WP SportoweFakty / ANDREU DALMAU / Na zdjęciu: Ainsley Maitland-Niles (z lewej) i Luis Suarez (z prawej)

Puchar Gampera. FC Barcelona - Arsenal FC: Luis Suarez na wagę zwycięstwa i trofeum

Tomasz Rosiński

FC Barcelona z Pucharem Gampera 2019. Katalończycy przed licznie zgromadzoną własną publicznością pokonali Arsenal FC 2:1, a bramkę na wagę triumfu i trofeum zdobył w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry Luis Suarez.

Przed starciem na Camp Nou w Barcelonie odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego zespołu mistrza Hiszpanii. Później drużyny przystąpiły do rywalizacji o Puchar Joana Gampera, który od 1966 r. corocznie rozgrywany jest ku czci założyciela katalońskiego klubu.

Trenerzy obydwu ekip, czyli Ernesto Valverde i Unai Emery, co oczywiste potraktowali niedzielną konfrontację jako bardzo dobrą okazję do treningu (w trakcie spotkania Valverde wymienił całą "jedenastkę", a Emery dokonał 8 zmian). Nie oznacza to jednak, że nie zależało im na zwycięstwie.

Od początku mocno na gola pracowali gospodarze zawodów, którzy długo utrzymywali się przy piłce i co chwila gościli pod polem karnym Kanonierów. Jednakże ataki Dumy Katalonii były zbyt wolne, a przez to przewidywalne i z ich rozbijaniem radzili sobie defensorzy przyjezdnych.

Natomiast londyńczykom wystarczyła jedna kontra, żeby wyjść na prowadzenie. Mesut Oezil dokładnie podał piłkę do Pierre'a-Emericka Aubameyanga, który znakomicie ograł Jordiego Albę i strzałem pod poprzeczkę pokonał Neto. Przed przerwą wynik na tablicy świetlnej już nie uległ zmianie.

Od startu drugiej połowy Barcelona przyspieszyła, lecz wciąż biła głową w mur złożony w obrońców Arsenalu.

W 69. minucie na pomoc Katalończykom przyszedł...Ainsley Maitland-Niles, który fatalnie zagrywał futbolówkę do Bernda Leno i zdobył bramkę samobójczą.

Od tego momentu mistrzowie Hiszpanii atakowali jeszcze odważniej i szukali swojego 2. trafienia w tym meczu. Gospodarze dopięli swego w 90. minucie, kiedy to Sergi Roberto górą świetnie posłał piłkę w kierunku Luisa Suareza, a ten uderzył ją z powietrza i wpakował do siatki. W ten sposób Urugwajczyk zapewnił Blaugranie wygraną 2:1 i Puchar Gampera.