Getty Images / Lars Baron/Bongarts / Na zdjęciu w środku: Łukasz Piszczek

Bundesliga: Borussia - Wolfsburg. Zwycięski jubileusz Łukasza Piszczka. Kontuzja sędziego

Michał Piegza

Borussia Dortmund pokonała VfL Wolfsburg 3:0. Mecz numer 300 w Bundeslidze rozegrał Łukasz Piszczek. Po półgodzinie doszło do zmiany sędziego. Kontuzji doznał Tobias Welz.

Przed bezpośrednim starciem obydwa zespoły dzielił punkt. Od pierwszego gwizdka sędziego optyczną przewagę posiadali gospodarze, ale niewiele z tego wynikało.

To piłkarze VfL mogli objąć prowadzenie, kiedy w 22. minucie sam na sam z Marwinem Hitzem znalazł się Lukas Nmeha. Sytuacyjny strzał napastnika ponad bramkarzem, ale piłka zatrzymała się na poprzeczce.

Osiem minut później doszło do dwóch zmian. Z powodu urazu plac gry opuścić musiał Marco Reus. Zmienił się także arbiter. Uraz łydki sprawił, że Tobias Welz nie był w stanie biegać i zastąpił go sędzia liniowy Martin Thomsen.

Do 1. połowy arbiter doliczył pięć minut i właśnie w piątej minucie dodatkowego czasu Jeffrey Bruma wślizgiem starał się z bliska trafić do bramki. Pomylił się o centymetry.

Lepiej w drugą połowę weszli gospodarze. Po dość niemrawych pierwszych minutach po przerwie Borussia zagrała szybciej i objęła prowadzenie. W 52. minucie po dalekim wybiciu Hitza, piłkę na połowie gości przejął Achraf Hakimi, dograł w pole karne do Thorgana Hazarda, a ten uderzył precyzyjnie w kierunku bliższego słupka. Sześć minut później było niemal po meczu.

Gracze z Dortmundu wykorzystali fakt, że piłkarze VfL nie potrafili pozbierać się po stracie pierwszego gola. Hazard zagrał w pole karne, a tam Raphael Guerreiro uderzył precyzyjnie. W sytuacji lepiej mógł się zachować Pavao Pervan. Bramkarz winy odkupił w 67. minucie, kiedy obronił strzał z kilku metrów Mahmouda Dahouda.

Przegrywając dwoma golami goście starali się zagrozić miejscowym, ale nie potrafili oddać groźnego, celnego uderzenia. Borussia kontrolowała przebieg gry. W 80. minucie dobry występ kolejnym golem mógł udokumentować Hazard. Strzał z ok. 15 metrów potoczył się tuż obok słupka. Bramka dla gospodarzy padła w 88. minucie. Ręką w polu karnym zagrał Bruma, a "jedenastkę" pewnie wykorzystał Mario Goetze.

Dobry mecz zagrał Łukasz Piszczek. Dla Polaka było to spotkanie nr 300 w Bundeslidze.

Borussia Dortmund - VfL Wolfsburg 3:0 (0:0)
1:0 - Thorgan Hazard 52'
2:0 - Raphael Guerreiro 58'
3:0 - Mario Goetze (k.) 88'

Borussia Dortmund: Marwin Hitz - Łukasz Piszczek, Manuel Akanji, Mats Hummels, Raphael Guerreiro - Julian Weigl, Mahmoud Dahoud (70' Axel Witsel) - Thorgan Hazard, Julian Brandt (89' Paco Alcacer), Achraf Hakimi - Marco Reus (28' Mario Goetze).

Vfl Wolfsburg: Pavao Pervan - Marcel Tisserand (79' Josip Brekalo), Jeffrey Bruma, John Anthony Brooks - William de Asevedo, Josuha Guilavogui, Maximilian Arnold, Jerome Roussillon (89' Renato Steffen) - Joao Victor - Lukas Nmecha (66' Felix Klaus), Wout Weghorst.

Żółte kartki: Weigl (Borussia) oraz Nmecha, Brooks, Tisserand (VfL).

Sędzia: Tobias Welz (od 32. Martin Thomsen).