PAP/EPA / RONALD WITTEK / Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Bundesliga. Show Bayernu, Lewandowski znowu strzela

Mateusz Skwierawski

Bayern Monachium rozgromił FC Koeln 5:1, a Robert Lewandowski strzelił dwa kolejne gole w Bundeslidze. Polak jest coraz bliżej rekordu Gerda Muellera.

Bliscy Roberta Lewandowskiego mogą żartować, czy Polak lepiej rozumie się z żoną Anną czy Thomasem Mullerem. Tu nie chodzi już o zwyczajną dobrą współpracę obu zawodników na boisku. Oni rozumieją się bez słów, myślą tak samo. Muller, po wejściu na murawę w drugiej połowie po dłuższej przerwie spowodowanej zakażeniem COVID-19, odznaczył się od razu świetnym prostopadłym podaniem do Lewandowskiego. Był to pierwszy kontakt z piłką Niemca 32 sekundy od momentu znalezienia się na murawie. Lewandowski wiedział, w którą stronę pobiec i strzałem z pierwszej piłki pokonał Timo Horna. Dzięki tej akcji Bayern prowadził 3:1 i odzyskał kontrolę nad meczem.

Wejście Muellera uspokoiło grę gospodarzy, choć wcześniej mistrz Niemiec miał już wszystko pod kontrolą. Drużyna Hansiego Flicka prowadziła do przerwy pewnie 2:0 strzelając gole już po pół godzinie. Wynik otworzył Eric Choupo-Moting uderzeniem głową z kilku metrów. Reprezentant Kamerunu dostaje ostatnio coraz więcej szans gry w Bayernie. Z Kolonią występował na skrzydle, ale nie przeszkodziło mu to, by trafić do bramki. W końcu, bo piłkarz czekał na gola w Bundeslidze aż pięć lat.

Robert Lewandowski nie ma takich przerw, dla niego mecz bez bramki to już dużo. Po golu Choupo-Motinga Polak przeprowadził świetną kombinacyjną akcję z Leonem Goretzką. "Lewy" zagrał piętą, za chwilę otrzymał podanie w pole karne i w sytuacji sam na sam uderzył pewnie przy słupku. To szybkie prowadzenie trochę uśpiło gospodarzy. Zaraz po przerwie, po nieporozumieniu David Alaba i Jerome'a Boatenga, gola kontaktowego strzelił Ellyes Skhiri. Zawodnik gości będąc przed Neuerem świetnie podciął piłkę i przelobował bramkarza Bayernu.

Goście zaczęli odważniej atakować na Allianz Arena, ale wejście Thomasa Muellera było punktem zwrotnym tego spotkania. Niemiecki pomocnik od razu uruchomił Lewandowskiego, który podwyższył na 3:1. I po tej akcji jakby całe ciśnienie spadło z graczy Flicka. Może nawet za bardzo, bo Neuer postanowił pokiwać się za swoim polem karnym. Bramkarz stracił piłkę, jednak Dominick Drexler mając przed sobą pustą bramkę, trafił w słupek.

Gospodarze nie zamierzali już więcej testować cierpliwości swojego trenera i szybko "zamknęli" mecz. Rezerwowy Serge Gnabry w ciągu czterech minut dwa razy pokonał Holta, a drugoplanowym bohaterem Bawarczyków został Leon Goretzka - autor trzech asyst.

Robert Lewandowski ma w już 28 goli w Bundeslidze. Do wyrównania rekordu Gerda Muellera, 40 bramek w jednym sezonie niemieckiej ekstraklasy, brakuje mu dwunastu. Z innym Mueller, Thomasem, jest to jeszcze bardziej możliwe. O chemię między nim, a Lewandowskim małżonka Anna nie musi być zazdrosna.

W pozostałych spotkaniach Borussia Dortmund pewnie pokonała na własnym stadionie Arminię Bielefeld 3:0, natomiast VfL Wolfsburg wygrał z Herthą Berlin 2:0. Łukasz Piszczek (BVB) spędził cały mecz na ławce, Krzysztof Piątek (Hertha) wszedł na boisko w 46. minucie, a Bartosz Białek (VfL) w 86. minucie.

Bayern Monachium - FC Koeln 5:1 (2:0)
1:0 - Eric Choupo-Moting 18'
2:0 - Robert Lewandowski 33'
2:1 - Ellyes Skhiri 49'
3:1 - Robert Lewandowski 65'
4:1 - Serge Gnabry 82'
5:1 - Serge Gnabry 86'

Bayern: Manuel Neuer - Niklas Suele, Jerome Boateng, David Alaba, Alphonso Davies (72. Lucas Hernandez) - Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Leroy Sane (87. Tiago Dantas), Jamal Musiala (64. Thomas Mueller), Eric Choupo-Moting (64. Serge Gnabry) - Robert Lewandowski.

FC Koeln: Timo Horn - Sava Cestić, Jorge Mere, Rafael Czichos (46. Jan Thielmann), Marius Wolf - Ellyes Skhiri, Ismail Jakobs (85. Noah Katterbach), Salih Ozcan, Elvis Rexhbecaj (71. Max Meyer), Ondrej Duda (71. Dominick Drexler) - Emmanuel Bonaventure Dennis (46. Jannes Horn).