Islandczycy na kolanach, Polacy remisują z Portugalią - podsumowanie 2. kolejki meczów el. do ME 2012

Paweł Nowakowski

Dobiegła końca druga runda spotkań eliminacyjnych do Mistrzostw Europy w 2012 roku. Sprawcami największych sensacji byli szczypiorniści Austrii, którzy pokonali Islandczyków oraz Portugalii, która urwała punkt podopiecznym Bogdana Wenty.

Nadal na swoje pierwsze punkty poczekać będą musieli Estończycy, którzy tym razem ulegli Węgrom. Podopieczni Lajosa Mocsaia do szatni schodzili z przewagą 5 bramek - 14:9. Po zmianie stron Madziarzy całkowicie zdominowali sytuację na boisku. W 43 minucie ich prowadzenie urosło do 10 bramek - 23:13 a największa zaliczka przyjezdnych wynosiła w pewnym momencie 13 trafień - 29:16. Po godzinie gry na tablicy wyników było 31:19 dla Węgrów. Najwięcej bramek w swoich zespołach zdobyli - Gergo Harsanyi(Węgry) - 8 i Mait Patrail (Estonia) - 4.

W bałkańskich "derbach" między Bośnią i Hercegowiną a Macedonią oba zespoły podzieliły się punktami. Lepszy początek meczu mieli Bośniacy, jednak dzięki wysokiej dyspozycji Kirila Lazarova podopiecznym Lino Cervara udało się ostatecznie doprowadzić do remisu.

Tabela Grupy 1

P</b> Drużyna</b> M</b> Z</b> R</b> P</b> Bramki</b> Pkt</b>
1 Węgry 2 2 0 0 57:36 4
2 Macedonia 2 1 1 0 58:53 3
3 Bośnia i Hercegowina 2 0 1 1 45:54 1
4 Estonia 2 0 0 2 44:61 0

Blisko sensacji byli Litwini. Nasi sąsiedzi mierzyli się z aktualnym wicemistrzami świata i Europy jak równy z równym. Po pierwszej połowie nieoczekiwanie to Litwini schodzili prowadząc z podopiecznymi Slavko Goluzy 10:8. Chorwaci grali bez swojej największej gwiazdy - Ivano Balicia i było widać, że brak tego zawodnika wpływa znacząco na postawę całego zespołu. Pierwsze prowadzenie w meczu objęli w 45 minucie prowadząc 14:13. Chorwaci pokonali w końcowym rozrachunku Litwinów 21:19 a do tego niezwykle cennego zwycięstwa poprowadził ich Vedran Zrnić - 5 bramek. W zespole Litwy najlepszym strzelcem był Aidenas Malasinskas - 4.

Po raz kolejny spore rozczarowanie przeżyli fani reprezentacji Rumunii. Do Oradei zawitała Hiszpania, prowadzona przez Valerio Rivere. To co zrobili Hiszpanie z Rumunami można określić jednym słowem - deklasacja. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego po jednostronnym spotkaniu rozgromił Rumunów różnicą 15 bramek - 35:20. Na pochwałę wśród Rumunów zasługuje jedynie Iulian Stamate, zdobywca 5 bramek. Identycznym bilansem może się pochwalić także rozgrywający FC Barcelony Borges i reprezentacji Hiszpanii Iker Romero.

Tabela Grupy 2

1 Hiszpania 2 2 0 0 68:37 4
2 Chorwacja 2 2 0 0 55:41 4
3 Litwa 2 0 0 2 36:54 0
4 Rumunia 2 0 0 2 42:69 0

Ukraińcy po porażce z Polską, ponownie schodzili z boiska pokonani. Receptę na ich pokonanie znaleźli tym razem Słoweńcy. Wyrównana walka trwała do pierwszej połowy kiedy to przyjezdni co prawda prowadzili, jednak tylko różnicą 2 trafień - 17:15. Koncertowa gra prawoskrzydłowego Dragan Gajicia, który w całym meczu rzucił 11 bramek zadecydowała o triumfie Słoweńców.

Największa sensacja tej kolejki stała się faktem. Sprawcami jej byli podopieczni Matsa Olssona, którzy zremisowali z Polską 27:27. Przez większość meczu prym wiedli Portugalczycy a wysoką formę w bramce zaprezentował Costa Figueira (w całym meczu 17 obron). Sygnał do odrabiania strat w końcowych minutach meczu dał Tomasz Rosiński i Polakom udało się szczęśliwie uratować punkt. Najjaśniejszą postacią w barwach Portugalii był Pedro Solha - zdobywca 10 bramek, dla biało-czerwonych 5 trafień zanotował Bartosz Jurecki.

Tabela Grupy 3

1 Słowenia 2 2 0 0 65:56 4
2 Polska 2 1 1 0 50:42 3
3 Portugalia 2 0 1 1 58:61 1
4 Ukraina 2 0 0 2 40:54 0

W grupie 4 nie było żadnych sensacji i zwycięstwa odnieśli faworyci. Słowacy w wyjazdowym spotkaniu pokonali Czarnogórę a MVP spotkania był słowacki bramkarz Richard Stochl. Czarnogórcy mieli nadzieję na pierwszy triumf w tych eliminacjach, bowiem doszli rywala na 2 bramki - 20:18, jednak później przypomniał o sobie Stochl. Drugie zwycięstwo w drugim meczu stało się faktem a Słowacja dzięki tej wygranej objęła przodownictwo w tabeli. Najlepsi strzelcy w tym meczu to:Martin Stranovsky (Słowacja) - 9 oraz Mladen Rakvević (Czarnogóra) - 5.

Ponownie nie zachwycili gospodarze najbliższych mistrzostw świata - Szwedzi. Szczypiorniści "Trzech Koron" po punkty wybrali się aż do Izraela. To był prawdziwy dreszczowiec w wykonaniu zespołu prowadzonego przez duet trenerski Ola Lindgren - Staffan Olsson. Sensacja wisiała w powietrzu, oba zespołu toczyły wyrównaną walkę. Od stanu 21:21 strzelecką formą błysnął Fredrik Petersson - 8 goli w całym meczu i to dzięki jego postawie Skandynawowie odnieśli kolejne wymęczone i wywalczone w pocie czoła zwycięstwo

Tabela Grupy 4

1 Słowacja 2 2 0 0 73:49 4
2 Szwecja 2 2 0 0 62:55 4
3 Czarnogóra 2 0 0 2 52:65 0
4 Izrael 2 0 0 2 52:70 0

Miłą niespodziankę sprawili swoim kibicom Austriacy ogrywając wicemistrzów olimpijskich i 3 zespół styczniowych mistrzostw Europy w Austrii. 3000 kibiców zgromadzonych w hali w Wiener Neustadt oglądało świetną grę swoich pupili. Liderem wśród Austriaków był Viktor Szilagyi - 7 bramek oraz bramkarz Nikola Marinović. Islandczykom nie pomogła wysoka dyspozycja Olafura Stefanssona, który w całym spotkaniu aż 11 razy umieścił piłkę w siatce. Po 60 minutach ze swojego pierwszego zwycięstwa mogli cieszyć się Austriacy pokonując Islandczyków 28:23. Austriacy są jednym z pozytywnych niespodzianek tych eliminacji a walka o wyjazd do Serbii na ME zapowiada się w tej grupie
niezwykle ciekawie.

Niemcy poddenerwowani remisem w pierwszej kolejce z Austrią tym razem szybko wypunktowali ekipę Łotwy, do przerwy prowadząc już 17:8. W drugiej odsłonie Niemcy
kontynuowali dzieło zniszczenia a końcowy wynik brzmiał 36:18. Najwięcej bramek rzucili:Uwe Gensheimer, Sven Soren Christophersen, Dominik Klein, Holger Glandorf (wszyscy Niemcy i po 6 trafień) oraz Arnolds Straume i Girts Lielienfelds - obaj Łotwa i po 5 bramek.

Tabela Grupy 5

1 Niemcy 2 1 1 0 62:44 3
2 Austria 2 1 1 0 54:49 3
3 Islandia 2 1 0 1 51:54 2
4 Łotwa 2 0 0 2 44:64 0

Nasi południowi sąsiedzi - Czesi w wyjazdowym spotkaniu pokonali reprezentację Holandii. Do drugiego zwycięstwa Czechów poprowadził lider tego zespołu, rozgrywający Filip Jicha, który w całym meczu zdobył 9 bramek. Z bardzo dobrej strony pokazał się Bartosz Konitz - zdobywca 7 bramek, będąc wraz z Iso Sluijtersem (również 7 goli) najlepszymi zawodnikami w swoim zespole.

Z odniesieniem zwycięstwa nie mieli także kłopotu Norwegowie. Zespół rodem ze Skandynawii czekała daleka wyprawa do Grecji. Żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów Norwegowie przejęli kontrolę w meczu już od samego początku, sukcesywnie powiększając prowadzenie, które do przerwy wynosiło 17:10. Po zmianie stron w grze obu ekip nic się nie zmieniło i kolejna wygrana padła łupem Norwegów. Dla greckiego zespołu najczęściej trafiał Nikolaos Riganas - 5, wśród gości brylował lewoskrzydłowy Havard Tvedten - 11 bramek.

Tabela Grupy 6

1 Czechy 2 2 0 0 65:45 4
2 Norwegia 2 2 0 0 67:55 4
3 Holandia 2 0 0 2 55:68 0
4 Grecja 2 0 0 2 45:64 0

Szwajcarzy, którzy świetnie zaprezentowali się w meczu z Rosją zostali rozbici przez ekipę Danii. Podopieczni Ulrika Wilbeka wyrównaną walkę z "Helwetami" prowadzili do stanu 8:8. Od tego stanu seria 8:2 na korzyść Danii ustawiła ten zespół w komfortowej sytuacji. Na przerwę mistrzowie Europy z 2008 roku schodzili z 5 bramkową zaliczką - 19:14. W drugiej odsłonie Szwajcarzy nie byli w stanie złamać dobrze funkcjonującej duńskiej obrony co powodowało liczne kontrataki. W 47 minucie goście prowadzili już 31:21, by ostatecznie wygrać 35:26. Na domiar złego kontuzji stopy nabawił się szwajcarski rozgrywający - Manuel Liniger. Najwięcej bramek w tym meczu zdobywali:Andy Schmid (Szwajcaria) - 6 oraz Mikkel Hansen, Lasse Svan Hansen i Lasse Boesen (Dania) - wszyscy po 5.

Dzięki poprawie gry w drugiej części spotkania, Rosjanie odnieśli triumf nad zespołem Białorusi. Dla białoruskich zawodników była to druga porażka, która znacznie oddala ich do upragnionego awansu na serbskie ME. Dopiero w marcu wyjdzie prawdziwa siła rosyjskiego zespołu, kiedy przyjdzie im się zmierzyć z Duńczykami.