Dziewiąte miejsce Polski w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy w pływaniu

Piotr Ziemka

Cztery medale wywalczyła reprezentacja Polski w 32. mistrzostwach Europy na 50-metrowym basenie w Berlinie. Najwięcej miejsc w czołowej trójce uzyskała Wielka Brytania.

Dwukrotnie na podium w stolicy Niemiec stanął Konrad Czerniak. 25-letni Polak zdobył złoty medal w wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym mężczyzn. W sprincie kraulem podopieczny Bartosza Kizierowskiego dopłynął do mety drugi. Czerniakowi zmierzono czas 21,88. Kiedy Kizierowski w 2006 r. triumfował w ME miał właśnie taki sam rezultat.

Tytuł mistrza Europy na 200 metrów stylem grzbietowym obronił urodzony w 1991 roku Radosław Kawęcki. Brąz w wyścigu na 200 m motylkowym wywalczył Paweł Korzeniowski. To czwarty medal tego zawodnika na ME rozgrywanych na 50-metrowym basenie. Wcześniej wywalczył trzy złote medale. 29-letni Korzeniowski uczestniczył również w finale zmagań na setkę delfinem. Uplasował się na szóstej pozycji.

Do finału zakwalifikował się też Marcin Cieślak. W wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym Polaka sklasyfikowano na siódmym miejscu. Piąty raz z rzędu w tej konkurencji najlepszy na ME był Laszlo Cseh. Tuż za podium znalazła się reprezentacja Polski w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym. Ósmą lokatę zajęła polska drużyna 4x200 kraulem, szóstą zaś - 4x100 zmiennym.

Do finałów nie zakwalifikowały się polskie pływaczki. Blisko awansu były Alicja Tchórz (dziewiąta na 200 stylem grzbietowym) i Aleksandra Urbańczyk (dziewiąta w sprincie tym samym stylem).

Najwięcej medali w Berlinie wywalczyła Sarah Sjoestroem. Urodzona w 1993 roku Szwedka na podium stanęła siedmiokrotnie. Wygrała dwie konkurencje indywidualne (50 delfinem i 100 kraulem) oraz jedną drużynową (sztafetę 4x100 stylem dowolnym). Sjoestroem zdobyła jeszcze cztery srebrne medale. Sześciokrotnie na "pudle" znalazła się Katinka Hosszu. 25-letnia Węgierka triumfowała w trzech wyścigach: 400 i 200 zmiennym, a także 100 grzbietowym. Hosszu raz była druga, a dwukrotnie trzecia.

Po cztery razy na najwyższym stopniu podium stanęli Florent Manaudou oraz Adam Peaty. Młodszy brat Laure Manaudou wygrał sprint kraulem oraz sprint delfinem. Triumfował również na 100 dowolnym oraz w sztafecie 4x100 kraulem. Reprezentant Wielkiej Brytanii pokonał wszystkich rywali w rywalizacji na 50 i 100 stylem klasycznym. Złote medale wywalczył też w sztafecie 4x100 zmiennym i w sztafecie mieszanej 4x100 zmiennym.