Wybory samorządowe 2024. Sprawdź, jak poszło sportowcom

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W niedzielę w całej Polsce odbyły się wybory samorządowe. Okazuje się, że wśród kandydatów znalazło się wielu byłych i czynnych sportowców. Na listach pojawili się m.in. medaliści igrzysk olimpijskich czy wielokrotni reprezentanci Polski.

1
/ 14

Arkadiusz Onyszko - 411 głosów 

2-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej kandydował do Rady Miejskiej w Lublinie. Były golkiper Lecha Poznań, Widzewa Łódź i kilku duńskich klubów startował z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

W okręgu numer 4 znalazł się na na ostatniej pozycji swojej listy i zdobył 411 głosów. Spośród siedmiu kandydatów PiS-u w swoim okręgu aż czterech uzyskało lepsze wyniki.

2
/ 14

Marcin Możdżonek - 8502 głosy

242-krotny reprezentant w siatkówce kandydował na stanowisko prezydenta Olsztyna. Możdżonek nie należy do żadnej partii politycznej, a startował z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Możdżonka - Lepszy Olsztyn.

Na urząd kandydowało siedem osób, a 39-latek uzyskał czwarte miejsce z poparciem 13,51 proc. głosów. W Olsztynie dojdzie do drugiej tury wyborów, w której zmierzą się Czesław Małkowski (13315 głosów) i Robert Szewczyk (20650).

3
/ 14

Tadeusz Michalik - 194 głosy

Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że w Radzie Gminy Czerwonak znajdzie się Tadeusz Michalik - brązowy medalista igrzysk olimpijskich w zapasach z Tokio (2021 r.).

33-latek miał sporo szczęścia w głosowaniu. Do rady dostał się jako przedostatni ze swojej listy Komitet Wyborczy Wyborców Wójta Marcina Wojtkowiaka w okręgu numer 4. Czerwonak jest gminą wiejską w powiecie poznańskim.

4
/ 14

Maciej Zieliński - 2228 głosów

Wybory samorządowe 2024 zakończyły się sukcesem również dla byłego reprezentanta Polski w koszykówce. Legendarny zawodnik Śląska został radnym we Wrocławiu.

Zieliński startował z drugiego miejsca na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej i zdobył 2228 głosów, co było trzecim najlepszym wynikiem w całym okręgu numer 2. 8-krotny mistrz Polski ma już doświadczenie w polityce - po raz kolejny będzie radnym we Wrocławiu, a wcześniej był także posłem na Sejm VII kadencji.

5
/ 14

Alicja Tchórz - 1303 głosy

Z Zielińskim w radzie nie zasiądzie mistrzyni Europy w pływaniu - Alicja Tchórz. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i Tokio startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy.

W okręgu numer 5 znalazła się na drugim miejscu listy i takie też miejsce zajęła w głosowaniu. Ostatecznie z Komitetu do rady dostał się tylko jeden radny, który wyprzedził byłą pływaczkę o 801 głosów.

6
/ 14

Marek Citko - 3004 głosy

Legendarny napastnik reprezentacji Polski i Widzewa Łódź kandydował w wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego. 50-latek startował z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Citko pod względem głosów zajął czwartą lokatę na swojej liście w okręgu numer 1 (kandydował z szóstego miejsca).

7
/ 14

Krzysztof Ignaczak - 6636 głosów

Jeden z najlepszych libero w historii siatkarskiej reprezentacji Polski kandydował do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Był numerem 3 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni.

6636 oddanych na Ignaczaka głosów sprawiło, że były siatkarz może cieszyć się z mandatu.

8
/ 14

Oktawia Nowacka - 78 głosów

Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym starała się o mandat radnej w Łomiankach w województwie mazowieckim. Nowacka startowała z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia "Halo Łomianki" i spośród dziewięciu kandydatów ze swojej listy zajęła 3 miejsce.

Na mandat to jednak nie wystarczyło. Z listy do rady dostał się tylko jeden kandydat, na którego zagłosowały 143 osoby.

9
/ 14

Radosław Majewski - 256 głosów

W Radzie Miasta Pruszkowa znajdzie się piłkarz miejscowego Znicza. 9-krotny reprezentant Polski znalazł się na pierwszym miejscu listy Komitetu Wyborczego Mazowiecka Wspólnota Samorządowa i jako jedyny z komitetu w swoim okręgu uzyskał mandat.

Majewski jest jednym z nielicznych wciąż czynnych sportowców, dla którego wybory zakończyły się sukcesem. Kontrakt ze Zniczem podpisał w styczniu tego roku.

10
/ 14

Marcus Vinicius da Silva - 1236 głosów

Spośród aktywnych piłkarzy sukces w wyborach samorządowych odniósł również Marcus Vinicius da Silva, który urodził się w Brazylii, ale od 2008 r. mieszka w Polsce. 7 lat temu były napastnik Arki Gdynia uzyskał polskie obywatelstwo, a obecnie gra w okręgówce, w Wierzycy Pelplin.

Vinicius uzyskał mandat radnego Gdyni. W okręgu nr 3 zajął drugie miejsce, choć jego nazwisko na liście KWW Koalicji Obywatelskiej widniało dopiero pod numerem 5.

11
/ 14

Jacek Kiełb - 593 głosy

W trakcie kampanii wyborczej głośno zrobiło się na temat Kiełba, który nie czuł się zbyt pewnie podczas prezentacji kandydatów Komitetu Wyborczego Wyborców Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc (zobacz TUTAJ).

Ostatecznie były piłkarz Korony Kielce znalazł się na pierwszym miejscu swojej listy i spośród kandydatów swojego komitetu uzyskał najwięcej głosów w okręgu. Na mandat radnego to jednak nie wystarczyło.

12
/ 14

Malwina Kopron - 191 głosów

Do Rady Miasta Puławy nie dostała się czynna lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem. Kopron startowała z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Niezależni Wybory Pawła Maja.

W swoim okręgu znalazła się na ostatnim, szóstym, miejscu na liście, a mimo to spośród swoich kolegów i koleżanek z komitetu uzyskała najlepszy rezultat. Na miejsce w radzie miasta to jednak nie wystarczyło.

13
/ 14

Bartłomiej Bonk - 386 głosów

Srebrny medalista igrzysk olimpijskich w podnoszeniu ciężarów kandydował na radnego Opola. 39-letni sztangista znalazł się na piątym miejscu Komitetu Wyborczego Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego i spośród dziewięciu kandydatów na swojej liście uzyskał dopiero szósty wynik.

14
/ 14

Małgorzata Hołub-Kowalik - 24468 głosów

Polska lekkoatletka specjalizująca się w sprintach. Mistrzyni olimpijska z 2020 roku w sztafecie mieszanej 4x400 stanęła do walki o mandat do w okręgu wyborczym nr 4 w wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Była numerem 1 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Wynik? Rekordowo, bo na Hołub-Kowalik zagłosowało niemal 24,5 tys. osób, tym samym pewnie wywalczyła mandat.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (3)
avatar
Kikker
26.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Igorze Kubiak, a Citko i Onyszko to uzyskali mandat, czy nie ? Bo jakoś trudno cokolwiek wywnioskować z pańskiego opracowania  
avatar
Don Mieeetek
8.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
każdy powinien robić to na czym się zna...  
avatar
elek8
8.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
i ludzie wybierają ten badziew