PAP/EPA

Paweł Juraszek awansował do finału mistrzostw świata na 50 metrów kraulem

Piotr Ziemka

Paweł Juraszek zakwalifikował się do finału na 50 metrów stylem dowolnym podczas mistrzostw świata 2017 na basenie w Budapeszcie.

Zwycięzcą pierwszego półfinału na 50 metrów kraulem został Amerykanin Caeleb Dressel (21.29). W następnym wyścigu czwarte miejsce zajął Paweł Juraszek (21.74). Najlepszy okazał się Brazylijczyk Bruno Fratus (21.60). W klasyfikacji łącznej Polak został sklasyfikowany na siódmej pozycji i awansował do sobotniego finału. Trzykrotny mistrz świata seniorów w tej konkurencji Cesar Cielo Filho miał ósmy rezultat fazy półfinałowej.

W porannych eliminacjach Juraszek wygrał ostatni, trzynasty wyścig eliminacyjny i zakwalifikował się do następnego etapu zmagań z piątym czasem. Wtedy również zmierzono mu 21.74. Jego rekord Polski wynosi 21.68.

Juraszek jako drugi z Polaków awansował do indywidualnego finału światowego czempionatu 2017 w Budapeszcie. Przed nim w najlepszej ósemce uplasował się Wojciech Wojdak, który zdobył srebrny medal na 800 metrów.

W czołowej ósemce na 100 metrów stylem motylkowym nie znaleźli się Konrad Czerniak (51.60 - trzynaste miejsce w klasyfikacji łącznej półfinałów) i Jan Świtkowski (52.02 - szesnasty wynik). Najszybciej popłynął Dressel (50.07).

Z kolei Aleksandra Urbańczyk była czternasta w półfinałach na 50 metrów stylem motylkowym. Polka poprawiła rekord życiowy z 26.00 na 25.94. Najlepiej spisała się Sarah Sjoestroem (25.30).