WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Katarzyna Wasick

Nie tylko 50 metrów. Katarzyna Wasick z medalem również na dłuższym dystansie!

PZ

Katarzyna Wasick zdobyła w Kazaniu srebrny medal w rywalizacji na 100 metrów kraulem podczas czwartego dnia mistrzostw Europy 2021 na krótkiej pływalni.

W części półfinałowej Katarzyna Wasick miała trzeci czas. Wyżej zostały sklasyfikowane tylko Sarah Sjoestroem i Marrit Steenbergen. Te zawodniczki znalazły się w czołowej trójce również podczas finału.

Sjoestroem prowadziła po 50 metrach i utrzymała się na czele. Zwyciężyła z czasem 51.26. Wasick też zachowała pozycję, którą zajmowała na półmetku. Uzyskała rezultat 51.58. Szwedka wygrała, a Polka zakończyła finał jako druga również w konkurencji 50 metrów kraulem.

Z siódmego miejsca po 50 metrach na trzeci stopień podium awansowała Holenderka Steenbergen (51.92). Ósma była Kornelia Fiedkiewicz (53.23).

Rekordem Polski pozostało 51.44 - taki czas Wasick osiągnęła podczas wrześniowych zawodów z cyklu International Swimming League.

Urodzona w 1992 roku Polka po raz pierwszy zakwalifikowała się do finału europejskiego czempionatu seniorek na krótkiej pływalni w zmaganiach na setkę kraulem w sezonie 2009. Wówczas zawodniczka występująca pod panieńskim nazwiskiem - Wilk - była ósma. Natomiast w ME 2019 została sklasyfikowana na siódmej pozycji.

W finale 100 metrów stylem grzbietowym siódmą lokatę zajął Radosław Kawęcki. (50.47). Medale otrzymali: Kliment Kolesnikow (49.13), Robert Glinta (49.31) i Apostolos Christou (49.87).

Rekord Polski juniorów na 200 metrów delfinem ustanowił Krzysztof Chmielewski. 1:52.66 dało 17-latkowi piąte miejsce. Alberto Razetti miał 1:50.24, Kristof Milak 1:51.11, Jegor Pawłow 1:51.81, Antani Iwanow 1:51.93.

Z siódmym wynikiem do finału 100 metrów stylem grzbietowym zakwalifikowała się Paulina Peda.