MŚ 2014 siatkarek: Faworyt nie będzie miał lekko - sylwetka grupy B

Michał Kaczmarczyk

23 września rozpoczynają się mistrzostwa świata w siatkówce kobiet organizowane we Włoszech. Portal SportoweFakty.pl przedstawia drużyny, które wezmą udział w tym wyjątkowym turnieju.

Brazylia (1*) - do trzech razy sztuka

fot. FIVB
W Kraju Kawy na siatkarkach jak zawsze ciąży ogromna presja, być może nawet większa niż na ekipie Bernardo Rezende. Póki co obecny sezon reprezentacyjny układa się dla Brazylijek wspaniale (drugie z rzędu zwycięstwo w World Grand Prix), a zawodniczki wprowadzane przez José Roberto Guimarãesa do dorosłej kadry odpłacają się dobrymi wystepami za kredyt zaufania. Nikt nie wyobraża sobie tego, by Kanarkowe miałyby po raz trzeci z rzędu ulec w wielkim finale mundialu kadrze Rosji. Póki co trener Brazylii rozpoczął wojnę psychologiczną z samą Jekateriną Gamową, być może znajdzie to przełożenie na bezpośrednie starcie gigantów kobiecej siatkówki. Szczególną motywację ma słynna Jaqueline Carvahlo, wracająca do gry na najwyższym poziomie po urlopie macierzyńskim. Być może już niedługo ona i jej mąż Murilo Endres pochwalą się nawzajem medalami MŚ?

* miejsce w rankingu FIVB

Kadra Brazylii na mistrzostwa świata:

Rozgrywające: Danielle Lins, Fabiola
Atakujące: Sheilla Castro, Tandara
Przyjmujące: Fernanda Garay, Jaqueline, Gabi, Natalia
Środkowe: Thaisa Menezes, Fabiana, Adenizia, Carol
Libero: Camila Brait, Leia 

Serbia (8) - z ziemi włoskiej do... Polic

fot. FIVB
Zoran Terzić, który już od ośmiu lat prowadzi kadrę Serbek, ma niemały orzech do zgryzienia. Po zajęciu czwartego miejsca w zeszłorocznych mistrzostwach Europy i niezadowalającym występie swoich podopiecznych w World Grand Prix będzie musiał zmobilizować swój zespół do osiągnięcia jak najlepszego wyniku we Włoszech. Inaczej może pójść śladem byłego już trenera Serbów, Igora Kolakovicia... Na szczęście dla niego do gry wraca wykluczona na długie tygodnie z gry przez uraz Jovana Brakocević, a reszta składu gwarantuje wysoki poziom występów. To najbardziej "polska" ze wszystkich reprezentacji we włoskim turnieju, aż trzy Serbki po mistrzostwach wracają do Polski, by tam występować w barwach Chemika Police (mogły to być cztery siatkarki, ale Sanja Malagurski nie znalazła się w kadrze na mundial).

Szeroki skład kadry Serbii na mistrzostwa świata: 

Rozgrywające: Maja Ognjenovic, Bojana Żivkovic, Danica Radenkovic
Atakujące: Jovana Brakocevic, Ana Bjelica, Tijana Boskovic
Przyjmujące: Brankica Mihajlovic, Brizitka Molnar, Jelena Nikolic, Tijana Malesević
Środkowe: Milena Rasic, Stefana Veljkovic, Natasza Krsmanovic, Nadja Ninkovic
Libero: Suzana Cebic, Silvija Popovic

Turcja (11) - gwiazdozbiór bez najjaśniejszej gwiazdy

fot. FIVB
Trzecie miejsce, jakie zajęły Turczynki w World Grand Prix, pobudziło apetyty fanów tej drużyny, którzy do tej pory nie wierzyli w efekty pracy nowego szkoleniowca tej kadry, Włocha Massimo Barboliniego. To będzie dopiero trzeci w historii występ "Sułtanów siatki" na mistrzostwach świata, ale już cztery lata temu ekipa znad Bosforu zajęła dobrą, szóstą lokatę; reprezentantki tego kraju mają okazję grać w najlepszych rodzimych klubach obok gwiazd światowej siatkówki, co procentuje podczas udanych występów w Lidze Europejskiej czy mistrzostwach Europy, a także imprezach o zasięgu światowym. W tureckiej kadrze zabraknie Neslihan Demir, ikony kobiecej siatkówki w tym kraju, co wzbudza obawy o występ drużyny Barboliniego w Italii. Póki co o sile ofensywy Turcji stanowią Gozde Sonsirma i znana polskim kibicom Neriman Ozsoy.  

Kadra Turcji na mistrzostwa świata:

Rozgrywające: Naz Aydemir, Asuman Karakoyun
Atakujące: Seda Tokatlioglu, Polen Uslupehlivan
Przyjmujące: Neriman Ozsoy, Meliha Ismailoglu, Gözde Sonsirma, Guldeniz Onal
Środkowe: Ozgenur Yurtdagulen, Kubra Akman, Ceylan Arisan, Bahar Toksoy-Guidetti
Libero: Gizem Karadayi, Merve Dalbeler

[nextpage]

Kanada (21) - dorównać siatkarzom

fot. FIVB
Ta drużyna może być bliższa polskim kibicom za sprawą zawodniczek, które miały lub będą mieć na swoim koncie występy w Orlen Lidze: atakującej Thabity Love, byłej siatkarki zespołu z Łodzi i środkowej SK bank Legionovii LegionowoJaimie Thibeault. Siatkarki z Kraju Klonowego Liścia pokazały się szerszej publiczności w tegorocznej edycji World Grand Prix, gdzie wyraźnie ustępowały rywalom z drugiej dywizji, między innymi kadrze Polski. Celem numer jeden dla Kanadyjek jest przyszłoroczny Puchar Panamerykański, dlatego trudno teraz oczekiwać ich świetnego występu, jednak wszystko idzie ku lepszemu: coraz więcej tamtejszych zawodniczek znajduje zatrudnienie w Europie i być może już niedługo sympatyczne reprezentantki Kanady będą równie popularne jak siatkarze z kadry Glenna Hoaga

Kadra Kanady na mistrzostwa świata: 

Rozgrywające: Jennifer Lundquist, Megan Cyr
Atakujące: Brittney Page, Lisa Barclay
Przyjmujące: Shanice Marcelle, Tabitha Love, Kyla Richey, Dana Cranston
Środkowe: Marissa Field, Lucile Charuk, Rebecca Pavan, Jaimie Thibeault
Libero: Janie Guimond, Tesca Andrew-Wasylik

Kamerun (27) - Lwice gotowe do skoku

fot. FIVB
Dla afrykańskiej ekipy to drugi w historii występ na mistrzostwach świata, debiut nastąpił w Japonii w roku 2006. Mało kto spodziewa się, że "Lwice" będą kimś więcej niż tylko dostarczycielem punktów dla wyżej notowanych ekip, ale trzeba docenić powrót tej reprezentacji do grona najlepszych w Afryce po latach posuchy. Wicemistrzynie Afryki z zeszłego roku zdystansowały w swojej grupie eliminacyjnej Algierię i Egipt, co uznano za niespodziankę. Kamerunki, prowadzone przez byłego siatkarza Josepha Nana Eone, mają okazję zaskarbić sobie podobną sympatię kibiców, co ich koledzy z kadry mężczyzn, robiący furorę swoim entuzjazmem i warunkami fizycznymi podczas mundialu w Polsce. 

Kadra Kamerunu na mistrzostwa świata:

Rozgrywające: Juliette Gamkoua, Henriette Koulla, Leonce Nguepmegne
Skrzydłowe: Christelle Tchoudjang, Roline Nyoyo, Laetitia Moma Bassoko, Berthrade Bikatal, Abdoulkarim Fawziya, Nathalie Defo
Środkowe: Stephanie Mogoung, Esther Mballa, Victoire Ntame, Sandrine Anoko
Libero: Fride Mekong, Marthe Etoga

Bułgaria (35) - wolny marsz ku górze

fot. FIVB
Bułgarki pod wodzą Władimira Kuzjutkina zdają się w końcu wykorzystywać swój sporty potencjał kadry i osiągać pojedyncze sukcesy, jak choćby niespodziewany triumf w towarzyskim Pucharze Jelcyna. Do tego dochodzi więcej niż przyzwoity debiutancki występ w World Grand Prix; reprezentantki Bułgarii pokonały w jej finale Czeszki i dzięki temu w przyszłym roku zobaczymy je w grupie "zaplecza" tej imprezy. Awans na mundial dzięki zdecydowanemu zwycięstwu w grupie kwalifikacyjnej to tylko jeden z etapów planowanego powrotu tej kadry na należne miejsce. We Włoszech mają szansę wyróżnić się: przyjmująca Elica Wasilewa i Emilija Nikołowa, doceniona przez CEV jako najbardziej obiecująca zawodniczka kontynentu. 

Kadra Bułgarii na mistrzostwach świata: 

Rozgrywające: Diana Nenowa, Lora Kitipowa
Atakujące: Emilija Nikołowa, Elena Kolewa
Przyjmujące: Dobriana Rabadżiewa, Elica Wasilewa, Kremena Kamenowa, Slawina Kolewa
Środkowe: Straszimira Filipowa, Hristina Rusewa, Cwetelina Żarkowa, Nasja Dimitrowa
Libero: Iwelina Monowa, Marija Filipowa

Terminarz grupy B (PalaTrieste, Triest)

23 września:

Kanada - Kamerun (10:30)
Serbia - Turcja (17:00)
Brazylia - Bułgaria (20:00)

24 września:

Turcja - Kanada (10:30)
Kamerun - Brazylia (17:00)
Serbia - Bułgaria (20:00)

25 września:

Kanada - Brazylia (10:30)
Kamerun - Serbia (17:00)
Turcja - Bułgaria (20:00)

27 września:

Bułgaria - Kamerun (10:30)
Serbia - Kanada (17:00)
Brazylia - Turcja (20:00)

28 września:

Kamerun - Turcja (10:30)
Bułgaria - Kanada (17:00)
Brazylia - Serbia (20:00)

< Przejdź na wp.pl