/ WP SportoweFakty / Rafał Soboń

KSZO - Tauron MKS: gospodynie dzielnie walczyły, ale zwycięsko z potyczki wyszedł zespół gości

Anna Soboń

Zespół KSZO Ostrowiec Świętokrzyski przegrał u siebie z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza w tie breaku. Po meczu walki to ekipa gości mogła się cieszyć ze zwycięstwa.

Szybko na początku pierwszego seta na dwa punkty odskoczył zespół Tauronu MKS, jednak gospodynie za wszelką cenę starały się odrobić stratę. Asem serwisowym do remisu po 4 doprowadziła Magdalena Soter, ale w kolejnych akcjach to przyjezdne były o krok od miejscowych (5:6, 7:8). Wyrównana walka trwała do stanu po 9, potem na 10:14 (po przełożeniu rąk Eweliny Polak) odskoczyła drużyna z Dąbrowy Górniczej i trener Dariusz Parkitny poprosił o czas. Nie wiele to jednak pomogło i po sprytnej kiwce Anny Miros ekipa gości osiągnęła przewagę sześciu oczek (10:17). Ostrowczanki jednak nie poddały się i goniły wynik. Po punktowej zagrywce Szpak doszły rywalki na dwa punkty (16:18), by za chwilę być tylko krok za rywalkami (19:20, 20:21). Błąd przejścia linii środkowej kosztował Tauron MKS prowadzenie (po 22), ale szybko na tę sytuacje odpowiedziała Regan Scott. Przy stanie 22;24 trener KSZO poprosił jeszcze o czas, jednak końcówkę seta lepiej wytrzymały siatkarki Tauronu MKS i była zawodniczka pomarańczowo-czarnych - Kamila Ganszczyk - atakiem ze środka zakończyła pierwszą partię do 23.

Wymarzony początek drugiego seta zanotowała Polak, która zagrywką zdobyła dwa punkty, ale rywalki po błędach Pierre szybko odrobiły stratę (2:2). Tylko do stanu po 4 mecz był wyrównany, później do głosu doszedł zespół z Dąbrowy Górniczej (6:9, 11:16). Mimo, że Joanna Kapturska dwoiła się i troiła po stronie KSZO, to jednak Tauron MKS był nie do zatrzymania (14:20). Mimo, że ostrowczanki zmniejszyły jeszcze w końcówce dystans do rywalek, to po ataku Scott piłka otarła blok KSZO i druga partia padła łupem gości do 19.

Lepiej na początku trzeciej odsłony radziły sobie siatkarki z Dąbrowy Górniczej (3:5), ale ekipa gospodyń po bloku Savy Thaki na Ganszczyk doprowadziła do wyrównania (5:5). Wyrównana walka toczyła się do stanu po 10, by w kolejnych akcjach na cztery oczka odskoczyły przyjezdne (11:15). Kiedy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski po ataku Soter zbliżył się na dwa oczka do Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza, szkoleniowiec gości poprosił o czas. Na nic się to jednak nie zdało, bo Kapturska doprowadziła do wyrównania po 18, a za chwilę Tamara Kaliszuk pomyliła się i ostrowczanki wyszły na prowadzenie, którego nie oddały już do końca i po zaciętej walce wygrały za sprawą Kapturskiej do 23.

Bardzo dobrze od początku w czwartej partii walczyły podopieczne trenera Parkitnego, które odskoczyły gościom na 8:4 i Juan Manuel Serramalera zmuszony był poprosić o czas dla swojego zespołu. Siatkarki KSZO ani myślały się zatrzymać i kontynuowały dobrą grę, zmuszając rywalki do błędów (11:6, 13:7). Tauron MKS mozolnie zaczął odrabiać straty i po asie Yael Castiglione szkoleniowiec gospodyń poprosił o przerwę. Świetna zmianę zaliczyła w tym okresie Helena Horka, która prowadziła swój zespół do kolejnych akcji punktowych (13:11, 14:12). Kiedy przyjezdne zbliżyły się na jeden punkt (17:16) Dariusz Parkitny musiał reagować. Ciężar gry wzięła na siebie Kapturska i choć Tauron MKS gonił wynik, to jednak ekipa KSZO była o krok przed nim (20:17). Zacięta walka trwała w końcówce czwartej partii po obu stronach siatki (21:21, 25:25), ale lepiej wytrzymały ją pomarańczowo-czarne i po ataku Pierre wygrały na 27:25, doprowadzając do tie breaka.

Wyrównana walka trwała do stanu po 5, ale potem wiatr w żagle złapał zespół Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza (6:9) i trener gospodyń zmuszony był poprosić o czas, by za chwilę… zrobić to samo przy stanie 6:11. Rozpędzona drużyna gości nawet na moment nie zwolniła i pewnie zmierzała po zwycięstwo. Kropkę nad "i" postawiła Horka, kończąc set i mecz (8:15).

KSZO Ostrowiec SA - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 2:3 (23:25, 19:25, 25:23, 27:25, 8:15)

KSZO Ostrowiec Św.: Polak, Piotrowska, Soter, Ściurka, Kapturska, Pierre, Pauliukouskaya (libero) oraz Szpak, Brzóska, Thaka, Colik (libero).

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza: Scot, Castigilione, Kaliszuk, Sobolska, Miros, Ganszczyk, Drabek (libero) oraz Paszek, Dziękiewicz, Horka, Lemańczyk (libero).

MVP: Yael Castiglione (Tauron MKS).