WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Reprezentacja Korei Południowej

MŚ 2018 kobiet: przewidywalny wtorek. Chwila szczęścia Koreanek

Michał Kaczmarczyk

Wtorkowe mecze grup B i C siatkarskiego mundialu kobiet nie dostarczyły wielu wrażeń i zwrotów akcji. Tylko dwa spotkania skończyły się wynikiem innym niż 3:0 dla zdecydowanego faworyta.

Największa niespodzianką czwartego dnia siatkarskich mistrzostw świata w Japonii był set urwany Tajkom przez reprezentację Trynidadu i Tobago. W karaibskiej drużynie prym wiodły siatkarki, które występowały kilka lat temu w AZS-ie Białystok: Krystle Esdelle (15 pkt), Sinead Jack oraz Channon Thompson (obie po 14 pkt). Jednak po udanej trzeciej partii w trynidadzkiej ekipie nastąpiło załamanie, które poskutkowało porażką w kolejnym secie do 11. Azjatycka kadra dzięki wsparciu Thatdao Nuekjang i Ajcharaporn Kongyot (po 17 pkt) sięgnęła po ważne trzy punkty, ale straciła Pimpichayę Kokram, która doznała kontuzji kolana w trzecim secie i musiała opuścić halę na wózku.

Sporą niespodzianką był także przebieg pierwszego seta spotkania USA - Korea Południowa. Azjatki, do tej pory bardzo rozczarowujące swoją postawą w Japonii, pokonały Amerykanki do 19, a kluczem do sukcesu poza zagrywką i blokiem była Jeongah Park (24 pkt), odciążająca w ofensywie Yeon-Koung Kim. Trener Karch Kiraly zdecydował się na wprowadzenie na parkiet Jordan Larson i Kelly Murphy, co pomogło obrończyniom tytułu w powrocie na właściwe tory i wygraniu kolejnych partii.

W innym meczu grupy C Rosjanki uporały się z rywalkami z Azerbejdżanu, choć nie mogły zaliczyć tego spotkania do łatwych. Azerki nawet bez Natalii Mammadowej w wyjściowym składzie dysponowały sporą siłą ognią i pierwszy set, wygrany przez Rosję do 21, mógłby potoczyć się inaczej, gdyby zespół Famila Agajewa miał nieco więcej szczęścia. Trzy punkty zapewniły Sbornej Natalia Gonczarowa i Ksenia Parubiec (17 i 13 pkt), do tego aż 6 razy blokowała Jekaterina Efimowa.

Turczynki nadrobiły punkty stracone w starciu z Chinkami i spokojnie ograły bez straty seta Bułgarię, deklasując ją w skuteczności ataku. - Nie mam pojęcia, co powiedzieć po takim meczu poza "przepraszam" - przyznał szczerze Iwan Petkow, trener Bułgarek. Przepraszać nie musiały za to siatkarki Kuby, które przegrały z Włoszkami, ale w dwóch ostatnich setach potrafiły postawić się jednemu z kandydatów do medalu MŚ. Tej sztuki próbowały także Kanadyjki mierzące się z Chinami, ale siatkarki Marcello Abbondanzy nie były w stanie przeciwstawić się Ting Zhu i jej koleżankom.