PAP/EPA

Niezwykła zima marzeń Petera Prevca! Oto komplet tabel sezonu 2015/2016

Daniel Ludwiński

Peter Prevc wygrał wszystko co było do wygrana w sezonie 2015/2016. Niesamowity Słoweniec był bezsprzecznie najlepszym skoczkiem i zasłużenie triumfował w Pucharze Świata oraz licznych innych klasyfikacjach.

2303 - oto łączna liczba punktów wywalczonych przez Petera Prevca we wszystkich konkursach pucharowego cyklu, który właśnie dobiegł końca. Taka suma robi wrażenie, ale o skali dominacji słoweńskiego mistrza jeszcze lepiej może świadczyć jego przewaga nad drugim Severinem Freundem - wyniosła ona przeszło 800 punktów!

Do końca o trzecie miejsce rywalizowali Kenneth Gangnes i Michael Hayboeck. Ostateczne rozstrzygnięcie przyniósł finałowy konkurs w Planicy. Szala przechyliła się na stronę Norwega i to on stanął na podium w momencie dekorowania trzech najlepszych skoczków sezonu.

Spośród Polaków najwyżej sklasyfikowany został Kamil Stoch, który zajął dwudzieste drugie miejsce z dorobkiem 295 punktów. W drugiej dziesiątce znaleźli się też Stefan Hula i Dawid Kubacki.

[nextpage]

Również w klasyfikacji lotów narciarskich nie mogło być niespodzianki - małą Kryształową Kulę wywalczył oczywiście Peter Prevc, który swój triumf w tej kategorii przypieczętował świetnymi wynikami przed własną publicznością w Planicy. Zwraca uwagę drugie miejsce Roberta Kranjca, który w lotach wywalczył aż 2/3 swoich punktów za cały sezon.

Także w klasyfikacji za skocznie "mamucie" najlepszym z Polaków jest Kamil Stoch. Nasz zawodnik uplasował się na dziewiętnastym miejscu.

[nextpage]

W Pucharze Narodów triumfowali Norwegowie, bezsprzecznie najmocniejsza reprezentacja dysponująca najszerszym składem.

Świetne wyniki uzyskiwane w Planicy pozwoliły Słoweńcom w samej końcówce sezonu dogonić i wyprzedzić Niemców, którzy na Letalnicy czuli się wyraźnie gorzej.
Polacy zakończyli sezon na szóstym miejscu.

[nextpage]

Peter Prevc triumfował w aż piętnastu konkursach tego sezonu. Wszyscy pozostali zawodnicy razem wzięci wygrali... czternaście razy. Różnica między Słoweńcem a jego rywalami jest jeszcze bardziej widoczna gdy zauważymy, że Severin Freund i Michael Hayboeck mają na koncie tylko po trzy triumfy, a i tak zajmują w tej tabeli ex aequo drugie miejsce.

Żaden polski skoczek nie wygrał konkursu Pucharu Świata w sezonie 2015/2016.

[nextpage]

W trakcie sezonu Peter Prevc wygrywał nie tylko zwykłe pojedyncze konkursy pucharowe, ale i najważniejsze zawody przełomu kalendarzowego roku, czyli Turniej Czterech Skoczni. Niewiele brakowało, a triumfowałby we wszystkich czterech rozegranych konkursach. Ostatecznie przyszło mu cieszyć się ze zwycięstw w Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen.

W klasyfikacji łącznej Prevc pokonał Severina Freunda o 26,5 punktu.

[nextpage]

Tylko trzy serie konkursowe udało się rozegrać podczas styczniowych mistrzostw świata w lotach. Nie umniejsza to jednak w żadnym wypadku kolejnego wspaniałego sukcesu Petera Prevca. Tym razem Słoweniec musiał się nieco namęczyć, gdyż rywale zawiesili mu poprzeczkę bardzo wysoko.

W ostatniej serii Prevc uzyskał jednak 244 metry i zapewnił sobie prymat także w tych zawodach.