PAP/EPA / EPA/CHRISTIAN BRUNA

Wielkie osiągnięcie polskich skoków! Stoch autorem jubileuszowego podium!

Szymon Łożyński

W Ga-Pa w 65. TCS Kamil Stoch zajął drugie miejsce, przegrywając tylko z Norwegiem Danielem Andre Tande. Pozycja Polaka to 150. podium naszego reprezentanta w historii zawodów Pucharu Świata. Na taki wynik Biało-Czerwoni pracowali 32 lata.

Przypomnijmy, że zmagania w Turnieju Czterech Skoczni są zaliczane do PŚ w skokach narciarskich. W związku z tym przed noworocznymi zmaganiami w Garmisch-Partenkirchen Biało-Czerwoni stali przed szansą wywalczenia 150. jubileuszowego miejsca w czołowej trójce w indywidualnych konkursach tego cyklu.

Skoczkiem, któremu przypadło w udziale to historyczne podium, został Kamil Stoch. W niedzielę po pierwszej serii mistrz świata z Val di Fiemme był piąty, ale druga fenomenalna próba na 143. metr pozwoliła Stochowi przesunąć się na drugie miejsce. To 36. podium w karierze naszego reprezentanta i czwarte w tym sezonie (trzy razy drugi i jedno zwycięstwo w norweskim Lillehammer).

Informacje sportowe możecie śledzić również w aplikacji WP SportoweFakty na Androida (do pobrania w Google Play) oraz iOS (do pobrania w App Store). Komfort i oszczędność czasu!

Na 150 miejsc Polaków w czołowej trójce zawodów Pucharu Świata łącznie zapracowało 10 Biało-Czerwonych. Taki wynik w największym stopniu jest jednak zasługą Adama Małysza, który na podium stał aż 92 razy. W historii skoków narciarskich lepszy pod tym względem jest tylko Janne Ahonen (108 miejsc w czołowej trójce). Pierwszym ze skoczków znad Wisły, który stanął na pucharowym podium był Janusz Malik, który 24 marca 1984 roku zajął 3. lokatę w Planicy.

Niedzielny konkurs w Ga-Pa, po którym Stoch objął prowadzenie w turnieju, był w ogóle bardzo udany dla podopiecznych Stefana Horngachera. W czołowej dziesiątce, obok nowego lidera TCS, znaleźli się także szósty Piotr Żyła i siódmy Maciej Kot. Punkty zdobyli również Stefan Hula i Dawid Kubacki.

W poniedziałek skoczkowie będą mieli jedyny dzień wolny w turnieju. We wtorek już na Bergisel (H130) w Innsbrucku odbędą się treningi i kwalifikacje przed środowym konkursem główny. Relacja na żywo oraz podsumowanie zawodów na WP SportoweFakty.

Pełne transmisje z Turnieju Czterech Skoczni (kwalifikacje i konkursy) tylko w Eurosporcie 1. Najbliższa relacja (kwalifikacje w Innsbrucku) we wtorek o godzinie 13:45.