PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Karolina Pliskova

Wielka bitwa byłych liderek rankingu. Znamy dwie ostatnie ćwierćfinalistki US Open

Karolina Pliskova i Wiktoria Azarenka stoczyły kapitalną batalię w wielkoszlemowy US Open 2022 w Nowym Jorku. Aryna Sabalenka wyeliminowała Danielle Collins, finalistkę Australian Open.

W nocy w US Open wyłonione zostały dwie ostatnie ćwierćfinalistki. W starciu byłych liderek rankingu lepsza okazała się Karolina Pliskova (WTA 22), która zwyciężyła 7:5, 6:7(5), 6:2 Wiktorię Azarenkę (WTA 26). Czeszka wyszła na prowadzenie 5-4 w bilansie ich meczów. Była to ich druga konfrontacja w wielkoszlemowym turnieju. W II rundzie Wimbledonu 2018 Pliskova wygrała 6:3, 6:3.

W pierwszym secie Azarenka odrobiła straty z 0:3 i przy 5:4 serwowała. Zmarnowała dwie piłki setowe i przegrała trzy kolejne gemy. W drugiej partii Pliskova z 2:4 wyszła na 5:4, ale końcówka należała do jej rywalki. W trzecim secie Czeszka uzyskała dwa przełamania. Przy 5:2 wykorzystała czwartą piłkę meczową i zameldowała się w ćwierćfinale.

Mecz trwał trzy godziny i dwie minuty. Obie tenisistki miały po 14 break pointów. Pliskova trzy razy oddała podanie, a uzyskała 14 przełamań. Czeszka posłała 53 kończące uderzenia przy 36 niewymuszonych błędach. Azarence naliczono 46 piłek wygranych bezpośrednio i 39 pomyłek.

Obie zawodniczki grały w finale US Open. Azarenka dokonała tego trzy razy (2012, 2013, 2020). Wielkoszlemowe tytuły zdobyła w Australian Open 2012 i 2013. Pliskova finał osiągnęła w Nowym Jorku w 2016 roku oraz w Wimbledonie w ubiegłym sezonie. Obie w każdej z czterech imprez tej rangi doszły co najmniej do półfinału.

Aryna Sabalenka (WTA 6) zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:2 Danielle Collins (WTA 19) po dwóch godzinach i 29 minutach. Amerykanka popełniła 12 podwójnych błędów i w sumie 35 niewymuszonych przy 34 kończących uderzeniach. Jej rywalka miała 38 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Sabalenka została przełamana cztery razy, a sama wykorzystała sześć z 15 break pointów.

Collins jest finalistką tegorocznego Australian Open. W US Open po raz pierwszy doszła do IV rundy. Sabalenka w ubiegłym sezonie dotarła do półfinału Wimbledonu i US Open. Podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Amerykanką. Już po raz trzeci zmierzyły się w Nowym Jorku. W 2018 i 2021 roku trafiły na siebie odpowiednio w I i III rundzie.

W środę Sabalenka i Pliskova zmierzą się w ćwierćfinale. Bilans ich meczów to 2-2. Dojdzie do ich drugiej konfrontacji w wielkoszlemowym turnieju. W półfinale Wimbledonu 2021 Czeszka wygrała 5:7, 6:4, 6:4.