Spektakularny powrót finalistki Rolanda Garrosa. Francuzka idzie jak burza

Amerykańska tenisistka Coco Gauff w spektakularnym stylu odwróciła losy drugiego seta meczu z Chinką Shuai Zhang. W grze o tytuł w US Open 2022 w Nowym Jorku pozostaje świetnie dysponowana Francuzka Caroline Garcia.

Coco Gauff PAP/EPA / Justin Lane / Na zdjęciu: Coco Gauff
Coco Gauff (WTA 12) wciąż nie straciła seta w US Open. W IV rundzie twardy opór stawiła jej Shuai Zhang (WTA 36). Amerykanka wygrała 7:5, 7:5 po godzinie i 56 minutach. W pierwszym secie reprezentantka gospodarzy wróciła z 0:2. W drugiej partii odrodziła się z 3:5. Obroniła piłkę setową i w spektakularnym stylu zdobyła cztery ostatnie gemy.

Gauff odparła sześć z dziewięciu break pointów i wykorzystała pięć z 11 szans na przełamanie. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 33 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędów. Zhang pokusiła się o 26 piłek wygranych bezpośrednio przy 29 pomyłkach. Tenisistki te zmierzyły się po raz drugi. W marcu tego roku w Miami Amerykanka wygrała 7:6(1), 7:5.

Zhang po raz pierwszy doszła do IV rundy US Open w singlu. Ćwierćfinał osiągnęła w Australian Open 2016 i Wimbledonie 2019. Gauff w tegorocznym Rolandzie Garrosie dopiero w finale uległa Idze Świątek. W US Open 18-letnia Amerykanka po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału.

Caroline Garcia (WTA 17) pokonała 6:4, 6:1 Alison Riske-Amritraj (WTA 29). W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Francuzka uzyskała w 10. gemie. W drugiej partii tenisistka z Lyonu dominowała na korcie. Emocje pojawiły się tylko na sam koniec meczu. Przy 5:1 Garcia odparła trzy break pointy i wykorzystała piątą piłkę meczową.

W ciągu 82 minut obie tenisistki miały po cztery break pointy. Garcia nie straciła serwisu, a sama uzyskała trzy przełamania. Francuzka zaserwowała osiem asów i wywalczyła 33 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 30 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Riske-Amritraj zanotowano siedem piłek wygranych bezpośrednio i 11 pomyłek. Było to czwarte starcie tych tenisistek. W trzech poprzednich spotkaniach Garcia nie zdobyła nawet seta.

W Nowym Jorku Garcia Garcia czterem rywalkom oddała 20 gemów. Osiągnęła drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał w singlu, po Rolandzie Garrosie 2017. Francuzka od kilku miesięcy zachwyca swoją grą. Zdobyła tytuły w Bad Homburgu (trawa), Warszawie (mączka) i Cincinnati (kort twardy). Riske-Amritraj zanotowała 41. wielkoszlemowy start w grze pojedynczej. Pozostaje z jednym ćwierćfinałem, który zaliczyła w Wimbledonie 2019.

Gauff i Garcia zmierzą się o półfinał. Amerykanka wygrała oba ich dotychczasowe mecze. Pierwsze ich starcie było trzysetowe i miało miejsce w ubiegłym sezonie w Indian Wells. W lutym tego roku w Dosze Gauff zwyciężyła 6:2, 7:6(3).

Program i wyniki turnieju kobiet

Co tam się działo. Kosmiczna batalia wielkich mistrzyń w US Open!
Finalistka Australian Open złamała opór Francuzki. Trzysetowa bitwa Pliskovej z mistrzynią olimpijską