PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Andriej Rublow

Znamy ostatniego półfinalistę turnieju w Szanghaju. Surowy rewanż za Pekin

Rafał Smoliński

W piątek poznaliśmy ostatniego półfinalistę zawodów ATP Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. Andriej Rublow zapomniał o niepowodzeniu w Pekinie i nie dał większych szans Ugo Humbertowi.

Zaledwie dwa tygodnie temu Andriej Rublow (ATP 7) i Ugo Humbert (ATP 34) spotkali się w II rundzie zawodów ATP 500 w Pekinie. Tam wynik meczu był korzystny dla reprezentanta Trójkolorowych, który w trzecim secie odrobił stratę przełamania i zwyciężył 5:7, 6:3, 7:6(3).

W Szanghaju Rublow otrzymał szansę na rewanż i pewnie ją wykorzystał. W pierwszym secie postarał się o dwa przełamania - w trzecim i piątym gemie. W drugiej partii Humbert zdołał wyrównać na po 2 i wyjść na 3:2, lecz od tego momentu przegrał cztery gemy z rzędu.

Rozstawiony z piątym numerem Rublow zwyciężył Humberta w 90 minut 6:2, 6:3. Dzięki temu poprawił bilans gier z Francuzem na 3-2 w męskim tourze. Moskwianin wykonał bardzo ważny krok w kierunku zakwalifikowania się do prestiżowego turnieju ATP Finals 2023 w Turynie.

Rublow zaprezentował się w piątek z bardzo dobrej strony. Skończył 17 piłek i miał tylko siedem niewymuszonych błędów. Humbert odpowiedział 15 wygrywającymi uderzeniami, ale zanotował również 14 pomyłek. W sumie okazał się gorszy od rywala o 20 punktów (51-71).

- W Pekinie obaj graliśmy świetny tenis i mieliśmy swoje szanse. Serwowałem nawet po zwycięstwo. Starałem się przeanalizować, co zrobiłem źle w tamtym spotkaniu. Próbowałem nie popełnić tych błędów i poszło mi to bardzo dobrze. Cieszę się ze zwycięstwa w dwóch setach - powiedział 25-latek po meczu.

Rosjanin wystąpi w szóstym w karierze półfinale zawodów rangi ATP Masters 1000. Największy sukces w takiej imprezie osiągnął w kwietniu 2023 roku na mączce w Monte Carlo, gdzie po wygranej w finale nad Duńczykiem Holgerem Rune wywalczył tytuł.

Przeciwnikiem Rublowa w sobotnim półfinale zawodów Rolex Shanghai Masters 2023 będzie Grigor Dimitrow (więcej tutaj). Bilans Rosjanina i Bułgara w głównym cyklu jest remisowy i wynosi 3-3.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)