ATP Paryż: Pierwsze zwycięstwo Novaka Djokovicia w roli ojca, trzy sety Tomasa Berdycha

Marcin Motyka

Novak Djoković pokonał Philippa Kohlschreibera w II rundzie turnieju ATP w Paryżu. Do 1/8 finału awansowali też Tomas Berdych, który w trzech setach wygrał z Adrianem Mannarino, i Kevin Anderson.

- To bardzo trudne losowanie. Kohlschreiber jest doskonałym tenisistą, który gra dobrze na wszystkich nawierzchniach. On gra bardzo dynamicznie, wykorzystuje cały kort i dobrze serwuje. Warunki tutaj są wolne, więc myślę, że są odpowiednie dla jego stylu - mówił przed swoim pierwszym pojedynkiem w turnieju ATP w Paryżu Novak Djoković. Jak się okazało, Serb nie miał jednak problemów, by pokonać Philippa Kohlschreibera szósty raz w siódmej konfrontacji.

Choć wynik (6:3, 6:4) wskazuje na wyrównaną konfrontacją, Serb przez cały mecz kontrolował jego przebieg. Ledwie po sześciu gemach Djoković prowadził już 5:1. Kohlschreiber wprawdzie odrobił jedno przełamanie, ale całej straty zniwelować nie zdołał. Grę w drugim secie ustawił break na korzyść lider rankingu ATP, który nastąpił już w gemie otwarcia. Broniący tytułu w hali Bercy Djoković do końca meczu utrzymywał własne podanie i po 84 minutach mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

Dla 27-latka z Belgradu był to pierwszy wygrany mecz po narodzinach syna, Stefana, i zarazem premierowa wygrana w hali w 2014 roku. - Jestem dumny z bycia ojcem. To wspaniałe uczucie. Staram się chłonąc jak najwięcej pozytywnej energii z tego, co wydarzyło się w moim życiu w ostatnim czasie. To był mój pierwszy mecz jako ojca i ta rola może mnie inspirować do jeszcze lepszej gry - mówił Serb.

Djoković w Paryżu walczy również o to, aby utrzymać się na pierwszym miejscu w rankingu ATP. - Nie pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. Wiem, jak muszę się zachowywać. Wystarczy, że skupię uwagę na swoich meczach - stwierdził Nole, który w III rundzie zagra z Gaelem Monfilsem bądź z Johnem Isnerem.

O wiele trudniej niż Djokoviciowi awans do 1/16 finału przyszedł Tomasowi Berdychowi. Starający o udział w Finałach ATP World Tour Czech przez trzy sety rywalizował z grającym z dziką kartą Adrianem Mannarino, lecz ostatecznie zwyciężył 6:4, 6:7(3), 6:2, kończąc spotkanie kilka minut przed północą.

Rozstawiony z numerem piątym Berdych, który we wtorkowym meczu zapisał na swoim koncie siedem asów serwisowych, pięć przełamań, 29 uderzeń kończących i 36 niewymuszonych błędów, o ćwierćfinał powalczy z pogromcą Jerzego Janowicza, Samem Querreyem, lub z Feliciano Lopezem, turniejową "12".

Po raz drugi w karierze do III rundy BNP Paribas Masters awansował Kevin Anderson. Oznaczony numerem 14. Afrykaner pokonał 6:4, 7:6(8) Santiago Giraldo, w drugiej partii broniąc dwóch piłek setowych, i w kolejnej fazie paryskich zmagań zmierzy się z lepszym z pary Dominic Thiem  - Stan Wawrinka.