Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova

US Open: Vondrousova zakończyła zwycięską serię Bertens. Krunić urwała seta Keys

19-letnia Marketa Vondrousova pokonała Holenderkę Kiki Bertens i awansowała do IV rundy wielkoszlemowego US Open. W 1/8 finału jest też Amerykanka Madison Keys, która straciła seta w meczu z Aleksandrą Krunić.

Marketa Vondrousova (WTA 103) wciąż rywalizuje w tegorocznym US Open. W sobotę wróciła z 2:4 w trzecim secie i zwyciężyła 7:6(4), 2:6, 7:6(1) Kiki Bertens (WTA 13) i jest w 1/8 finału. W meczu było sporo wahań u obu tenisistek, ale nie brakowało też świetnych wymian. Trwa marsz Czeszki, która w 2015 roku triumfowała w juniorskich Australian Open i Rolandzie Garrosie. Tymczasem Holenderka Nowy Jork opuści z poczuciem sporego niedosytu. Wprawdzie III runda to jej życiowy rezultat na Flushing Meadows, ale po ćwierćfinale w Montrealu i zdobyciu tytułu w Cincinnati bez wątpienia liczyła na więcej. Jej seria ośmiu z rzędu wygranych meczów dobiegła końca. Singlowej porażki nie będzie mogła sobie osłodzić w deblu, bo wspólnie z Johanną Larsson już z niego odpadły.

W pierwszym secie Bertens nie wykorzystała prowadzenia 5:3. W 12. gemie obroniła piłkę setową, ale w tie breaku kompletnie się pogubiła. Popełniła dwa podwójne błędy. Z 0-5 Holenderka zbliżyła się na 3-5, ale na więcej jej Vondrousova nie pozwoliła. Znakomite minięcie bekhendowe dało Czeszce trzy piłki setowe. Przy drugiej z nich 19-latka z Sokolova popisała się pewnym wolejem.

Vondrousova znakomicie wykorzystywała atut lewej ręki, z czym Bertens również na początku II partii nie potrafiła sobie poradzić. Czeszka mieszała rytm, grała piłki ostre po krosie i po linii, slajsy i skróty, nie bała się chodzić do siatki. Holenderka, która również znana jest ze sprytu i tego, że potrafi się dopasowywać do stylu rywalki, wyciągnęła wnioski. Przyspieszyła grę i zaczęła lepiej operować ciasnymi krosami oraz solidniej serwować i returnować. Sytuacja na korcie diametralnie się zmieniła. Holenderka od 0:2 zdobyła sześć gemów z rzędu. Seta zakończyła forhendem.

Vondrousova nie straciła animuszu i wróciła na wysoki poziom. W III secie tenisistki toczyły zażartą batalię na całym korcie. Popisywały się świetnymi minięciami, atakami z głębi kortu i wolejami, sięgały po skróty i slajsy. W drugim gemie Czeszka odparła break pointa, ale w szóstym Bertens uzyskała przełamanie bekhendem. Głębokim forhendem wymuszającym błąd Vondrousova natychmiast odrobiła stratę. W końcówce w poczynaniach obu tenisistek było dużo niepewności. Przy 5:5 Holenderka oddała podanie ze stanu 40-0, ale po chwili odrobiła stratę wolejem i doprowadziła do tie breaka. W nim więcej zimnej krwi zachowała Czeszka, która popisała się kilkoma świetnymi kontrami i zapewniła sobie awans do IV rundy.

W trwającym dwie godziny i 20 minut meczu Vondrousova popełniła 10 podwójnych błędów i sześć razy została przełamana. Zdobyła o 12 punktów mniej od rywalki, ale ten najważniejszy padł jej łupem. Czeszka posłała 29 kończących uderzeń i popełniła 42 niewymuszone błędy. Bertens miała 33 piłki wygrane bezpośrednio i 44 pomyłki.

Vondrousova w ubiegłym sezonie w Biel/Bienne wywalczyła tytuł, a teraz po raz pierwszy awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. O ćwierćfinał Czeszka zmierzy się z Ukrainką Łesią Curenko.

Madison Keys (WTA 14) zwyciężyła 4:6, 6:1, 6:2 Aleksandrę Krunić (WTA 49). W drugim secie Serbka doznała kontuzji nogi i tym razem nie udało się jej pokonać Amerykanki. W 2014 roku tenisistka z Belgradu była górą w drodze do IV rundy. W trwającym godzinę i 43 minuty meczu Keys zaserwowała sześć asów i zdobyła 14 z 20 punktów przy siatce. Amerykanka obroniła pięć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała sześć z dziewięciu szans na przełamanie. Naliczono jej 43 kończące uderzenia i 30 niewymuszonych błędów. Krunić zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

W ubiegłym roku Keys osiągnęła w Nowym Jorku pierwszy wielkoszlemowy finał. Tego lata w Ameryce Północnej wystąpiła tylko w jednym turnieju WTA. W Cincinnati osiągnęła ćwierćfinał eliminując po drodze Andżelikę Kerber. Kolejną rywalką reprezentantki gospodarzy będzie Dominika Cibulkova, która odprawiła niemiecką mistrzynię US Open 2016.