Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Gael Monfils

ATP Rotterdam: Gael Monfils zrewanżował się Daniłowi Miedwiediewowi. Francuz w finale

Marcin Motyka

Gael Monfils awansował do finału rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 500 w Rotterdamie. W półfinale Francuz w trzech setach pokonał Daniła Miedwiediewa i zrewanżował się Rosjaninowi za zeszłotygodniową porażkę w Sofii.

Po raz drugi w ciągu ośmiu dni Gael Monfils i Danił Miedwiediew stanęli po przeciwnych stronach siatki. W miniony piątek, w ćwierćfinale imprezy w Sofii, Rosjanin zwyciężył 6:2, 6:4. W sobotę, w półfinale turnieju ATP w Rotterdamie, Francuz zrewanżował się Rosjaninowi za tamtą porażkę, wygrywając 4:6, 6:3, 6:4.

Mecz od początku był niezwykle intensywny. Obaj rozgrywali długie wymiany, po których z trudem łapali oddech. Pierwsza partia padła łupem Miedwiediewa, a decydujące przełamanie zdobył przy stanie 4:4. Z kolei w drugiej Monfils zaczął grać agresywniej, częściej atakował i w efekcie zwyciężył 6:3. Dla Rosjanina był to pierwszy przegrany set po serii 15 wygranych z rzędu.

Na początku trzeciej odsłony tenisista z Moskwy przechodził kryzys fizyczny. Nie dobiegał do uderzeń rywala, źle się ustawiał i wyrzucał piłki daleko poza kort. Przegrywał już 1:3, lecz zdołał wyrównać na 3:3. W decydującym momencie znów jednak zawiodła go precyzja i w dziewiątym gemie ponownie został przełamany. Tym samym Monfils wyszedł na prowadzenie 5:4, a następnie zakończył spotkanie.

Mecz trwał dwie godziny i osiem minut. W tym czasie Monfils zaserwował cztery asy, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów, posłał 29 zagrań kończących, popełnił 34 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 98 punktów, o 12 więcej od rywala. Z kolei Miedwiediewowi zapisano pięć asów, 23 uderzenia wygrywające oraz 24 pomyłki własne.

Dla Miedwiediewa, który w ubiegłym tygodniu zdobył tytuł w Sofii, to pierwsza porażka po passie siedmiu zwycięskich meczów z rzędu. W tym sezonie na 17 rozegranych pojedynków przegrał zaledwie dwa. Uległ także Novakowi Djokoviciowi w IV rundzie Australian Open.

Monfils z kolei wywalczył awans do 29. w karierze finału turnieju rangi ATP World Tour. Jeśli wygra, zdobędzie ósme trofeum. Z ostatniego mistrzostwa cieszył się w styczniu zeszłego roku, gdy okazał się najlepszy w Dosze. W Rotterdamie o tytuł zagra po raz drugi. Przed trzema sezonami przegrał decydujący mecz z Martinem Klizanem.

W niedzielnym finale (początek o godz. 15:30) Monfils z posiadaczem dzikiej karty Stanem Wawrinką.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)