Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Andy Murray

ATP Pekin: największe od roku zwycięstwo Andy'ego Murraya. Dominic Thiem i Stefanos Tsitsipas górą w bitwach na bekhendy

Marcin Motyka

Andy Murray w dwóch setach pokonał Matteo Berrettiniego w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Pekinie. Do 1/8 finału we wtorek awansowali także m.in. najwyżej rozstawiony Dominic Thiem oraz Stefanos Tsitsipas i John Isner.

Andy Murray sukcesywnie wykonuje kolejne kroki w kierunku powrotu do czołówki po przeprowadzonej osiem miesięcy temu operacji biodra. W zeszłym tygodniu w Zhuhai Szkot pokonał Tennysa Sandgrena i wygrał pierwszy mecz w głównym cyklu od 1 stycznia. Z kolei we wtorek, w I rundzie turnieju ATP 500 w Pekinie, mógł cieszyć się z jeszcze bardziej wartościowej wygranej. Po ponad dwóch godzinach rywalizacji ograł 7:6(2), 7:6(7) rozstawionego z numerem ósmym Matteo Berrettiniego, półfinalistę niedawnego US Open.

Pokonując aktualnie 13. w rankingu ATP Berrettiniego, Murray (we wtorek osiem asów, dwa przełamania i 13 zagrań kończących) odniósł pierwsze zwycięstwo nad rywalem z czołowej "15" klasyfikacji singlistów od września ubiegłego roku, gdy w Shenzhen wygrał z wówczas 11. na świecie Davidem Goffinem. Dla Szkota to także premierowa wygrana w imprezie wyższej rangi niż ATP 250 od US Open 2018. Kolejnym rywalem Brytyjczyka będzie jego rodak, Cameron Norrie, kwalifikant.

Bez strat rywalizację w China Open 2019 rozpoczął również najwyżej rozstawiony Dominic Thiem. Austriak w 82 minuty pokonał 6:4, 6:1 Richarda Gasqueta, zapisując na swoim koncie osiem asów, trzy breaki i 28 uderzeń wygrywających. - Byłem bardzo dobry. W przeszłości miałem z nim sporo problemów, więc teraz byłem gotowy od samego początku - mówił, cytowany przez portal atptour.com, Thiem, który wygrał z Francuzem pierwszy raz w ich trzeciej konfrontacji. W II rundzie tenisista z Wiener-Neustadt zmierzy się z Zhizhenem Zhangiem, posiadaczem dzikiej karty.

W innym pojedynku pomiędzy tenisistami operującymi jednoręcznymi bekhendami Stefanos Tsitsipas wygrał 4:6, 6:3, 6:4 z Dusanem Lajoviciem. Oznaczony numerem trzecim Grek o ćwierćfinał powalczy z broniącym tytułu Nikołozem Basilaszwilm. Gruzin zmagania o zachowanie trofeum rozpoczął od wyeliminowania Guido Pelli.

John Isner zaserwował 22 asy, ani razu nie dał się przełamać i po 128-minutowym pojedynku pokonał 6:4, 6:7(5), 6:3 Gaela Monfilsa, turniejową "siódemkę". Tym samym Amerykanin przerwał serię czterech kolejnych porażek z Francuzem. W II rundzie 34-latek z Greensboro zagra z Danielem Evansem.

Odpadł także inny rozstawiony, Roberto Bautista. Oznaczony "piątką" Hiszpan w drugim secie poddał mecz z Samem Querreyem. Amerykanin w 1/8 finału stanie naprzeciw Diego Schwartzmana. Argentyńczyk w trzech partiach okazał się lepszy od Fernando Verdasco.

Fabio Fognini, turniejowa "szóstka", wygrał 6:4, 4:6, 7:6(6) z Michaiłem Kukuszkinem i w następnej fazie turnieju zmierzy się z Andriejem Rublowem. Z kolei rywalem w 1/8 finału rozstawionego z numerem drugim Alexandra Zvereva został Felix Auger-Aliassime. Kanadyjczyk we wtorek pokonał Alberta Ramosa (6:3, 6:4).

China Open, Pekin (Chiny)
ATP Tour 500, kort twardy, pula nagród 3,515 mln dolarów
poniedziałek, 30 września

I runda gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 1) - Richard Gasquet (Francja) 6:4, 6:1
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3) - Dusan Lajović (Serbia) 4:6, 6:3, 6:4
Fabio Fognini (Włochy, 6) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:4, 4:6, 7:6(6)
Sam Querrey (USA) - Roberto Bautista (Hiszpania, 5) 7:6(2), 4:1 i krecz
John Isner (USA) - Gael Monfils (Francja, 7) 6:4, 6:7(5), 6:3
Andy Murray (Wielka Brytania, PR) - Matteo Berrettini (Włochy, 8) 7:6(2), 7:6(7)
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) - Guido Pella (Argentyna) 6:4, 7:6(3)
Diego Schwartzman (Argentyna) - Fernando Verdasco (Hiszpania) 6:4, 3:6, 6:3
Felix Auger-Aliassime (Kanada) - Albert Ramos (Hiszpania, SE) 6:3, 6:4