PK w Lillehammer: Rok Zima zdecydowanie najlepszy, Marcin Bachleda najwyżej z Polaków

Maciej Mikołajczyk

Słoweniec Rok Zima dzięki skokom na 132,5m oraz 125,5m został zdecydowanym zwycięzcą niedzielnego konkursu letniego Pucharu Kontynentalnego, który był rozgrywany niewątpliwie przy loteryjnych warunkach pogodowych na obiekcie HS 134 w norweskiej miejscowości Lillehammer, gdzie co roku odbywają się zawody zaliczane do Turnieju Skandynawskiego.

Tuż za nim, ale już z naprawdę sporo stratą do pierwszego miejsca uplasował się reprezentant Francji Vincent Descombes Sevoie (122,5m/125,5m), a na najniższym stopniu podium stanął natomiast medalista m.in. mistrzostw świata Jakub Janda. Czech w swoich próbach poszybował odpowiednio na 119m i 127,5m.

Czwarta lokata przypadła kolejnemu z zawodników naszych południowych sąsiadów - Antoninowi Hajkowi, który lądował na 121m i 123m.

Skład czołowej szóstki uzupełnili mało znany Słoweniec Matjaz Pungertar (123,5m/121m), a także Rosjanin Roman Sergeevich Trofimov (125,5m/116m).

Z Polaków najwyżej, bo na ósmym miejscu sklasyfikowany został Marcin Bachleda. Popularny "Diabełek" z Zakopanego uzyskał w swoich próbach 128,5m i 113m. Szesnaste miejsce z wynikami 123m i 111m zajął Andrzej Zapotoczny, siedemnaste Tomasz Byrt (115,5m i 116,5m), a dwudzieste piąte Klemens Murańka, który dotknął nartami zeskoku na 119m i 107,5m.

Tym razem o sporym pechu mówić może drugi w sobotnich zmaganiach Rafał Śliż, który otrzymał 32. notę (112,5m) i zaledwie o 0,1 punktu wyprzedził Grzegorza Miętusa (113m). Najsłabszym ogniwem w naszym zespole okazał się Łukasz Rutkowski, któremu zmierzono 111m, co dało mu odległą 35. lokatę.

W klasyfikacji łącznej cyklu nadal prowadzi nieobecny w Kraju Wikingów Kamil Stoch, który ma na swoim koncie 480 punktów i o 110 "oczek" wyprzedza Austriaka Andreasa Strolza.

Następna odsłona drugiej ligi skoków już w przyszły weekend na słynnym obiekcie w Oslo, gdzie w 2011 roku toczyć się będzie rywalizacja o tytuł mistrza globu.