Pasje Ludwika Dragi - idealny prezent pod choinkę!

Damian Gapiński

Prezentujemy kolejny fragment książki Stefana Smołki pod tytułem "Pasje Ludwika Dragi". Książka to doskonały prezent pod choinkę, zwłaszcza na długie, zimowe wieczory.

"Zacznijmy od... końca. Ponad 20 lat temu, gdy dogorywała w Polsce tak zwana komuna, w 1989 roku, w pewnym wydawnictwie... ukazał się artykuł przybliżający rozwój wyścigów motocyklowych w Polsce, z powojennym udziałem Ludwika Dragi, od poznańskich wyścigów o "Złoty Kask" poczynając, a na schyłku dziewiątej dekady kończąc. Tekst okraszony jest zdjęciem pierwszego motocyklowego idola wielkopolskich fanów - Jerzego Mielocha (...).

Mimo wszelkich trudności przeżywanych przez wyścigi motocyklowe w Polsce nie brakowało nigdy chętnych do ich uprawiania. W pierwszych latach po wojnie ukształtowała się czołówka zawodników, którą obok już wymienionych - stanowili m.in. Ludwik Draga, Herbert Hennek, Mieczysław Koprowski, Wacław Milewski, Franciszek Nowacki, Stefan Sędzimir, Józef Wolfinger, Czesław Wodnicki, Edward Wrocławski oraz Tadeusz Potajałło i Tomasz Kamiński - dwaj specjaliści od motocykli z przyczepkami.

4cf20111567d9772146585.jpgLudwik Draga dekorowany po swoim zwycięstwie

W ostatnich latach czołówkę wyścigową stanowili m.in. Przemysław Bienert, Zdzisław Chomko, Tadeusz Dawidowicz, Mirosław Kobierski, tragicznie zmarły Zbigniew Lewandowski, Piotr Nawrocki, Janusz Oskaldowicz, Włodzimierz Kwas, Andrzej Szymański, Henryk Wróblewski i Janusz Zieliński, a
w klasach najmniejszych motocykli - przede wszystkim Tomasz Gollob, póki nie porzucił wyścigów na rzecz torów żużlowych.

4cf2015da003c668292498.jpgMistrz Świata Tomasz Gollob z młodzieżą

Taka refleksja po tej interesującej lekturze: swoistą klamrę, spinająca wyścigi motocyklowe w powojennej Polsce, aż do początków III RP, stanowią dwa nazwiska z wyżej cytowanego tekstu - pierwsze z wymienionych i ostatnie - Ludwik Draga i Tomasz Gollob. Dwa filary. Zostawmy..."

Dalsza część tego tekstu, jak również wiele wątków z pięknego, choć pełnego zaskakujących zwrotów, żywota śp. Ludwika Dragi - jednego z pionierów polskiego speedway’a odnajdziemy w książce "Pasje Ludwika Dragi" - jeszcze dostępnej na zamówienie pod adresem e-mail: redakcja@sportowefakty.pl (cena 22 zł. + koszt przesyłki).

Serdecznie polecamy tę lekturę na długie zimowe wieczory.
KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

< Przejdź na wp.pl