WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Karol Żupiński

Jest nadzieja na medale. Dwaj Polacy w finale mistrzostw świata w klasie 250 cc

Michał Gałęzewski

Karol Żupiński i Mateusz Bartkowiak wywalczyli sobie awans do finału FIM Speedway Youth World Championships 250 cc. Na gdańskim torze bliski wejścia do grona najlepszych był też Filip Nizgorski.

W Gdańsku jednego dnia rozegrano aż dwa półfinały, w których startowali zawodnicy z czternastu państw. W pierwszym triumfował Phillip Hellstroem-Bangs. Szwed, który w ubiegłym sezonie był brązowym medalistą mistrzostw świata zdobył 14 punktów. Po 12 zdobyli gorzowianin Mateusz Bartkowiaki Australijczyk Jacob Hook.

Co ciekawe, do finału oprócz żużlowców z mocno rozwiniętych żużlowo państw, awansował Norweg Espen Sola. Bliski wejścia do finału był też Estończyk Markus Maximus Lill, z nowej generacji żużlowców z tego państwa, w którym przez lata w ogóle nie było żużla. Pecha miał Filip Nizgorski, który dwa razy upadł, co pozbawiło go szans na awans do finału. Zawody nie wyszły natomiast lubliniakowi Kamilowi Strąkowi.

Wyniki I półfinału w Gdańsku
1. Philip Hellstroem-Bangs (Szwecja) - 14 (2,3,3,3,3)
2. Mateusz Bartkowiak (Polska) - 12 (1,3,2,3,3)
3. Jacob Hook (Australia) - 12 (3,1,3,3,2)
4. Espen Sola (Norwegia) - 11 (3,w,3,2,3)
5. Ben Ernst (Niemcy) - 11 (2,2,1,3,3)
6. Rasmus Pedersen (Dania) - 9 (3,2,2,1,1)
7. Jordan Palin (Wielka Brtania) - 9 (2,2,1,2,2)
---
8. Lukas Wegner (Niemcy) - 8 (d,3,3,u,2)
9. Filip Nizgorski (Polska) - 7 (2,3,u,u,2)
10. Markus Maximus Lill (Estonia) - 7 (3,1,1,2,0)
11. Sebastian Palmese (USA) - 6 (1,2,2,0,1)
13. Paweł Nagibin (Rosja) - 4 (1,1,0,2,0)
12. Daniel Klima (Czechy) - 4 (1,d,1,1,1)
14. Ricards Ansviesulis (Łotwa) - 2 (0,0,2,d,0)
15. Jeffrey Sijbesma (Holandia) - 2 (0,0,0,1,1)
16. Kamil Strąk (Polska) - 0 (0,w)

W drugim półfinale goryczy porażki nie doznał Esben Hjerrlid z Danii. 12 punktów zdobył reprezentant gospodarzy, Karol Żupiński. Gdańszczanin w biegu dodatkowym pokonał jeszcze Keynana Rewa z Australii. Punktów nie zdobyli dwaj inni Polacy, Krzysztof Lewandowski i Szymon Szwacher. Z obu półfinałów awansowało po siedmiu zawodników. Ostatnich dwóch nominują FIM oraz polska federacja.