WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: mecz PGE Ekstraligi we Wrocławiu z kibicami

Start wyścigu żużlowego (wideo)

Wojciech Ogonowski

Start wyścigu żużlowego to jego najważniejszy element. Leszek Demski, szef sędziów, wyjaśnił w specjalnym materiale filmowym PGE Ekstraligi, na czym polegają najczęstsze przypadki związane z nieprawidłową procedurą startową.

Najważniejsze zasady związane z procedurą startową:

W czasie pomiędzy zapaleniem zielonego światła startowego, a zwolnieniem taśm maszyny startowej motocykle zawodników muszą stać nieruchomo. Przez "zwolnienie taśm maszyny startowej" rozumieć należy moment zwolnienia zamków taśm. Jeżeli motocykl ruszy się i zatrzyma tak, że w chwili ze zwolnieniem taśm maszyny startowej stoi nieruchomo, zawodnik otrzymuje ostrzeżenie po biegu. Jeżeli motocykl jest w ruchu w chwili zwolnienia taśm maszyny startowej, sędzia przerywa bieg i udziela zawodnikowi ostrzeżenia.

Sędzia przerywa bieg jeśli odniósł wrażenie, że motocykl zawodnika był w ruchu. Szczególnym przypadkiem jest zdecydowanie wygrany start: zawodnik "wyjechał" ze startu z przewagą co najmniej pół motocykla nad pozostałymi zawodnikami.

Przerwanie biegu jest konieczne, ponieważ sędzia nie jest w stanie stwierdzić wzrokowo w sposób jednoznaczny, czy motocykl zawodnika był w ruchu w chwili zwolnienia taśm maszyny startowej, czyli: czy ruszył przed zwolnieniem taśm.

Po przerwaniu biegu sędzia ogląda dostępne zapisy wideo sprawdzając, czy zawodnik ruszył po zwolnieniu zamków taśm. Jeśli stwierdzi, że zawodnik ruszył wcześniej lub równo z taśmą maszyny startowej (nie była to reakcja po zwolnieniu zamka maszyny startowej), udziela zawodnikowi ostrzeżenia i powtarza start. Natomiast jeżeli sędzia stwierdzi, że zawodnik ruszył się po zwolnieniu zamków, powtarza bieg bez udzielenia ostrzeżenia zawodnikowi.

ZOBACZ WIDEO: #SmakŻużla po grudziądzku 
KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

< Przejdź na wp.pl