Zasady gry w bilard, jak grać?

Bilard to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier barowych na świecie. Niektóre jego odmiany stały się pełnoprawnymi dyscyplinami sportu. Przeczytaj o zasadach gry w bilard i jego odmianach.

Bruno Szafer
Bruno Szafer

Bilard zasady gry - podstawy

Bilard to gra, która rozgrywana jest na stole pokrytym suknem, czyli wełnianą tkaniną. Plac gry różni się rozmiarem w zależności od odmiany bilardu. Udział w pojedynku biorą zazwyczaj dwie osoby. Do gry w bilard niezbędne są bile, które wykonane są ze specjalnego materiału i mają określone parametry w zależności od wariantu rozgrywki.

Zasady gry w bilard są bardzo proste. Zadaniem graczy jest umieszczenie bil w specjalnych otworach, które nazywane są łuzami i znajdują się w sześciu punktach stołu. Bile uderzane są naprzemiennie przez obu graczy (nie we wszystkich odmianach bilardu wykorzystywane są stoły z łuzami). Wbijanie bil musi odbywać się za pomocą kija i bili rozgrywającej, która jest koloru białego. Oznacza to, że zawodnik musi uderzyć kijem w bilę białą i za jej pomocą skierować inne bile do wcześniej wspomnianych łuz.

Tura gracza kończy się w momencie popełnienia błędu lub faulu, te są uzależnione od odmiany bilardu, których jest mnóstwo. Najpopularniejsze z nich to 9 bil i 8 bil. Obie są podstawowymi wersjami i bazami wyjściowymi do bardziej skomplikowanych ewolucji bilardu. Więcej informacji o tym jak grać w bilard i różne jego odmiany przeczytasz poniżej.

Najbardziej rozpoznawalną wersją bilardu jest snooker, który stał się właściwie oddzielną dyscypliną sportu. Od 16 kwietnia do 2 maja w Sheffield będą trwać mistrzostwa świata w snookerze.

O zasadach gry w snookera również przeczytasz w serwisie WP SportoweFakty.

Bilard, zasady gry w 8 bil

"Ósemka" to popularny rodzaj gry w bilard dla dwóch graczy, z których każdy ma za zadanie wbijać bile swojego koloru do łuz, do których wcześniej zadeklarowało się wbicie. Rozróżnia się dwa rodzaje bil. Pełne, które w całości są pokryte farbą oraz połówki, które są pomalowane tylko w połowie. Aby odnieść zwycięstwo trzeba wbić wszystkie swoje bile przed konkurentem, a na koniec umieścić w zadeklarowanej przez siebie łuzie bilę czarną z numerem 8.

Wbicie tej bili w momencie, gdy na stole pozostają jeszcze inne bile danego zawodnika jest równoznaczne z przegraną. Zawodnik zanotuje porażkę również wtedy, gdy w ostatnim ruchu bila biała znajdzie się w łuzie po wbiciu bili czarnej. Jeśli zawodnik nie zadeklarowanej bili do oznaczonej przez siebie łuzy, to swoją turę rozpoczyna jego przeciwnik.

Bilard, zasady gry w 9 bil

Dziewiątka jest rozgrywana na takim samym stole, jak wcześniej opisana ósemka. Jedyną i najważniejszą różnicą jest ilość bil i kolejność ich wbijania. Do tej wersji bilardu używa się dziewięciu kolorowych i kolejno ponumerowanych bil oraz bili białej. Głównym celem gry jest wbicie bili numer dziewięć do łuzy. Zawodnik zaczyna wbijanie od bili z najniższą wartością. Gracz ma prawo do kolejnego uderzenia dopiero po prawidłowym wbiciu bili do łuzy.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×