Zasady gry w snookera, jak grać?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Snooker to najpopularniejsza odmiana gry w bilard. Zasady gry w snookera są bardzo proste, ale w kilku punktach różnią się znacząco od podstawowych wersji gry w bilard. Przeczytaj o tym jak grać w snookera.

W tym artykule dowiesz się o:

Snooker, zasady ogólne

Snooker jest odmianą bilardu, który rozgrywany jest na stole o wymiarach około 3,6 m na 1,8 m. Plac gry posiada sześć kieszeni w sześciu punktach. W rozgrywce może brać udział dwóch zawodników, ale i dwie drużyny.

Stół winien być wykonany z ramy mahoniowej i wełnianego sukna nieskazitelnej jakości, często zabarwionej na kolor zielony. Do gry w snookera potrzebne są 22 bile. Piętnaście z nich jest koloru czerwonego, sześć jest kolorowych (czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona i żółta) a jedna biała - rozgrywająca. Zawodnicy uderzają bile kijami, te mogą być różnej długości. Jednak nie powinny być krótsze, niż około 91 centymetrów. W grze dopuszczalne są takie narzędzia pomocnicze jak: przedłużki, nasadki i podpórki pod kije.

Zobacz wideo: "4-4-2": kulisy przygotowań biało-czerwonych do Euro 2016

{"id":"","title":""}

O zasadach gry w bilard przeczytasz w WP SportoweFakty.

Snooker - zasady gry

Jak grać w snooker? Na stole znajdują się bile we wcześniej wymienionych kolorach. Zadaniem sędziego jest prawidłowe ustawienie bil. Zadaniem gracza jest uderzaniem kijem bili białej, czyli rozgrywającej w taki sposób, aby ta w odpowiedniej kolejności kierowała pozostałe bile do kieszeni. Każda bila, oprócz białej, jest punktowana. Wygrywa ten gracz, który na koniec partii zdobędzie więcej punktów.

Mecz snookera składa się z frame’ów, czyli rund przypominających w swojej istocie sety znane z siatkówki. Każde spotkania ma z góry ustaloną liczbę frame’ów. Zwykle organizatorzy turniejów podają ilość maksymalnych frame’ów, które mogą być rozegrane w meczu. Doskonałym przykładem jest mecz, w którym wygrywa lepszy z 15 frame’ów. Taki zwrot oznacza, że całe starcie wygra ten zawodnik, który zwycięży w minimum 8 frame’ach.

Nazwa "snooker" pochodzi od sytuacji, w której zawodnik będący przy stole nie ma szansy na uderzenie innej bili, gdyż ta jest całkowicie lub częściowo zasłonięta przez inne.

Punktacja w snookerze 

Gracz za każdą wbitą bilę czerwoną otrzymuje jeden punkt oraz prawo do uderzania białą bilą w bile kolorowe. Zawodnik musi o wyborze koloru poinformować swojego przeciwnika oraz sędziego. Jeśli będący przy stole nie spełni swojego założenia, to traci turę, a jego rywal zaczyna swoją kolejkę od wbijania do kieszeni bili czerwonej. Jeśli trafi, musi wbić bilę kolorową. W przypadku powodzenia otrzymuje kolejne punkty, odpowiadające kolorowi. W ten sposób za wbicie żółtej bili, gracz otrzymuje 2 punkty. Za wbicie zielonej, 3 punkty. Za wbicie brązowej - 4. Za niebieską - 5. Za różową - 6 i za czarną - 7. Po udanym wbiciu bili kolorowej zawodnik ponownie musi wbić bilę czerwoną. Gdy czerwona bila wpadnie do kieszeni, to nie wraca już na stół, kolorowe bile odwrotnie. W momencie, w którym gracz wbije ostatnią czerwoną bilę na stole i odpowiadającą jej bilę kolorową, to rozpoczyna wbijanie wszystkich bil kolorowych po kolei. Kolejność uderzania bil zależy od wymienionej wyżej punktacji. Zaczyna się od tej z najmniejszą wartością, a kończy na tej z najwyższą.

Liczba punktów, którą można zdobyć przy jednym podejściu do stołu nazywana jest breakiem. Najwyższy możliwy break, to 147 punktów.

Gwiazdy snookera i mistrzostwa świata

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w świecie snookera jest Ronnie O'Sullivan, który jest pięciokrotnym mistrzem świata. Najwięcej takich tytułów, bo aż 7, na swoim koncie ma Stephen Hendry. Czterokrotnym mistrzem świata jest John Higgins.

Transmisje telewizyjne z meczów snookera przeprowadzane są na antenach wielu kanałów sportowych. Od 16 kwietnia do 2 maja na antenach Eurosport i Eurosport 2, trwać będą Mistrzostwa Świata w Snookerze w Sheffield.

Źródło artykułu: