Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Badminton - zasady, wymiary boiska i punktacja

Badminton to jedna z najmłodszych dyscyplin olimpijskich. O zasadach, wymiarach boiska, punktacji i wielu innych elementach związanych z tą grą można przeczytać w WP SportoweFakty.

Bruno Szafer
Bruno Szafer
Mecz w badmintona / Mecz w badmintona

Boisko i siatka do badmintona

Badminton jest dyscypliną halową. Gra odbywa się na boisku, które jest bardzo podobne do kortu tenisowego, ale różni się wymiarami. Jego rozmiar to 13,4 m na 6,1 m. Te liczby dotyczą meczu rozgrywanego w formule deblowej. Jeśli chodzi o grę indywidualną, to ma ona miejsce na polu węższym, które liczy mierzy 5,18 m. Siatka o szerokości 76 centymetrów dzieli boisko do badmintona na dwie połowy. Jest zawieszona na wysokości 1,55 m.

Przepisy i punktacja

Badmintona można podzielić na konkurencje indywidualne, tzw. single mężczyzn i kobiet, oraz gry deblowe. W tym typie badmintona udział mogą wziąć pary jednej płci lub tzw. miksty, czyli kobieta i mężczyzna.

Mecz składa się z dwóch setów rozgrywanych do 21 punktów - te są liczone identycznie jak w siatkówce. Punkty są zdobywane w momencie, w którym po zagraniu jednej ze stron lotka dotknie podłoża lub wypadnie poza boisko i nie zostanie odbita przez przeciwnika. Jeśli grający osiągną wynik 20:20 to seta wygrywa ta strona, która jako pierwsza osiągnie przewagę dwóch punktów. Jeśli remis będzie utrzymywać się do stanu 29:29 to zwycięstwo w secie zapewni sobie ta strona, która jako pierwsza zdobędzie 30 punkt.

Badminton nie jest grą skomplikowaną, dlatego jest bardzo popularna na całym świecie. To jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Odbijanie lotki za pomocą rakiet poza boiskiem, np. w parku, nazywane jest kometką.

ZOBACZ WIDEO Kadra bez niespodzianek. Dujszebajew podał skład na Rio (źródło TVP)

Serwowanie w badmintonie

Gra w badmintona opiera się na odbijaniu lotki. Każdemu zawodnikowi wolno zrobić to tylko raz na swojej połowie. Podstawowym wprowadzeniem lotki do gry jest serwis. Wykonuje go gracz, który wygrał poprzednią wymianę. Odbierający i zagrywający powinni stać po linii przekątnej. Ich stopy muszą stykać się powierzchnią boiska przez cały czas trwania serwisu. W tym momencie lotka musi znajdować się poniżej talii zagrywającego. Dopuszczalne jest to, aby lotka dotknęła siatki w trakcie gry i serwisu. Jedynym warunkiem jest to, że musi ona przejść na stronę rywala.

Debel w badmintonie

Gra podwójna w badmintonie nie różni się specjalnie od singla. Jedynym wyjątkiem jest poszerzenie pola gry i podział zawodników w drużynie, która odbiera serwis. Tylko gracz odbierający serwis ma prawo odbić lotkę jako pierwszy. W przeciwnym razie punkt zdobywa zespół zagrywający. Żaden z zawodników nie może serwować poza kolejnością lub odbierać kilku zagrywek z rzędu w tym samym secie.

Lotki i rakiety do badmintona

Narzędzia, które są niezbędne do gry to: lotka i rakiety. Lotki mogą być naturalne (wykonane z piór) lub syntetyczne. Ich waga powinna mieścić się w przedziale od 4,74 grama do 5,5 grama. Rakiety składają się z rączki, trzonka, głowicy i naciągu. Ten ostatni element to skrzyżowane ze sobą żyłki, które są zawinięte lub zaplecione w miejscach skrzyżowania. Pole naciągu nie powinno być większe niż, 28 cm długości i 22 centymetry szerokości.

Badminton na igrzyskach olimpijskich

Badminton zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, które odbywały się w 1988 roku. Wtedy zaprezentowano go, jako dyscyplinę pokazową. Ta dynamiczna gra szybko zyskała wielu entuzjastów i została włączona do programu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku jako dyscyplina medalowa. Na tamtej imprezie można było zdobyć tylko krążki koloru złotego i srebrnego. Brązowy medal pojawił się dopiero na kolejnych igrzyskach.

Aktualnymi mistrzami olimpijskimi w badmintonie są Chińczycy. Ten naród całkowicie zdominował rozgrywki w tej dyscyplinie podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W grze pojedynczej mężczyzn triumfował Lin Dan. W kategorii kobiet najlepsza była Li Xuerui. W deblu mężczyzn zwyciężyli Cai Yun i Fu Haifeng. W grze podwójnej kobiet wygrywały Tian Qing i Zhao Yunlei, a w mikście złoto wywalczyli Zhang Nan i Zhao Yunlei.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, badmintona będzie można oglądać od 11 sierpnia do 20 sierpnia.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×