KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Co daje bieganie i dlaczego warto biegać?

Bieganie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ma wiele innych pozytywnych korzyści dla ludzkiego organizmu. O tym, co daje bieganie i dlaczego warto biegać można przeczytać w WP SportoweFakty.
Bruno Szafer
Bruno Szafer

Co daje bieganie i dlaczego warto biegać?

W teorii nikt, kto jest zainteresowany bieganiem, nie powinien zaczynać biegać od razu. W tym przypadku zalecana jest taktyka małych kroków. Zaleca się rozpocząć swoją przygodę z bieganiem od marszu, następnie od marszobiegu, a dopiero po jakimś czasie przejść do biegu. Warto udać się również do lekarza i zrobić komplet badań, które pozwolą wykluczyć przewlekłe choroby takie jak nadciśnienie, czy cukrzyca. Odkrycie tej drugiej jest szczególnie ważne, gdyż podczas biegu diabetycy narażeni są na omdlenia. Będąc chorym przewlekle dobrze jest o tym wiedzieć, gdy zaczyna się biegać.

Co daje bieganie? Jest dobrym lekarstwem na wiele chorób. Często poleca się je osobom, które cierpią na nadciśnienie. Bieganie bardzo dobrze działa na układ krwionośny oraz serce, jako mięsień. Regularny trening powoduje wzmocnienie tego narządu, obniża ciśnienie krwi, dotlenia organizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Mogą nimi być: nadmiar soli lub amoniaku. Bieganie usuwa toksyny przez pot. Ważną rolą biegania jest usuwanie kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Im więcej się stresujemy, tym większe stężenie kortyzolu ma organizm. Kortyzol podnosi ciśnienie krwi. Bieganie doskonale obniża jego poziom i dodatkowo uwalnia endorfiny. Ten fakt powoduje, że każdy biegacz po treningu wraca zadowolony, wyładowuje złe emocje i ma większą motywację do pracy oraz chęć do życia. To podwójna korzyść płynąca, która jest jednym z najlepszych argumentów pokazujących dlaczego warto biegać.

ZOBACZ WIDEO Natalia Partyka: moje życie pokazuje, że niemożliwe nie istnieje

Kolejnym argumentem, który pokazuje co daje bieganie jest fakt, iż regularny trening poprawia perystaltykę jelit, czyli przyśpiesza trawienie. Bieganie jest ćwiczeniem typu cardio, czyli wysiłek sprawia, że łatwiej jest schudnąć.

- Standardowe tętno u zdrowego człowieka to 60 uderzeń na minutę. Podczas wysiłku nie powinno ono przekraczać 140 uderzeń na minutę. To spowoduje, że mięśnie będą pracować, a nie będą przepracowane. W tym tempie najlepiej spalana jest tkanka tłuszczowa i nie tworzy się dług mlekowy. Jeśli wysiłek jest za duży, to serce nie nadąża pompować krwi i tworzy się kwas mlekowy, jest dużo tzw. pracy beztlenowej. Praca tlenowa zmniejsza przemęczenie - mówi Marcin Szoka, fizjoterapeuta King Szczecin.

Co daje bieganie? Obniża poziom kortyzolu, czyli zmniejsza ciśnienie krwi i zwiększa poziom zadowolenia Co daje bieganie? Obniża poziom kortyzolu, czyli zmniejsza ciśnienie krwi i zwiększa poziom zadowolenia

Dlaczego warto biegać? Bieganie poprawia ogólną sprawność organizmu. Utrzymuje napięcie mięśni szkieletowych i chroni przed kontuzjami. Trening biegowy jest doskonałą prewencją dla siedzącego trybu życia. Rozciąga tkanki, mięśnie, więzadła. Poszerza zakresy ruchowe stawów, ma dobry wpływ na ruchomość kręgosłupa. Zapobiega wielu chorobom układu kostnego i stawowego.

Bieganie to najtańsza forma aktywności fizycznej i przy okazji sport, który jest bardzo fizjologiczny. Oznacza to, że wszystkie ruchy, które wykonuje się podczas biegania są naturalne dla organizmu. W ten sposób ludzki organizm nie rdzewieje.

Czy wiedziałeś o tym, co daje bieganie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (2)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×