Wymiary boiska do piłki ręcznej

WP SportoweFakty / Michał Domnik / Od nowego sezonu w piłce ręcznej zniknie przepis o "bramkach wyjazdowych"
WP SportoweFakty / Michał Domnik / Od nowego sezonu w piłce ręcznej zniknie przepis o "bramkach wyjazdowych"

Z jakich elementów powinno składać się boisko do piłki ręcznej oraz jakie wymiary musi posiadać? O tych szczegółach można przeczytać w WP SportoweFakty.

Piłka ręczna to zespołowy sport halowy, który rozgrywany jest na specjalnie przygotowanym parkiecie. W meczu biorą udział dwa zespoły składające się z siedmiu zawodników każdy. Celem gry jest zdobycie większej ilości bramek, niż rywale.

O szczegółowych zasadach i przepisach gry w piłkę ręczną można przeczytać w WP SportoweFakty.

Boisko do piłki ręcznej musi mieć 20 metrów szerokości oraz 40 metrów długości. W skład placu gry wchodzą dwie bramki oraz linie wyznaczające granice boiska i specjalnych pól, które rządzą się swoimi prawami. Dłuższy bok boiska zwany jest linią boczną, krótszy - linią końcową.

Bramka w piłce ręcznej ma 2 metry wysokości i 3 metry szerokości. Bramki ustawione są na liniach końcowych, przodem do linii wyznaczającej środek boiska. Odległość między słupkami bramki nazywana jest linią bramkową.

Kolejnym ważnym elementem placu gry w piłkę ręczną jest pole bramkowe. Jest ono wyznaczone przez dwa ćwierćokręgi, które rozciągają się w promieniu o długości 6 metrów od obu słupków. Wewnątrz tego pola zaznaczony jest punkt wysunięty o 4 metry z linii bramkowej w kierunku linii środkowej. Jest to miejsce maksymalnego wyjścia golkipera z bramki. Równo 7 metrów od linii końcowej znajduje się linia rzutów karnych. Natomiast w promieniu 9 metrów od słupków bramki znajduje się linia rzutów wolnych.

ZOBACZ WIDEO: Jubileusz najstarszego polskiego turnieju tenisowego za rok

Źródło artykułu: