WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Wymiary boiska do piłki ręcznej

Z jakich elementów powinno składać się boisko do piłki ręcznej oraz jakie wymiary musi posiadać? O tych szczegółach można przeczytać w WP SportoweFakty.
Bruno Szafer
Bruno Szafer
WP SportoweFakty / Michał Domnik / Piłka ręczna

Piłka ręczna to zespołowy sport halowy, który rozgrywany jest na specjalnie przygotowanym parkiecie. W meczu biorą udział dwa zespoły składające się z siedmiu zawodników każdy. Celem gry jest zdobycie większej ilości bramek, niż rywale.

O szczegółowych zasadach i przepisach gry w piłkę ręczną można przeczytać w WP SportoweFakty.

Boisko do piłki ręcznej musi mieć 20 metrów szerokości oraz 40 metrów długości. W skład placu gry wchodzą dwie bramki oraz linie wyznaczające granice boiska i specjalnych pól, które rządzą się swoimi prawami. Dłuższy bok boiska zwany jest linią boczną, krótszy - linią końcową.

Bramka w piłce ręcznej ma 2 metry wysokości i 3 metry szerokości. Bramki ustawione są na liniach końcowych, przodem do linii wyznaczającej środek boiska. Odległość między słupkami bramki nazywana jest linią bramkową.

Kolejnym ważnym elementem placu gry w piłkę ręczną jest pole bramkowe. Jest ono wyznaczone przez dwa ćwierćokręgi, które rozciągają się w promieniu o długości 6 metrów od obu słupków. Wewnątrz tego pola zaznaczony jest punkt wysunięty o 4 metry z linii bramkowej w kierunku linii środkowej. Jest to miejsce maksymalnego wyjścia golkipera z bramki. Równo 7 metrów od linii końcowej znajduje się linia rzutów karnych. Natomiast w promieniu 9 metrów od słupków bramki znajduje się linia rzutów wolnych.

ZOBACZ WIDEO: Jubileusz najstarszego polskiego turnieju tenisowego za rok

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • GD-SP 0
  No to ja napiszę na jakich nawierzchniach grałem :
  - asfalt
  - kort(cegła kruszona,w czasie deszczu zmyło linie a piłka ważyła kilogramy)
  - hala z nawierzchnią tartanową ,lub ta guma na Warszawiance- łydki po takim meczu to były jak kamienie
  - hala z nawierzchnią tartanową- jak wyżej
  - oczywiście wszelkiego rodzaju "parkiety" - dużo hal z latającymi klepkami lub ich brakiem :)
  Co do wymiarów,to mało hal było wymiarowych!
  Sylwester Sikora Jak zwykle błędy i idiotyzmy, bo nieuki nie chcą wiedzieć. A mimo to piszą - bzdury. Ilość może być wody; bramek - liczba. Wbij to sobie do głowy, Bruno. W przepisach nie ma "specjalnie przygotowanego parkietu". Co to w ogóle znaczy: specjalnie przygotowany? Jak specjalnie, przez jakich specjalistów. Parkiecie? E tam, bzdura. Przepis mówi tylko, że warunki panujące na boisku nie mogą ulec zmianie w trakcie meczu i przynieść korzyść jednej z drużyn. Ja, młody człowieku, grałem o punkty ligowe na ASFALCIE, precyzyjnie: na boisku o powierzchni asfaltowej. Dowiedziałeś się czegoś? OK - dziś wyjątkowo nie wyślę faktury, może do Kołodziejczyka
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Sylwester Sikora 0
  Jak zwykle błędy i idiotyzmy, bo nieuki nie chcą wiedzieć. A mimo to piszą - bzdury.
  Ilość może być wody; bramek - liczba. Wbij to sobie do głowy, Bruno.
  W przepisach nie ma "specjalnie przygotowanego parkietu". Co to w ogóle znaczy: specjalnie przygotowany? Jak specjalnie, przez jakich specjalistów. Parkiecie? E tam, bzdura. Przepis mówi tylko, że warunki panujące na boisku nie mogą ulec zmianie w trakcie meczu i przynieść korzyść jednej z drużyn. Ja, młody człowieku, grałem o punkty ligowe na ASFALCIE, precyzyjnie: na boisku o powierzchni asfaltowej. Dowiedziałeś się czegoś? OK - dziś wyjątkowo nie wyślę faktury, może do Kołodziejczyka
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • yes 0
  Niby dużo kto o tym wie ale dobrze, że zebrano w jednym miejscu i podano fachowym językiem.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×