Co to jest spalony?

Co to jest spalony? Pytanie to bardzo często zadają osoby nie do końca znające zasady piłki nożnej. Portal WP SportoweFakty wyjaśnia definicję spalonego.

Michał Jankowski
Michał Jankowski
Przepis o spalonym jest dużo bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Na spalonym znajduje się zawodnik drużyny atakującej przebywający bliżej bramki rywala niż przedostatni gracz drużyny broniącej. Zazwyczaj oznacza to, że znajduje się za ostatnim obrońcą, ale są również przypadki, gdy bramkarz wyjdzie wyżej i to on wyznacza linię spalonego, a nie jego obrońca przebywający bliżej bramki.

Spalonego odgwizduje się tylko, gdy zawodnik bierze udział w akcji, czyli dotknie piłkę lub będzie absorbował uwagę rywala utrudniając mu grę. Zawodnik drużyny atakującej nie biorący udziału w grze, a znajdujący się za przedostatnim piłkarzem jest na pozycji spalonej, a nie na spalonym. W takim przypadku sędzia nie przerywa gry.

Jeśli gracz będzie dobijał strzał partnera z drużyny, a w momencie uderzenia znajdował się na pozycji spalonej, to gra zostaje przerwana. Po odgwizdaniu spalonego sędzia przyznaje drużynie przeciwnej rzut wolny pośredni.

Są również przypadki, gdy nie ma spalonego, mimo iż piłkarz znajduje się bliżej bramki niż przedostatni zawodnik rywala. Należą do nich:
  • wyrzut z autu
  • wznowienie gry od bramki
  • rzut rożny
Spalonego wyznacza nie tylko przedostatni zawodnik rywala, ale również piłka, gdy znajduje się właśnie za przedostatnim graczem drużyny broniącej. Wtedy atakujący mogą wymienić podania pod warunkiem, że zawodnik otrzymujący piłkę w momencie podania znajdował się dalej od bramki przeciwnika, niż piłka.

ZOBACZ WIDEO AS Roma wygrała w hicie Serie A. Zobacz skrót meczu Inter Mediolan - AS Roma [ZDJĘCIA ELEVEN]

Czy wiesz co to jest spalony?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×