Kaisa Makarainen najlepsza w sprincie w Hochfilzen, Nowakowska-Ziemniak w czołówce

Zwycięstwem Kaisy Makarainen zakończył się zaliczany do biathlonowego Pucharu Świata sprint w Hochfilzen. Blisko zajęcia miejsca w czołowej dziesiątce była Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Łukasz Witczyk
Dla Kaisy Makarainen to drugie z rzędu zwycięstwo w zawodach biathlonowego Pucharu Świata. W minioną niedzielę Finka była najlepsza w biegu pościgowym w Oestersund, a w Hochfilzen potwierdziła wysoką formę. Liderka klasyfikacji generalnej PŚ na strzelnicy popełniła jeden błąd, ale zanotowała najlepszy czas biegu i odniosła pewne zwycięstwo. Na mecie 10 sekund gorszy czas od niej miała bezbłędna na strzelnicy Karin Oberhofer. Na najniższym stopniu podium stanęła Tiril Eckhoff.
Z dobrej strony pokazała się Weronika Nowakowska-Ziemniak. Reprezentantka Polski w ostatnich dniach zmagała się z problemami mięśniowymi. - Od trzech dni dużo czasu spędzam na kozetce naszego masażysty, wiję się z bólu i wciąż wymyślam nowe drogi ucieczki z tego stołu tortur! Sportowy masaż dla zmęczonych i "zabitych" mięśni nie ma nic wspólnego z przyjemnością - mówiła Polka na łamach swojej strony internetowej. Na szczęście siły udało się zregenerować, co przełożyło się na dobry wynik w Hochfilzen.

Nowakowska-Ziemniak w piątkowym sprincie sklasyfikowana została na 12. miejscu, a do miejsca w czołowej dziesiątce zabrakło jej zaledwie 0,3 sek. To dobra pozycja wyjściowa przed niedzielnym biegiem pościgowym. Reprezentantka Polski do zwyciężczyni straciła niespełna 52 sekundy, z kolei do trzeciej zawodniczki jej strata wynosi już tylko 25 sekund. Przy dobrym strzelaniu jest więc szansa, że Nowakowska-Ziemniak w biegu pościgowym włączy się do walki o podium.

Punkty Pucharu Świata zdobyły również Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz. Obie, podobnie jak Nowakowska-Ziemniak, na strzelnicy pomyliły się po razie. Dobra skuteczność nie poszła w parze z szybkim tempem biegu. Gwizdoń rywalizację zakończyła z 26. czasem, a Hojnisz sklasyfikowana została na 38. miejscu. W przypadku tej drugiej zawodniczki można mówić o sporym progresie. W Oestersund chorzowianka nie zakwalifikowała się nawet do biegu pościgowego, a w Austrii zdobyła pierwsze w tym sezonie punkty.

Na plus można zapisać również występ Kingi Mitoraj. Pochodząca z Cichego 19-latka zajęła co prawda dopiero 80. miejsce, lecz w był to dla niej debiut w zawodach tej rangi. Polka popełniła tylko jeden błąd na strzelnicy. Za to o swoim występie w Tyrolu jak najszybciej będzie chciała zapomnieć Krystyna Guzik, która łącznie pomyliła się aż pięciokrotnie na strzelnicy i bieg zakończyła na 84. pozycji. Zarówno Mitoraj, jak i Guzik nie wystąpią w niedzielnym biegu pościgowym. Na sobotę w Hochfilzen zaplanowano rywalizację sztafet.