ME w biathlonie: rosyjska dominacja w biegu indywidualnym, odległe miejsca Polaków

W środę biegiem indywidualnym mężczyzn na dystansie 20 kilometrów zainaugurowane zostały mistrzostwa Europy, których gospodarzem są Duszniki-Zdrój. Złoty medal zdobył Aleksander Łoginow.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / Hendrik Schmidt

Duszniki-Zdrój długo czekały na organizację zawodów tak wysokiej rangi. W przeszłości w tej dolnośląskiej miejscowości gościły między innymi zawody Pucharu IBU. Przed startem mistrzostw Europy poczyniono wiele inwestycji na stadionie biathlonowym, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem.

Pierwsze zawody podczas mistrzostw Europy w Dusznikach-Zdroju wygrał Aleksander Łoginow, który na strzelnicy pomylił się tylko raz, ale zaprezentował dobrą formę biegową. Przypomnijmy, że za każdy niecelny strzał podczas biegu indywidualnego zawodnicy karani są dodatkową minutą.

Blisko wyprzedzenia Łoginowa był Krasimir Anev. Bułgar był jednym z nielicznych bezbłędnych biathlonistów, ale do triumfatora stracił nieco ponad 11 sekund i musiał zadowolić się srebrnym medalem. Na najniższym stopniu podium stanął Aleksiej Ślepow, który również popisał się stuprocentową skutecznością na strzelnicy, lecz na mecie miał czas o blisko 54 sekundy gorszy od Łoginowa. Bieg indywidualny zdominowali Rosjanie. W pierwszej szóstce było aż pięciu przedstawicieli tego kraju.

Słabo na inaugurację mistrzostw Europy spisali się Polacy. Najlepszy z nich - Grzegorz Guzik (3 pudła) - sklasyfikowany został na 43. pozycji. Szansę na dobry występ podczas ostatniego strzelania zaprzepaścił Łukasz Szczurek, który miał szansę na pozycję w czołowej dwudziestce, ale dwa pudła sprawiły, że spadł na 44. miejsce. Tomasz Zięba (4 pudła) był 84., Andrzej Nędza-Kubiniec (7 karnych minut) był 85., a Tomasz Jurczak zajął 111. pozycję, a na strzelnicy pomylił się aż 14-krotnie. Nie był w tym elemencie najgorszy. O jedno pudło więcej zanotował Chorwat Tomislav Cesković.

111 Tomasz Jurczak Polska +20:19,4 14

Czy polscy biathloniści zdobędą medal podczas mistrzostw Europy w Dusznikach-Zdroju?