Polacy wicemistrzami Europy w biegach górskich - historyczny sukces!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jędrzej Maćkowski / Kingrunner / Na zdjęciu: reprezentanci Polski
Materiały prasowe / Jędrzej Maćkowski / Kingrunner / Na zdjęciu: reprezentanci Polski
zdjęcie autora artykułu

Reprezentacja Polski osiągnęła spory sukces. Biało-Czerwoni wywalczyli wicemistrzostwo Europy w klasyfikacji drużynowej seniorów na dystansie Trail Race w biegach górskich.

We francuskim Annecy właśnie zakończyły się (31.05-2.06) drugie łączone Mistrzostwa Europy w biegach off road organizowane przez European Athletics. Na dystansie Trail Race - 58 kilometrów +3500 m. przewyższenia (dla porównania dystansu i przewyższenia, to jakby 3,5 raza wbiec i zbiec z Krupówek na Kasprowy Wierch, trasa ME była bardziej trudna technicznie: mokra skała, wystające kamienie i korzenie, sekcje z łańcuchami, dużo błota, wąskie singletracki) Męska reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal w klasyfikacji drużynowej.

W jej składzie pobiegli Rafał Matuszczak (5. miejsce indywidualnie, czas 5:11:56), Dawid Malina (6. miejsce z czasem 5:18:12), Marcel Fabian (17. miejsce, czas 5:29:25) i Miłosz Szcześniewski (22. miejsce - nie brany pod uwagę w punktacji drużynowej, ale zabierał miejsca (punkty) innym reprezentacjom czas: 5:32:37).

Wygrali gospodarze mistrzostw Francuzi (6pkt - suma miejsc zawodników w klasyfikacji indywidualnej), srebro dla Polaków (28 pkt.), na trzecim miejscu przybiegli Czesi (47pkt). Indywidualnie zwyciężył Francuz Thomas Cardin z czasem 4:52.

W wyścigu kobiet na takim samym dystansie Polki w składzie Urszula Paprocka (13. miejsce. czas 6:22:47), Katarzyna Solińska (16. miejsce z czasem 6:28:21) i Katarzyna Wilk (27. miejsce z czasem 6:44:57) zajęły miejsce zaraz za podium z 56 pkt. Rywalizację zdeklasowały Francuzki zajmując pierwsze cztery lokaty (6 pkt., zwyciężyła Clementine Geoffrey w czasie 5:44:37), srebro dla Hiszpanek (46 pkt.) i brąz dla Włoszek (50 pkt).

ZOBACZ WIDEO: Polacy nie dali szans USA w Lidze Narodów! Zobacz kulisy meczu

Biegi górskie od 2022 przechodzą rewolucję. Co dwa lata rozgrywane są mistrzostwa świata oraz Europy pod egidą World Athletics (Światowego Związku Lekkiej Atletyki) i European Athletics (jej europejskiego odpowiednika), a nie jak wcześniej małych organizacji zrzeszających daną odmianę biegu górskiego (trail, mountain running, ultra).

Od tamtej pory prestiż, jak i poziom sportowy niesamowicie wzrósł, dlatego jest to historyczny sukces polskiego trailu i biegów górskich. Na ME w Annecy wystartowało ponad 600 zawodników z 22 krajów na trzech dystansach: biegu pod górę (vertical), biegu na dystansie około maratońskim (trail race) oraz biegu anglosaskim (up&down 16 km).

- To jeden z najbardziej udanych występów polskie reprezentacji w historii. Zawodnicy stanęli na wysokości zadania. Zdobyliśmy historyczne wicemistrzostwo Europy w klasyfikacji drużynowej seniorów na dystansie Trail Race, panie wybiegały czwarte miejsce - mówi trener i opiekun kadry Andrzej Orłowski.

- Zebraliśmy cenne doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości. To były trudne mistrzostwa, od śniegu i plus trzech stopni do ulewnego deszczu i plus dwudziestu. Pełno błota i mało alpejskie - nie było długich podbiegów, tylko dość krótkie i strome, pełne elementów technicznych. Poziom sportowy ogromny, za rok mistrzostwa Świata w Hiszpanii, gdzie przyjedzie około stu reprezentacji i 2000 zawodników - dodał.

- Miejmy nadzieję, że zostanie to dostrzeżone przez PZLA i pojedzie reprezentacja w pełnej obsadzie całkowicie zabezpieczona z możliwością zrobienia właściwego rekonesansu terenu, by pokazać, że Polacy są mocni w górach. Zbudowana przed rokiem na MŚ atmosfera w reprezentacji jest kontynuowana. Zero niedomówień, fantastycznie od początku, świetne przyjęcie nowych zawodników. Zawodnicy bardzo się wspierają, kibicują sobie i pomagają sobie na różnych dystansach - to zdecydowanie cechuje nas jako TEAM POLAND - uzupełnił Orłowski.

Reprezentacja Polski do Francji przyjechała w sile 13 biegaczek i biegaczy pod kierownictwem trenera Andrzeja Orłowskiego oraz ekipy technicznej: Anna Celińska (vertical), Dominik Tabor (vertical, bieg up&down), Patrycja Stanek (bieg up&down), Rafał Matuszczak, Dawid Malina, Marcel Fabian i Miłosz Szcześniewski (trail race), Urszula Paprocka, Katarzyna Solińska i Katarzyna Wilk (trail race), Maciej Lachowski i Jakub Florek (vertical U20 oraz bieg up&down U20), Karolina Tyman (vertical U20 oraz bieg up&down U20) Kierownik kadry: trener Andrzej Orłowski; wsparcie trenerskie: Michał Dudczak, Magdalena Lachowska; ekipa techniczna: Maciej Dombrowski, Daniel Żuchowski; media: Jędrzej Maćkowski.

Czytaj więcej: Czarne chmury nad wicemistrzynią Europy. Koszmar wraca w kluczowym momencie?

Źródło artykułu: WP SportoweFakty