WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

W Krynicy przeganiają zawał i są coraz dalej od cukrzycy

Podczas 8. PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy można się będzie przekonać, jak ogromny wpływ aktywność fizyczna ma na walkę z chorobami cywilizacyjnymi, integrację niepełnosprawnych czy zachęcenie do pomocy potrzebującym.
 Redakcja
Redakcja
Materiały prasowe

Wejdź na TYPER.WP.PL i obstawiaj wyniki meczów MŚ!

W ramach trzydniowego święta biegania organizatorzy chcą zwrócić uwagę jak ważne dla zdrowia jest uprawianie sportu. Z tego powodu zaplanowane są konkurencje z "misją". Najdłuższą tradycję ma marsz nordic walking "Przegoń zawał". W Krynicy odbędzie się już po raz piąty. Osoby, które przeżyły atak serca, ich krewni, znajomi i wszyscy solidaryzujący się z chorymi przejdą z kijkami około 2000 m - wystartują z krynickiego deptaku, a zakończą na Bulwarach Dietla.

Osoby po atakach serca przyznają, że zawał zmotywował ich do uprawiania sportu. - Nie byłam tak aktywna przed zawałem jak teraz, kiedy jestem po - mówiła rok temu pani Janka, uczestniczka marszu. - Kiedy przeszłam na emeryturę, zasiedziałam się w domu, potem był zawał, szpital... Aż trafiłam na spotkania grupy, z którą maszeruję kilka razy w tygodni. Nie chodzimy dużo, ale regularnie. I miło spędzamy czas. A ja czuję się młodziej.

Po raz czwarty z rzędu w Krynicy będą uciekać "Dalej od cukrzycy". Twarzą tego biegu na 1 km jest Michał Jeliński, mistrz olimpijski w wioślarstwie, który zawodowo uprawiał sport mimo cukrzycy typu I. Po zakończeniu kariery nadal jest aktywny fizycznie - biega, jeździ na rowerze, biega na nartach. A przy okazji przekonuje młodzież i dorosłych, że uprawianie sportu pozwala łatwiej zmagać się na co dzień z cukrzycą. Jeliński sam da przykład - w sobotę 9 września pobiegnie w Biegu 7 Dolin na 34 km, a w niedzielę zjawi się na biegu na 1 km.

- Jest stereotyp, że jak człowiek choruje na cukrzycę, to już nie może uprawiać sportu. To zwłaszcza dotyczy chorych na cukrzycę typu II. To zwykle osoby z nadwagą, które mało się ruszają. Cukrzyca jest często dopełnieniem problemów kardiologicznych, nadciśnienia i krążeniowych. Na taki stan pracuje się jednak latami. To nie jest tak, że nagle ktoś zapada na tę chorobę. To jest proces wieloletni, a właśnie aktywność fizyczna może go spowolnić, a wręcz w niektórych przypadkach zatrzymać - podkreśla Michał Jeliński. - Przy cukrzycy typu I jesteśmy skazani na przyjmowane insuliny do końca życia. Dzięki aktywności fizycznej, możemy potrzebować jej po prostu mniej. Wysiłek fizyczny działa podobnie jak insulina, choć oczywiście całkowicie jej nie zastąpi.

W Krynicy Fundacja DKMS z organizatorami Festiwalu Biegowego przekonuje do idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych. W związku z tym odbędzie się "Bieg Superbohaterów" na 3 km. Poprzez udział zawodnicy zachęcą innych do rejestrowania się jako potencjalny dawca w bazach szpiku kostnego Fundacji DKMS.

Zawodnicy pobiegną w dedykowanych koszulkach od Fundacji DKMS z napisem "Superbohater" i "Pomożesz, bo możesz". Podczas Festiwalu stanie stoisko Fundacji DKMS, na którym będzie można zarejestrować się jak dawca szpiku kostnego. Proces nie jest skomplikowany i zajmuje tylko parę chwil. Wystarczy na stoisku Fundacji DKMS przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz rejestracyjny i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Można również wejść na stronę fundacji www.dkms.pl i zamówić pakiet do domu.

ZOBACZ WIDEO Robert Lewandowski: Zdajemy sobie sprawę z tego, że Dania gra u siebie bardzo dobrą piłkę

W Krynicy pobiegnie też około 40 zawodników Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Cross. Na Festiwal Biegowy przyjadą trzeci rok z rzędu. - Zaczęło się od pojedynczych startów. Od słowa do słowa organizatorzy zaproponowali nam, byśmy przyjeżdżali większa zorganizowaną grupą i nawet zwolnili nas z opłat - mówi Aleksandra Karaś, koordynatorka biegaczy.
Około 20 osób ma wystartować w sobotę w Życiowej Dziesiątce. W niedzielę podczas Koral Maratonu wystartują też trzy drużyny w sztafecie maratońskiej. Kolejna grupa około 20 zawodników pójdzie z kijkami w mistrzostwach Góry Parkowej nordic walking.

Biegacze słabowidzący biegną sami, a ci którzy prawie nic nie widzą lub są niewidomi przy pomocy przewodników. - Bieganie razem z pełnosprawnymi, to dla naszych zawodników wyzywanie. Dzięki takiej rywalizacji rozwijają się - podkreśla Aleksandra Karaś. - Wtedy mogą też liczyć na większy doping. To ich dodatkowo motywuje i jest kontaktem ze światem.

Artykuł promocyjny dostarczony przez organizatora VIII PZU Festiwalu Biegowego.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • yes 0
  Stan zdrowia jest cechą indywidualną. Sport to zdrowie, jednak niekoniecznie.
  Co jakiś czas SF informują o nieprzyjemnych zdarzeniach.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)