WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Mają wystartować w "komorze gazowej". Sprawa trafiła do sądu

Czołowa polska maratonka Karolina Nadolska została zaproszona na elitarny bieg w Nowym Delhi. 19 listopada zmierzy się nie tylko ze światową elitą, ale także z trującym smogiem. - Gdyby działo się coś złego, ma zejść z trasy - mówi jej trener i mąż.
Michał Fabian
Michał Fabian
East News / Karolina Adamska / Na zdjęciu: Karolina Nadolska podczas półmaratonu w Poznaniu

Już samo zaproszenie Polki na takie zawody to spore wydarzenie. - Jestem na liście wśród bardzo silnej ekipy. To działa na mnie mobilizująco. Ja się takich biegów nie boję - tak Karolina Nadolska opowiadała nam kilka dni temu o zbliżającym się półmaratonie w Nowym Delhi w Indiach (oficjalna nazwa Airtel New Delhi Halfmarathon).

Jednak to nie gwiazdy z Etiopii czy Kenii spędzają sen z powiek czołowej polskiej maratonce. Wszystko wskazuje, że uczestnicy zaplanowanego na 19 listopada biegu będą narażeni na fatalne, zagrażające ich zdrowiu, warunki.

- Problemem w New Delhi jest teraz ogromne zanieczyszczenie powietrza. Organizatorzy mają duże obawy, czy bieg w ogóle dojdzie do skutku - powiedziała Nadolska w rozmowie z WP SportoweFakty, którą przeprowadziliśmy 11 listopada. - Zaproszenie mam, bilet lotniczy mam, wizę mam. Czekamy, co się wydarzy - dodała.

Potężne przekroczenie norm

Od kilku tygodni Nowe Delhi zmaga się z gigantycznym smogiem. Wystarczy przytoczyć dane liczbowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjmuje, że dopuszczalne stężenie dobowe pyłów wynosi: 25 mikrogramów na metr sześcienny dla drobnego pyłu zawieszonego (PM 2,5) oraz 50 mikrogramów dla pyłu zawieszonego (PM 10). Tymczasem 7 listopada br. zanotowano w Nowym Delhi stężenie wynoszące prawie 1000 (!) mikrogramów na metr sześcienny (zarówno w przypadku PM 2,5, jak i PM 10).

Dla porównania: w Krakowie, który uchodzi za najbardziej dotkniętą smogiem polską metropolię, notowano w najgorszych warunkach stężenie pyłów na poziomie ok. 300-400 mikrogramów na metr sześcienny.

W ostatnich dniach sytuacja w Nowym Delhi - w porównaniu do krytycznego dnia, 7 listopada - nieco się poprawiła, ale nadal stężenie pyłów wielokrotnie przekracza normy. Dramaturgię najlepiej oddają słowa sekretarza generalnego Narodowego Terytorium Stołecznego Delhi, Arvinda Kejriwala. Nazwał on aglomerację, którą zamieszkuje ok. 20 mln ludności, "komorą gazową".

"Wszyscy razem musimy znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Każdego roku, w tym okresie, Delhi staje się komorą gazową na prawie miesiąc" - napisał Kejriwal.

Smog zabija rokrocznie ponad milion Hindusów

Dlaczego Nowe Delhi rokrocznie zmaga się z tym problemem? Przyczyn powstawania smogu jest kilka: zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym czy przemysłem (prace elektrowni czy spalarni śmieci), ale także nawyki tamtejszych rolników. Wypalają oni, nielegalnie, trawy na polach położonych wokół aglomeracji Delhi (w jej obrębie znajduje się stolica - Nowe Delhi).

W Indiach - nie tylko w Nowym Delhi - zanieczyszczenie powietrza powoduje masową liczbę przedwczesnych zgonów. W tym roku opublikowano raport na temat jakości powietrza na świecie ("State of Global Air 2017"). W Indiach liczbę ofiar smogu oszacowano na ok. 1,1 mln osób (dane dotyczą roku 2015).

ZOBACZ WIDEO: Sektor Gości 75. Henryk Szost przestrzega: Za chwilę europejskie bieganie przestanie istnieć [3/3]

Nic więc dziwnego, że w kraju panuje obecnie spory niepokój. Władze zamknęły na kilka dni szkoły, a także niektóre fabryki, wprowadziły również zakaz używania samochodów z silnikiem diesla. Mieszkańcom doradzono, by - w miarę możliwości - pozostali w domach.

W debacie o jakości powietrza ważne miejsce zajmował w ostatnim czasie temat sensowności organizowania półmaratonu. Środowisko medyczne apelowało, by zawody odwołać.

Ryzyko zawału i udaru

- Na pewno półmaraton wpłynie na zdrowie jego uczestników. Sam bieg jest wielkim wysiłkiem, wymaga wielkiej energii. Przy wysokich poziomach stężenia pyłowego można to porównać do sytuacji, w której w pubie czy w kawiarni wszyscy palą papierosy - podkreśla Łukasz Adamkiewicz z Fundacji #13 Centrum Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju, ekspert ds. jakości i zdrowia. - W takich warunkach występują dwa najpotężniejsze zagrożenia dla biegaczy: zawał serca lub udar mózgu.

Półmaraton w Nowym Delhi z jednej strony jest niezwykle prestiżowym startem dla światowej elity, z drugiej zaś ma charakter masowy. W niedzielę pobiec ma łącznie aż 35 tys. osób, z czego 13 tys. w półmaratonie, a pozostałe osoby w biegach towarzyszących (na 10 km, na 6 km, na 4 km - dla seniorów, powyżej 60. roku życia, a także na 2,2 km - dla niepełnosprawnych). Grupa ryzyka jest więc bardzo duża.

NA DRUGIEJ STRONIE PRZECZYTASZ M.IN., JAK ORGANIZATORZY STARAJĄ SIĘ POPRAWIĆ JAKOŚĆ POWIETRZA I Z JAKIMI SŁAWAMI PRZYJDZIE RYWALIZOWAĆ KAROLINIE NADOLSKIEJ W INDIACH

Czy półmaraton w Nowym Delhi powinien zostać odwołany z uwagi na smog?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • VikingEpica 0
  A ekoglupki mówią że u nas jest smog. U nas taki smog że można sobie spokojnie biegać po mieście. Żadnego dyskomfortu.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×