MŚ Londyn 2017: dominacja Etiopek, złoto dla Almaz Ayany

Nie było niespodzianki w biegu na 10 000 metrów kobiet na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie. Rywalizację zdominowały Etiopki - Almaz Ayana i Tirunesh Dibaba. Pierwsza zdobyła złoto, druga srebro.

Patryk Kurkowski
PAP/EPA / PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Almaz Ayana nie dała najmniejszych szans przeciwniczkom. 26-letnia biegaczka osiągnęła najlepszy wynik w tym roku na świecie, docierając na metę w czasie 30:16.32. Utytułowana i zarazem starsza rodaczka Tirunesh Dibaba straciła do zwyciężczyni aż 46 sekund.

To kolejny sukces Ayany. W ubiegłym roku zdobyła ona złoto na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro oraz ustanowiła nowy rekord świata na dystansie 10 000 metrów. Teraz, do swojej coraz bogatszej kolekcji, dołożyła kolejny triumf na wielkiej imprezie, potwierdzając, że jest obecnie najlepsza.

Za plecami tej dwójki zameldowały się Kenijki - Agnes Jebet Tirop oraz Alice Aprot Nawowuna. Pierwsza z wymienionych przegrała o niespełna sekundę walkę o srebro.

W biegu wystartowało ponad 30 zawodniczek z całego świata. Niestety, w tym gronie zabrakło naszych reprezentantek.