Biegi. Ababel Yeshaneh Brihane pobiła rekord świata w półmaratonie! Niesamowity poziom zawodów w ZEA

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Derek Davis/Portland Portland Press Herald / Na zdjęciu: Ababel Yeshaneh Brihane (nr 104)
Getty Images / Derek Davis/Portland Portland Press Herald / Na zdjęciu: Ababel Yeshaneh Brihane (nr 104)
zdjęcie autora artykułu

Ababel Yeshaneh Brihane z Etiopii ustanowiła rekord świata podczas półmaratonu w Ras Al-Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej wynik na dystansie 21,0975 km to 1:04:31.

W tym artykule dowiesz się o:

Półmaraton w Ras Al-Khaimah był bardzo mocno obsadzony, zwłaszcza w rywalizacji pań. Już przed zawodami media prognozowały atak na rekord, ale w roli faworytki stawiana była Brigid Kosgei (do której należy najlepszy wynik w historii w maratonie).

Kenijka faktycznie pobiegła lepiej od dotychczasowego rekordu świata (należał do Joyciline Jepkosgei - 1:04:51), o dwie sekundy. Problem w tym, że wystarczyło to do zajęcia drugiego miejsca. Zwyciężczynią RAK Half Marathon i nową rekordzistką świata została Ababel Yeshaneh Brihane z Etiopii.

28-latka pokonała dystans 21,0975 km w 1:04:31, poprawiając wynik Jepkosgei o 20 sekund.

Początkowo obie zawodniczki biegły razem. Na 15. kilometrze Kosgei (45:38) była szybsza o 3 sekundy, ale później osłabła. Brihane nie zmarnowała szansy, utrzymując tempo na rekord świata.

Ababel Yeshaneh Brihane ma na koncie występy w imprezach mistrzowskich na bieżni, ale bez sukcesów. Była dziewiąta na 10000 m podczas mistrzostw świata w 2013 r. w Daegu. Startowała w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, zajmując 14. pozycję w biegu na 5000 m.

Lepiej wiodło jej się w biegach ulicznych. Wygrała m.in. pierwszą edycję maratonu w Abu Zabi (2018 r.).

Dodajmy, że wśród mężczyzn najlepszy w półmaratonie w Ras Al-Khaimah był Kenijczyk Kibiwott Kandie (58:58).

Czytaj także: Lekkoatletyka. Upadek Adama Kszczota na ostatnim okrążeniu biegu w Lievin Czytaj także: Biegi. Rekord świata i Europy w Walencji. Heroiczna walka Yareda Shegumo o minimum olimpijskie. Zabrakło kilku sekund

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Tiger Woods musiał "nurkować" do śmietnika

Źródło artykułu:
Komentarze (1)
avatar
yes
21.02.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
A co na to Bańka i biolodzy?