Lekkoatletyka. 42. Maraton Warszawski. Paweł Kosek i Dominika Stelmach zwycięzcami

To była wyjątkowa edycja Maratonu Warszawskiego. Biegacze startowali w czterech turach, niektórzy o... północy. Najszybciej 42,195 km pokonali Paweł Kosek oraz Dominika Stelmach.

Michał Fabian
Paweł Kosek wygrywa 42 PZU ORLEN Maraton Warszawski PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Paweł Kosek wygrywa 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski
Po wybuchu pandemii koronawirusa większość dużych biegów maratońskich w Polsce została odwołana. Organizatorzy Maratonu Warszawskiego walczyli jednak o to, by nie przerywać ciągłości imprezy odbywającej się od 1979 r. Udało się, choć trzeba było dostosować się do zasad reżimu sanitarnego.

Według aktualnie obowiązujących przepisów w imprezach biegowych uczestniczyć może 250 osób. W Warszawie łącznie wystartowało niespełna tysiąc biegaczy - w czterech turach.

Zawody rozpoczęły się w sobotnie popołudnie, druga tura ruszyła... o północy. W niedzielny poranek rywalizowali najszybsi, a ostatnia tura odbywała się od 13.00 do 19.00.

Zwycięzcą 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego został Paweł Kosek z Tych (2:23:14). Drugie miejsce zajął Łukasz Oskierko (2:23:33), zaś trzecie Dariusz Nożyński (2:24:43).

- Nie spodziewałem się, że wygram. Ciężko mi się biegło na początku. Biegłem z urazem stopy, doskwierało mi to pod koniec, ale jak już złapałem to prowadzenie, to wiedziałem, że nie mogę tego oddać - podkreślał maratończyk z Tych.

Wśród pań triumfowała Dominika Stelmach, która pokonała trasę w 2:41:57. Na podium stanęły także: Anna Łapińska (2:45:28) oraz Katarzyna Gorlo (3:03:00).

- Cieszę się, że wygrałam w Warszawie, gdzie mieszkam od dwunastu lat. Nie zmęczyłam się bardzo, natomiast warunki pogodowe były masakryczne - mówiła Dominika Stelmach po przekroczeniu linii mety.

W następną niedzielę odbędzie się duża impreza biegowa na Śląsku - Silesia Marathon, z metą na Stadionie Śląskim.