Kolejne zwycięstwo Aleksieja Połtoranina w Tour de Ski

Zwycięstwem Aleksieja Połtoranina zakończył się szósty etap Tour de Ski - bieg na 15 kilometrów stylem klasycznym, który rozegrany został w Val di Fiemme. Maciej Kreczmer zajął 50. lokatę.

Łukasz Witczyk

Bieg mężczyzn był zdecydowanie ciekawszy niż rywalizacja pań, w której bezproblemowe zwycięstwo odniosła Justyna Kowalczyk. Losy triumfu w biegu na 15 kilometrów ważyły się do ostatnich metrów, a na mecie najlepszy okazał się Aleksiej Połtaranin. Reprezentant Kazachstanu o 0,1 sekundy wyprzedził Len Valjas z Kanady. Na najniższym stopniu podium bieg zakończył inny Kanadyjczyk Alex Harvey.

Bieg na 15 kilometrów mężczyzn przyniósł niespodziewane rozstrzygnięcia. Tuż za podium start w Val di Fiemme zakończył Giorgio Di Centa. Włoski weteran biegów narciarskich długo biegł w czołowej grupie i niewiele zabrakło mu do podium. Tuż za reprezentantem gospodarzy do mety dobiegł Aleksander Legkow. Rosjanin został jednak ukarany dodatkowymi piętnastoma sekundami i spadł na 17. pozycję. Tym samym stracił szansę na bycie liderem Tour de Ski.

Dotychczasowy lider, Petter Northug, od początku biegu nie radził sobie najlepiej i start zakończył dopiero na 28. miejscu ze stratą ponad 29 sekund do zwycięzcy. Szansę na objęcie przewodnictwa w generalce  wykorzystał Dario Cologna. Szwajcar wywalczył dwunastą pozycję i po ukaraniu Legkowa awansował na czoło klasyfikacji generalnej. Ostatni etap TdS, czyli wspinaczka pod Alpe Cermis da odpowiedź na pytanie, kto zostanie triumfatorem obecnej edycji tej prestiżowej imprezy. Szansę mają zarówno Legkow, Cologna, jak i Northug, a do rywalizacji może włączyć się również będący w wysokiej formie Połtoranin.

W sobotnim biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym wziął udział Maciej Kreczmer. Zajął on jednak dopiero 50. miejsce, a do triumfatora stracił niewiele ponad 2 minuty.