Zwycięstwo Dario Cologni w skiathlonie

Dario Cologna zdobył wreszcie upragniony tytuł mistrza świata. Szwajcar, który od czterech lat należy do ścisłej czołówki, triumfował w biegu łączonym w Val di Fiemme.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

W dorobku Dario Cologni nie brak wielu laurów - zwycięstw w Tour de Ski, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, złotego medalu igrzysk olimpijskich. Zarówno w Libercu, jak i w Oslo, Szwajcar przeżywał jednak zaskakujące kryzysy na mistrzostwach świata i w jego dorobku nadal brakowało medalu z tych zawodów.

W sobotę w Val di Fiemme zła passa została w końcu przerwana i Cologna okazał się najlepszy. Bieg łączony długo nie dostarczał większych emocji - dopiero po 2/3 dystansu na atak zdecydował się Sjur Roethe. Po kilku kilometrach Norweg został jednak doścignięty i jeszcze 2000 metrów przed metą na czele wciąż plasowała się dość liczna, choć rozciągnięta, grupa z udziałem całej światowej czołówki.

Właśnie wówczas Dario Cologna zdecydował się na atak. Tempo Szwajcara było na tyle wysokie, że za jego plecami w grupie pościgowej momentalnie pozostali tylko Roethe, Martin Johnsrud Sundby i Maksim Wylegżanin, do których dołączył po chwili jeszcze Petter Northug. Kwestia złotego medalu była już jednak rozstrzygnięta - Cologna utrzymał kilkadziesiąt metrów przewagi i na finiszu mógł już wyraźnie zwolnić, pewny sukcesu. Za jego plecami w walce o srebro najlepszy okazał się Sundby, o 0,2 sekundy szybszy od Roethego. Norwegowie nie zdobyli więc złota, ale na pocieszenie pozostały im druga, trzecia i czwarta pozycja - tuż za podium uplasował się bowiem Northug, obrońca tytułu z Oslo.

Reprezentanci Polski nie startowali.

Miejsce Zawodnik Kraj Czas
1 Dario Cologna Szwajcaria 1:13:09,3
2 Martin Johnsrud Sundby Norwegia +1,8
3 Sjur Roethe Norwegia +2,0
4 Petter Northug Norwegia +5,2
5 Maksym Wylegżanin Rosja +6,1
6 Aleksander Liegkow Rosja +10,1
7 Calle Halfvarsson Szwecja +11,6
8 Marcus Hellner Szwecja +12,0
9 Tobias Angerer Niemcy +12,4
10 Jean Marc Gaillard Francja +12,7

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×