WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Norwegowie mogą dalej stosować leki na astmę. Międzynarodowa komisja nie widzi wypaczeń

Wszystko wskazuje na to, że norwescy biegacze narciarscy będą nadal bez przeszkód stosować leki na astmę, nawet jeśli nie mają tej choroby. Międzynarodowa komisja medyczna właśnie poinformowała, że nie stwierdziła pod tym względem żadnych wypaczeń.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Powołanie gremium złożonego z uznanych fachowców, legitymujących się nawet tytułami profesorskimi, było efektem kolejnej burzy medialnej związanej z lekami na astmę w Norwegii. Powszechnie za coś wyjątkowo kontrowersyjnego uznano podawanie medykamentów zdrowym zawodnikom, w tym nawet juniorom. Norwescy działacze i lekarze bronili się, że taka praktyka jest legalna i należy ją traktować jako swoistą profilaktykę.

Komisja, w skład której weszli we wrześniu profesor Kjell Larsson ze Szwecji, lekarz od chorób płuc Lars Pedersen z Danii, Katja Mjoesund z Fińskiego Komitetu Antydopingowego, profesor Reidun Foerde z Norwegii, a także występująca w roli przewodniczącej Katharina Rise, również z Norwegii, uznała te argumenty. Na pełny raport trzeba jeszcze poczekać, ale najważniejsze fragmenty są już znane.

Komisja stwierdziła, że w postępowaniu Norwegów nie widać wypaczeń. Żaden przypadek nie został potraktowany jako kontrowersyjny, a teorię o profilaktycznym stosowaniu leków na astmę uznano za wiarygodną i logiczną. Taki werdykt oznacza, że środowisko norweskich biegów nie dozna żadnej kary i zapewne będzie kontynuować dotychczasowe kontrowersyjne praktyki.

Podawanie leków zdrowym zawodnikom wyszło na jaw dopiero niedawno, ale niewykluczone, że sięga już co najmniej kilku lat wstecz. Wiadomo, że w 2011 roku członkowie kadry, w tym ci niemający astmy, uczestniczyli w seminarium prowadzonym przez Kaia-Haakona Carlsena, profesora uznawanego w ich kraju za guru w sprawach leków na astmę stosowanych przez wyczynowych sportowców.

ZOBACZ WIDEO Oświadczyny na macie. Zakończył walkę i... (źródło: TVP SA)

Co sądzisz o werdykcie komisji lekarskiej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Dagbladet.no

Komentarze (27):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Imisirah 0
  Zdrowie zawodników jest nieważne, ważne jest aby rachunek się zgadzał. Nie ma leku który jest samym pozytywem ... szczególnie, gdy biorą go zdrowi ludzie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • LoveDelpo 0
  To co się dzieję teraz z tą astmą w biegach, to jakiś żart...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Ryszard k 0
  Ja to widzę inaczej skoro nie pomaga to po co brać! Lek ,,dziurawi" płuca , słyszałem opinię prof. lekarza Polaka z Krakowa ,nie pamiętam nazwiska., poszukam i Ci napiszę.
  Zbigniew Jarosiewicz Skoro mogą zdrowi Norwegowie, to nie ma problemu, może każdy. I po problemie. Justyna też może brać.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (24)
Pokaż więcej komentarzy (27)
Pokaż więcej komentarzy (27)
Pokaż więcej komentarzy (27)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×