KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Norwegowie mogą dalej stosować leki na astmę. Międzynarodowa komisja nie widzi wypaczeń

Wszystko wskazuje na to, że norwescy biegacze narciarscy będą nadal bez przeszkód stosować leki na astmę, nawet jeśli nie mają tej choroby. Międzynarodowa komisja medyczna właśnie poinformowała, że nie stwierdziła pod tym względem żadnych wypaczeń.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Powołanie gremium złożonego z uznanych fachowców, legitymujących się nawet tytułami profesorskimi, było efektem kolejnej burzy medialnej związanej z lekami na astmę w Norwegii. Powszechnie za coś wyjątkowo kontrowersyjnego uznano podawanie medykamentów zdrowym zawodnikom, w tym nawet juniorom. Norwescy działacze i lekarze bronili się, że taka praktyka jest legalna i należy ją traktować jako swoistą profilaktykę.

Komisja, w skład której weszli we wrześniu profesor Kjell Larsson ze Szwecji, lekarz od chorób płuc Lars Pedersen z Danii, Katja Mjoesund z Fińskiego Komitetu Antydopingowego, profesor Reidun Foerde z Norwegii, a także występująca w roli przewodniczącej Katharina Rise, również z Norwegii, uznała te argumenty. Na pełny raport trzeba jeszcze poczekać, ale najważniejsze fragmenty są już znane.

Komisja stwierdziła, że w postępowaniu Norwegów nie widać wypaczeń. Żaden przypadek nie został potraktowany jako kontrowersyjny, a teorię o profilaktycznym stosowaniu leków na astmę uznano za wiarygodną i logiczną. Taki werdykt oznacza, że środowisko norweskich biegów nie dozna żadnej kary i zapewne będzie kontynuować dotychczasowe kontrowersyjne praktyki.

Podawanie leków zdrowym zawodnikom wyszło na jaw dopiero niedawno, ale niewykluczone, że sięga już co najmniej kilku lat wstecz. Wiadomo, że w 2011 roku członkowie kadry, w tym ci niemający astmy, uczestniczyli w seminarium prowadzonym przez Kaia-Haakona Carlsena, profesora uznawanego w ich kraju za guru w sprawach leków na astmę stosowanych przez wyczynowych sportowców.

ZOBACZ WIDEO Oświadczyny na macie. Zakończył walkę i... (źródło: TVP SA)
Co sądzisz o werdykcie komisji lekarskiej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Dagbladet.no
Komentarze (32)
 • Imisirah Zgłoś komentarz
  Zdrowie zawodników jest nieważne, ważne jest aby rachunek się zgadzał. Nie ma leku który jest samym pozytywem ... szczególnie, gdy biorą go zdrowi ludzie.
  • LoveDelpo Zgłoś komentarz
   To co się dzieję teraz z tą astmą w biegach, to jakiś żart...
   • Ryszard k Zgłoś komentarz
    Cha cha ale mi komisja, dwóch Norwegów , Szwed, i Fin , czołówka koksiarzy!
    • Zbigniew Jarosiewicz Zgłoś komentarz
     Skoro mogą zdrowi Norwegowie, to nie ma problemu, może każdy. I po problemie. Justyna też może brać.
     • endriu122 Zgłoś komentarz
      Totalna kpina z całego sportowego świata,olać i bojkotować koksiarzy na każdym kroku.Narciarska Federacja Norwegii powinna przestać istnieć przynajmniej na cztery lata.
      • Jacek Kacprzak Zgłoś komentarz
       podobno dobra grochówka też działa przyśpieszająco
       • lewar Zgłoś komentarz
        jedynie totalny bojkot swiata sportowego na imprezy rozgrywane w Norwegii może dać jakieś efekty ,niech organizują sobie zawody astmatyków we własnym gronie,
        • Senna Zgłoś komentarz
         A niech sobie biorą co chcą. I tak wszyscy mają już wywalone na tą dyscyplinę, nikt normalny nie ogląda wyścigów koksów :)
         • reeses Zgłoś komentarz
          oczywiście, że teraz powinni wszyscy stosować po takim werdykcie, teraz bedą konkurencje pod nazwą " kto ma lepsze wynalazki na astme" ; tylko ciekawe czy podawanie leków zdrowym osobom
          Czytaj całość
          tak naprawdę im nie szkodzi; uważam, że tak, ale co tam, człowiek sie nie liczy tylko biznes.
          • Iwona Plewińska Zgłoś komentarz
           Proszę o jakąkolwiek pomoc., Nazywam się Iwona Plewińska i jestem Mamą siedmioletniego Michasia. Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc w ratowaniu życia mojego Synka.
           Czytaj całość
           Dzięki testom przesiewowym już w pierwszym miesiącu życia wykryto u niego Mukowiscydozę. Od tego momentu jest pod opieką lekarzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną, która powoduje powstawanie zmian w obrębie układu oddechowego i pokarmowego i w konsekwencji prowadzi do śmierci., Niestety, mimo wykonywanych trzy razy dziennie inhalacji i drenaży, zmiany w płucach Michałka pogłębiają się. Wydatki na leczenie z miesiąca na miesiąc wzrastają,. Teraz wynoszą one 800 - 1000 zł .miesięcznie. NFZ większości z nich nie refunduje. Zakup kosztownych leków oraz sprzętu do rehabilitacji znacznie przekracza moje możliwości finansowe.. Dlatego chwytam się każdego możliwego sposobu bo wierzę, że tak należy i tak trzeba.., Wszystko co mogę zrobić to przy pomocy leków i rehabilitacji nie dopuścić aby choroba niszczyła organizm mojego synka i wszystko co mogę uczynić to zabrać każdym sposobem fundusze na ten cel. Dlatego błagam Was bardzo o pomoc bo wierzę, że także i w Was jest nadzieja., Los Michasia jest także w Państwa rękach. Liczy się dla nas każde wsparcie i każdy dar serca. Wierzę, że na moim miejscu zrobilibyście Państwo dokładnie to samo czyli wszystko, by ratować życie najbliższej Państwu osoby. Będę Wam Wdzięczna za każdą okazaną pomoc… Nr konta 97 1050 1979 1000 0092 3343 7871 W tytule wpłaty proszę wpisać: „Dla Michała” ING BANK Adres zamieszkania: 87-100 Toruń ul.Jana III Sobieskiego 35/22
           • pajac Zgłoś komentarz
            I dobrze, są im potrzebne. Przypomnijmy, że Kowalczyk chciała przemycić na lotnisku nóż, pewnie do atakowania innych zawodniczek. Norweżki muszą brać leki na astmę, żeby zdążyć
            Czytaj całość
            przed nią uciec.
            • Badger Zgłoś komentarz
             Bojkot by sie przydal ;) Duze brawa dla Szwedow za dobre podejscie do sprawy ;)
             • Seb Glamour Zgłoś komentarz
              Jak nie wiadomo o co chodzi......to wiadomo o co chodzi;)
              Zobacz więcej komentarzy (14)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×