WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Marit Bjoergen mówi o astmie. "Wiele osób zakończy kariery"

W ostatnich miesiącach biegi narciarskie zdominowały kwestie związane ze zdrowiem i dopingiem. Teraz po raz kolejny na temat astmy wypowiedziała się Marit Bjoergen.
Karol Borawski
Karol Borawski

Szwedzki Komitet Olimpijski zamierza zaostrzyć zasady przyjmowania leków na astmę przez sportowców. Marit Bjoergen obawia się, że jeśli ta tendencja się rozszerzy, wielu biegaczy i biegaczek narciarskich zdecyduje się na zakończenie kariery.

- To nie będzie dobre, jeśli my, którzy chorujemy na astmę, nie będziemy mogli brać leków. Uważam, że wiele osób zakończy kariery, jeśli środki na astmę zostaną zakazane - powiedziała NRK.

Na początku tygodnia Peter Reinebo ze Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego powiedział norweskiej telewizji, że używanie specyfików na astmę przez sportowców musi podlegać bardziej restrykcyjnym przepisom.

Prowadzone badania wykazały, że w norweskich biegach przyjmowanie leków na astmę było szeroko stosowane. Marit Bjoergen przekonuje, że działa zgodnie z obowiązującymi zasadami i nie ma sobie nic do zarzucenia.

ZOBACZ WIDEO Simon Ammann: Polski zespół wie, jak smakuje smak zwycięstwa


- Jeśli przyjmujemy jakieś inne leki, musimy je sami sprawdzić. Trzeba użyć google i tego typu rzeczy. Jestem pewna, że trzymam się zasad, kiedy stosuję leki na astmę. W styczniu przyjmuję taką samą dawkę, jaką przyjmowałam w maju - dodała.

Niezgodne z przepisami stosowanie leków grozi poważnymi konsekwencjami, o czym najboleśniej przekonała się Therese Johaug. W najgorszym scenariuszu Norweżka, która za stosowanie niedozwolonego clostebolu została zawieszona na trzynaście miesięcy, może nie wystartować na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich, mówi się też o możliwym zakończeniu przez nią kariery.

Polecamy:
2018 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland - KUP BILETY >>>

Czy przyjmowanie leków na astmę przez biegaczy powinno być zakazane?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
NRK

Komentarze (54):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • dujszebajew 0
  ale brak ręki nie jest wpisany na listę substancji zakazanych a leki na astmę już tak także to trochę róznica..
  Rozpierdek Tu jednak sprawa wygląda inaczej. Niepełnosprawni mogą występować na "normalnych" zawodach czy olimpiadach ( np. nasza super dziewczyna Natalia Partyka w tenisie stołowym występowała w Pekinie na olimpiadzie i na paraolimpiadzie, a jest niepełnosprawna ) Za to zdrowi nie mogą występować na paraolimpiadzie. Takie są przepisy, więc "astmatycy" z Norwegii, słynącej z czystego powietrza mogą występować i na olimpiadzie, i na paraolimpiadzie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Rozpierdek 0
  Tu jednak sprawa wygląda inaczej. Niepełnosprawni mogą występować na "normalnych" zawodach czy olimpiadach ( np. nasza super dziewczyna Natalia Partyka w tenisie stołowym występowała w Pekinie na olimpiadzie i na paraolimpiadzie, a jest niepełnosprawna ) Za to zdrowi nie mogą występować na paraolimpiadzie. Takie są przepisy, więc "astmatycy" z Norwegii, słynącej z czystego powietrza mogą występować i na olimpiadzie, i na paraolimpiadzie.
  Miroslawa Glinkowski są tez konkursy dla niepełnosprawnych, paraolimpiady, można tam próbować i będzie czysty sport a taka jest idea.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Przemek Przemoo Lipiński 0
  Widzę małe pojęcie o astmie. Ludziom się kojarzy prawię z niedołężnością.
  BOLEKJHL3XR Jak ktoś ma astmę to 500 m normalnie przejść nie może, jak bierze leki to chodzić może, ale nie może podejmować intensywnych wysiłków. Czysta hipokryzja albo "cyste ku....wo"
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (51)
Pokaż więcej komentarzy (54)
Pokaż więcej komentarzy (54)
Pokaż więcej komentarzy (54)