Polki piąte w sztafecie na MŚ juniorek. Po 11 km było nawet trzecie miejsce

Polki zajęły piąte miejsce w biegu narciarskim 4x3300 metrów podczas mistrzostw świata juniorek w Lahti. Zwyciężyły Norweżki.

Piotr Ziemka
Izabela Marcisz Newspix / THIBAUT/NORDPOLE / Na zdjęciu: Izabela Marcisz
Pierwsza w polskiej ekipie zaprezentowała się Weronika Kaleta, która jako ósma dobiegła do strefy zmian. Ósma po swoim występie w stylu klasycznym była również Monika Skinder. Techniką łyżwową w polskiej reprezentacji biegły Izabela Marcisz oraz Eliza Rucka. Czwarta zawodniczka rywalizacji na 5 km już po pokonaniu 1100 metrów awansowała na szóste miejsce. Na kolejnym pomiarze Izabela Marcisz zameldowała się jako piąta, a do strefy zmian dobiegła czwarta. Prowadziła wówczas Norwegia. Drugą pozycję zajmowała Rosja (+1.6). Tuż przed Polkami (42.7 sekundy straty do liderek) plasowała się reprezentacja Stanów Zjednoczonych (+39 sekund), a tuż za - Szwecja (+44.5).

Norweżki i Rosjanki do końca rywalizowały o złoto. Po 11 kilometrach Eliza Rucka zajmowała trzecią lokatę. Tuż za nią biegły Novie McCabe, a także Linn Svahn. Amerykanka oraz Szwedka odskoczyły Ruckiej - na 12. kilometrze sztafety uzyskały nad nią 20 sekund przewagi.

Jako pierwsza minęła metę Kristine Stavaas Skistad. Poza triumfatorką niedzielnego sprintu na najwyższym stopniu podium stanęły: Kristin Austgulen Fosnaes, Astrid Stav oraz Helene Marie Fossesholm. Sekundę później niż Skistad zmagania ukończyła Anna Gruchwina.

Brązowe medale zdobyły Szwedki. Na czwartej pozycji sklasyfikowano Amerykanki. Polki były piąte. W biegu uczestniczyło 14 reprezentacji.