Fiński biegacz narciarski najszybszy w Lahti. Bardzo słabe występy Polaków

Fin Iivo Niskanen z czasem 33:06.5 m. wygrał w Lahti bieg na 15 kilometrów. W rywalizacji wzięło udział dwóch Polaków, jednak zajęli miejsce dopiero w siódmej dziesiątce, wygrywając z trzema zawodnikami.

Michał Gałęzewski
Iivo Niskanen PAP/EPA / KIMMO BRANDT / Na zdjęciu: Iivo Niskanen
W Lahti wystąpiło 67 zawodników, którzy na fińskich trasach biegli stylem klasycznym. Tylko początek niezły miał Kamil Bury, który na 1.5 kilometrze zajmował 26. miejsce. Później jednak tracił dystans do rywali. Po 5 kilometrach był 48, a po 10 już 53.

Ostatecznie Bury dobiegł na 63. miejscu, wygrywając po 15 kilometrach o 0.3 sekundy z Mateuszem Haratykiem. Polacy zajęli odpowiednio 63. i 64. miejsce, na 67 sklasyfikowanych zawodników.

Po 11.5 kilometrze, 1. miejsce zajmował Johannes Hoesflot Klaebo. Wówczas trzeci był Iivo Niskanen, który najlepiej rozegrał taktycznie wyścig i w samej końcówce zdecydowanie pokonał resztę stawki, dobiegając z 17.6-sekundową przewagą nad Klaebo. Trzeci był reprezentant Szwecji, William Poromaa.