Therese Johaug najszybsza w biegu na 10 kilometrów

60 zawodniczek wystąpiło w biegu na 10 kilometrów w stylu klasycznym na trasie w Lahti. Zwyciężyła Therese Johaug, która minimalnie pokonała Rosjankę Natalię Nieprajewą.

Michał Gałęzewski
Therese Johaug PAP/EPA / KIMMO BRANDT / Na zdjęciu: Therese Johaug
Do Lahti nie pojechały reprezentantki Polski, gdyż nasza drużyna składa się z młodych zawodniczek, które rywalizują w mistrzostwach świata, w swoich kategoriach wiekowych. Na starcie ostatecznie stanęło 60 zawodniczek. Od początku mocno zaatakowała Therese Johaug.

Norweżka już na trzecim pomiarze, przy 3.7 kilometra miała 11.5 sekundy przewagi nad startującą przed nią Natalia Nieprajewa. Na kolejnych pomiarach jednak Norweżka traciła przewagę, która na 1.3 kilometra przed końcem prowadziła już tylko o 5.5 sekundy.

Ostatecznie Johaug przybiegła 1.2 sekundy przed Nieprajewą i po wbiegnięciu na metę nie ukrywała swojej radości z pokonania Rosjanki. Kolejne dwa miejsca zajęły Finki - Krista Parmakoski i Kerttu Niskanen.