KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Boks. Roman Giertych: Ślady na ciele Dawida Kosteckiego wskazują na udział osób trzecich w zdarzeniu

Pełnomocnicy rodziny Dawida Kosteckiego apelują o ponowną sekcję zwłok. Roman Giertych kreśli hipotezę, że w śmierć zamieszane były dwie osoby. Jedna miała przytrzymywać boksera, a druga dusić go. Mogą na to wskazywać ujawnione ślady na ciele.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Dawid Kostecki WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Dawid Kostecki
Rodzina Dawida Kosteckiego nie wierzy w wersję przedstawioną przez prokuraturę, która twierdzi, że bokser popełnił samobójstwo poprzez powieszenie się na pętli z prześcieradła. Pełnomocnicy bliskich boksera, Roman Giertych i Jacek Dubois, domagają się przeprowadzenia powtórnej sekcji zwłok, podczas której zostaną zbadane m.in. nakłucia na szyi Kosteckiego. Według prokuratora Wojciecha Kapuścińskiego, mogą one świadczyć o "zbrodniczym charakterze śmierci".

Prokuratura nie podjęła jednak decyzji o przeprowadzeniu powtórnej sekcji, która miałaby wyjaśnić wątpliwości. W związku z tym pełnomocnicy rodziny Kosteckiego wystosowali ponowny apel do ministra sprawiedliwości o wyjaśnienie "rzeczywistej"  przyczyny śmierci boksera.

Giertych i Dubois zwrócili uwagę na konieczność ustalenia pochodzenia otarć naskórka stwierdzonych na jego szyi, które prokurator Wojciech Kapuściński uznał za możliwe ślady zbrodni. "Po ponownej analizie dostępnych materiałów, oględzinach ciała zmarłego oraz konsultacji z lekarzami uważamy, że ślady ujawnione na ciele zmarłego Dawida Kosteckiego mogły powstać podczas walki, a zatem wskazują na udział osób trzecich w zdarzeniu" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Giertycha na Facebooku.

ZOBACZ WIDEO: Rajd Rzeszowski: Grzegorz Grzyb najlepszy na domowym podwórku. Po raz czwarty w karierze

Mecenas ujawnił pięć obrażeń widocznych na zwłokach. Są to:
1. Obrażenia na tylnej powierzchni lewego ramienia o średnicy kilku centymetrów.
2. Uszkodzenia naskórka i podbiegnięcia krwawe ręki prawej
a) przedramienia - na tylnej oraz bocznej powierzchni otarcie naskórka.
b) powierzchni ręki prawej - otarcia naskórka
3. Obrażenia na grzbiecie oraz podbiegnięcia krwawe o wymiarach kilku centymetrów.
4. Rana na nodze lewej o szerokości ok. 0.5 cm
5. Dwa zdarcia naskórka po lewej stronie szyi pod uchem o średnicy ok. 3 mm.

Zdaniem Giertycha obrażenia te mogły powstać w wyniku urazu bezpośredniego, najprawdopodobniej z udziałem osób trzecich. "Usytuowanie tych obrażeń może wskazywać na to, że Dawid Kostecki był przytrzymywany i unieruchomiony w pozycji leżącej przez osobę trzecią (osoby trzecie) w ten sposób, że napastnik siedząc na nim obiema rękoma przytrzymywał go za ręce (przedramię i ramię). Równolegle druga osoba mogła dusić Dawid Kosteckiego, zaciskając zwinięte prześcieradło wokół jego szyi, co doprowadziło do utraty przez niego przytomności, a następnie do jego śmierci. Następnie ciało mogło zostać usytuowane w pozycji półsiedzącej, a prześcieradło przywiązane do kraty celem upozorowania samobójstwa. Być może przed użyciem przemocy zmarłego ogłuszono chemicznie lub przy pomocy urządzenia paraliżującego" - przekazał Giertych.

Wcześniej hipotezę o udziale osób trzecich w śmierci Kosteckiego wykluczyła prokuratura. Dlatego mecenasi Giertych i Dubois oraz rodzina domagają się powtórnego badania.

Zobacz także: Sprzeczne informacje ws. śladów na ciele Dawida Kosteckiego. Mamy odpowiedź

"Brak wyjaśnienia mechanizmu powstania obrażeń oznacza, że przeprowadzona sekcja zwłok jest niewystarczająca, a tym samym niewiarygodna w zakresie wykluczenia udziału osób trzecich w zdarzeniu. W związku z powyższym konieczne jest powtórne wykonanie badania sekcyjnego w celu wyjaśnienia tych niejasności przez niezależny zespół ekspertów" - przekazano w oświadczeniu.

"Ponadto wnosimy o dopuszczenie dowodu z opinii zespołu biegłych lekarzy i specjalistów z zakresu kryminalistyki na okoliczność zbadania czy powyższa wersja jest możliwa, jak również czy możliwa jest wersja prezentowana dotychczas przez Prokuraturę, polegająca na popełnieniu przez Dawida Kosteckiego samobójstwa przez powieszenie w pozycji leżącej, zwłaszcza przy nie spostrzeżeniu tego przez współwięźniów. Ponieważ Prokuratura odmawia wykonania powtórnej sekcji w celu ustalenia rzeczywistych przyczyn śmierci Dawida Kosteckiego powyższy apel, na prośbę rodziny zmarłego, która jest zdania, że Dawid Kostecki nie zginął śmiercią samobójczą, ogłaszamy publicznie" - dodają Giertych i Dubois.

2 sierpnia Kostecki, według oficjalnych informacji przekazanych przez Służbę Więzienną, miał popełnić samobójstwo. - Powiesił się na pętli z prześcieradła, leżąc w łóżku pod kocem. Uniemożliwiło to natychmiastową reakcję współosadzonych - poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Były młodzieżowy mistrz świata WBC w 2011 r. został skazany na 2,5 roku więzienia za założenie i współkierowanie grupą przestępczą czerpiącą korzyści z nierządu. W 2016 r. znów trafił do więzienia. Tym razem za kierowanie grupą przestępczą, która miała zajmować się m.in. legalizacją i obrotem samochodami pochodzącymi z kradzieży w krajach UE, wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy.


Zobacz także:
Babilon MMA 9. Wyniki ważenia. Brazylijczyk przekroczył limit
MMA. KSW 50. Przemysław Mysiala rywalem Tomasza Narkuna w walce o pas

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (68)
 • Bogusław Kosowski Zgłoś komentarz
  O fora gazety Wyborczej .Niewygodne tematy znikają.Giertych i ten drugi niby adwokat seryjnym samobójcą za PO się nie zajmowali .Teraz obaj węszą co ma z tym wspólnego PIS. A najlepiej
  Czytaj całość
  Kaczyński.Wieże budowane w Wawce -Kaczyński.Kler i pedofilstwo Kaczyński .Podwyżki żywności Kaczyński.Ile ten chłop nosi żalów na swoich barkach .I co ciekawe czym więcej naparzają to PISowi rosną sondaże.Ludzie mają lepiej ,dzieci też oraz kobiety.Może tak być bo Koseckiemu grożoną śmiercią za kapowanie .A układy doby bandzior i klawisz.To znane tematy.Portal SYF się zrobił.
  • Sellex Zgłoś komentarz
   Maestro Witczyk coście tutaj wkleili?...Politykę uprawiacie?.To portal z sensu założenia sportowy?...To proszę trzymać poziom.
   • Cyfergaleria Zgłoś komentarz
    Niby adwokaty i niby bokser-złodziej...
    • Jonyy Zgłoś komentarz
     Kolegów z celi niech przesłuchaja
     • Jonyy Zgłoś komentarz
      Szkoda gadac jak SF próbuje wykorzystać samobojstwo Kosteckiego
      • binio Zgłoś komentarz
       Wiadomo,jeden by mu nie dał rady.Najpierw gnidy w gajerach bawią się w burdelach a później żeby nic nie wyszło na jaw usuwają ludzi.
       • Bogusław ZG Zgłoś komentarz
        Czy współwięźniowie z celi jeszcze żyją?
        • Marcin Maciejewski Zgłoś komentarz
         Od wieczora aż do rana na wieszaku błyszczy wciąż.....mundurek od Romana...
         • zdzian Zgłoś komentarz
          Służba więzienna oraz ich przełożeni są winni tego morderstwa! Jedno z dwojga: albo niedopełnienie obowiązków albo współudział w zbrodni!!! Dlaczego w tej sprawie milczy ziobro???
          • Klemek Zgłoś komentarz
           To nuż kolejny spisek, przypomina mi Smoleńsk i słynna brzozę A Giertych zaczyna gadać jak Maciarewicz
           • BenBen Moust Zgłoś komentarz
            Służba więzienna to służba państwowa. W tym znaczeniu, jeżeli za kratami dochodzi do morderstwa, to odpowiedzialność ponoszą konkretni funkcjonariusze państwowi. Powinni za to
            Czytaj całość
            ponieść karę. W tym również znaczeniu odpowiedzialność ponoszą osoby nadzorujący pracę tych funkcjonariuszy. Nie interesują mnie wycieczki występujących na tym forum, jednakże ta sytuacja dowodzi, że ochrona państwa w tym przypadku nie zadziałała i za to ponoszą odpowiedzialność urzędnicy.
            • Leszek Gupu Zgłoś komentarz
             Kryminalista zmarł w więzieniu , nie pierwszy i nie ostatni ! O co tyle krzyku robicie !
             • Omen Nomen Zgłoś komentarz
              Codziennie "nowe przełomy" i pewnie aż do końcu roku...
              Zobacz więcej komentarzy (26)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×