Padał, a potem sam nokautował. Ringowe wojny Artura Szpilki

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Niewiele czasu zostało do mistrzowskiego starcia o pas WBC w wadze ciężkiej pomiędzy Arturem Szpilką a Deontayem Wilderem. 16 stycznia w Nowym Jorku Polak stoczy walkę swojego życia. W poprzednich występach "Szpila" dał kibicom sporo emocji.

1
/ 5

[tag=18260]

Artur Szpilka[/tag] - Jameel McCline  Miejsce: Łódź Data: 30.06.2012 Wynik: Zwycięstwo Szpilki na punkty

Walka z Jemeelem McCline'em była w 2012 roku najtrudniejszym testem dla 23-letniego polskiego pięściarza. Początek starcia był ostrożny w wykonaniu obydwu pięściarzy. Z każdą rundą to jednak Szpilka zaznaczał przewagę na kartach punktowych sędziów, choć po siedmiu rundach wygrywał tylko 68:67.

Walka z McClinem dotrwała do decyzji sędziów i była pierwszą w karierze Polaka na dystansie 10 rund. Ostatecznie "Szpila" wygrał jednogłośną decyzją sędziów (98:94, 97:94, 98:93).

[b]Zobacz także: Wasilewski: wyjazd Szpilki do USA to dla nas wielki eksperyment

[/b]

2
/ 5

Artur Szpilka - Mike Mollo  Miejsce: Chicago Data: 01.02.2013 Wynik: Zwycięstwo Szpilki przez nokaut w 6. rundzie

Na początku 2013 roku pewny siebie Artur Szpilka przystąpił do walki z Mike'em Mollo. Polak był faworytem tego pojedynku, ale Amerykanin już nie raz udowadniał, że jest niezwykle twardym wojownikiem.

Walka Szpilki z Mollo była ringową wojną na wyczerpanie. Już w 1. rundzie na deski padł Polak, który został wyliczony przez sędziego również w 4. rundzie. Na kartach punktowych po pięciu rundach był remis. W 6. odsłonie walki Polak mocnym nokautem posłał byłego rywala Andrzeja Gołoty na deski i Amerykanin nie był w stanie kontynuować walki.

3
/ 5
fot. Kamil Krzaczyński/Newspix.pl
fot. Kamil Krzaczyński/Newspix.pl

Artur Szpilka - Mike Mollo II Miejsce: Chicago Data: 16.08.2013 Wynik: Zwycięstwo Szpilki przez techniczny nokaut w 5. rundzie

Pierwsza walka Szpilki z Mollo była tak emocjonująca, że kibicom pozostało tylko czekać na ich rewanż. Do drugiego starcia doszło sześć miesięcy później, również w Chicago. Tym razem pięściarz z Wieliczki podszedł do walki spokojniejszy, walczył mądrze i od początku punktował Mike'a Mollo. W 3. rundzie Polak był bliski znokautowania Mollo, ale sam nadział się na cios, po którym był liczony. W 5. rundzie Amerykanin walczył jednak z pękniętym łukiem brwiowym i wyraźnie opadł z sił. Szpilka to wykorzystał i po lewym sierpowym posłał rywala na deski.

4
/ 5

Artur Szpilka - Bryant Jennings Miejsce: Nowy Jork Data: 25.01.2015 Wynik: Porażka Szpilki przez techniczny nokaut w 10. rundzie

To było duże wyzwanie dla Szpilki. Bokser z Wieliczki pod koniec 2013 roku zdecydował się wyzwać Jenningsa do pojedynku, a zaproszenie to zostało zaakceptowane przez Amerykanina. Do walki doszło w mniejszej hali legendarnej Madison Square Garden.

Polak od samego początku starcia był agresywny, wyprowadzał sporo ciosów, jednak szczelna garda "By By" blokowała większość z nich. Na kartach punktowych zdecydowanie prowadził starszy Amerykanin. Polak w ostatniej rundzie musiał znokautować Jenningsa, aby wygrać. Stawiając wszystko na jedną kartę, sam odsłonił się i po mocnym ciosie oparł się o liny. Szpilka powrócił jeszcze do pojedynku, ale wobec braku obrony ze strony Polaka sędzia przerwał walkę.

Bryant Jennings zadał pierwszą porażkę Arturowi Szpilce w zawodowej karierze.

5
/ 5

Artur Szpilka - Tomasz Adamek Data: 8.11.2014 Miejsce: Kraków Wynik: Zwycięstwo Szpilki na punkty

W listopadzie 2014 roku na gali Polsat Boxing Night 3 doszło do hitowej walki w polskim boksie zawodowym. W niej "młody wilk", Artur Szpilka, zmierzył się z weteranem i byłym mistrzem świata dwóch kategorii wagowych, Tomaszem Adamkiem.

W Krakowie kibice obejrzeli 10 rund twardego pojedynku, w którym lepszy okazał się Szpilka. Młodszy pięściarz był szybszy i bardziej precyzyjny od Adamka, choć na kartach punktowych sędziów przewaga nie była aż tak wielka. Stawką starcia był interkontynentalny pas IBF w wadze ciężkiej oraz tytuł międzynarodowego mistrza Polski.

Wygrana nad Tomaszem Adamkiem była najcenniejszym triumfem w karierze Artura Szpilki. Po niej "Szpila" postanowił kontynuować karierę w Stanach Zjednoczonych.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)