Przed wielką walką Adamek vs Szpilka: Analizujemy "Górala" i "Szpilę"

Obok tej walki nie można przejść obojętnie - 8 listopada podczas gali Polsat Boxing Night w Krakowie Tomasz Adamek podejmie Artura Szpilkę. Co łączy, a co różni "Górala" i "Szpilę"? Sprawdźcie!

W tym artykule dowiesz się o:

Metryka i warunki fizyczne

[tag=8102]

Adamek[/tag] jest o dwanaście lat starszy od Szpilki, różnica zawodowego "przebiegu" jest więc ogromna, w Krakowie spotkają się dwa różne pokolenia. Jakbyśmy prześledzili historię starć starych lisów z młodymi wilkami, to więcej zwycięstw notowali ci młodsi, ale nie jest to regułą. Wystarczy spojrzeć na Bernarda Hopkinsa, który sprawiał wiele psikusów młodym gwiazdom boksu. Adamek w dalszym ciągu zalicza się do ścisłej czołówki wagi ciężkiej, a pozycja "Szpili" jest nieugruntowana po wyraźnej porażce z Bryantem Jenningsem.

"Góral" zanim trafił do królewskiej dywizji, święcił triumfy w wagach półciężkiej i junior ciężkiej, a mimo to nie ustępuje wyraźnie w warunkach fizycznych. Szpilka jest zaledwie o kilka centymetrów wyższy, za to różnica kształtuje się w wadze obu pięściarzy. 8 listopada podopieczny Fiodora Łapina będzie zapewne o 6-10 kg cięższy od dawnego czempiona.

Doświadczenie czy młodość - co zadecyduje 8 listopada?
Doświadczenie czy młodość - co zadecyduje 8 listopada?

Ciekawym i istotnym argumentem będzie pozycja bokserska głównych bohaterów gali Polsat Boxing Night. Adamek jest praworęczny, a więc szablonową akcję powinien zaczynać od lewego prostego, który zresztą zawsze był potężnym atutem wojownika z Gilowic. Szpilka jest mańkutem, a od lat utarł się stereotyp, że Adamek nie najlepiej odnajduje się w konfrontacji z leworęcznym oponentem. Po raz ostatni z kimś takim miał do czynienia w 2007 roku, przegrywając na Florydzie z Chadem Dawsonem.

Tomasz AdamekArtur Szpilka
Wiek 37 25
Wzrost 187 cm 191 cm
Zasięg ramion 191 cm 193 cm
Pozycja bokserska Praworęczny Leworęczny
Waga 99-102 kg 104-108 kg


Od a(matorstwa) do z(awodowstwa) 

Adamek zawodową karierę rozpoczął w 1999 roku, gdy Szpilka miał... 9 lat. Wcześniej sięgał po brązowy medal mistrzostw Europy amatorów w Mińsku, ale na światowym czempionacie odpadł w 1/8 finału. "Szpila" zawodowstwo zainaugurował w 2008 roku, na ringach olimpijskich wywalczył srebro mistrzostw Europy kadetów, ponadto dotarł do ćwierćfinału mistrzostw świata juniorów.

Oczywiście liczba stoczonych pojedynków jako profi, liczba przeboksowanych rund, klasa przeciwników i osiągane wyniki - to wszystko przemawia za Adamkiem, a nie należy zapominać, że doświadczenie między linami jest ogromnie istotne w tym sporcie.
[ad=rectangle]
Lista sukcesów Adamka jest bardzo długa, by wspomnieć tutaj choćby wywalczenie tytułu mistrza świata WBC w wadze półciężkiej, pasa IBF w dywizji cruiser i ataku na tron WBC wszechwag. U Szpilki można wyróżnić triumf nad dawnym pretendentem, wiekowym Jameelem McClinem, czy dwa żywiołowe nokauty na Mike'u Mollo.

Tomasz AdamekArtur Szpilka
Początek zawodowej kariery 1999 2008
Rekord 49 zwycięstw (29 przez nokaut), 3 porażki (1 przez nokaut) 16 zwycięstw (12 przez nokaut), 1 porażka (1 przez nokaut)
liczba przeboksowanych rund 351 68
Procent nokautów 59 % 75 %


Notowania rankingowe

Pomimo porażki z Wiaczesławem Głazkowem notowania Adamka wciąż są zauważane przez najpoważniejsze federacje boksu zawodowego. 37-latek zajmuje 14. miejsce według WBC i 10. według IBF, co w praktyce oznacza, że może nawet otrzymać szansę walki o mistrzostwo świata. Szpilki próżno szukać w tych zestawieniach, choć przed starciem z Bryantem Jenningsem wielkie organizacje dostrzegały potencjał pięściarza z Wieliczki. Popularna witryna BoxRec.com, która zlicza wszystkie walki poszczególnych zawodników, plasuje Adamka na 7. pozycji, a Szpilkę na 42.

Tomasz AdamekArtur Szpilka
WBC 14 -
IBF 10 -
WBO 10 -
BoxRec 7 42


Narożniki 

Od 2010 roku Adamek trenuje u boku Rogera Bloodwortha, wcześniej współpracując m.in. z Andrzejem Gmitrukiem, Samem Colonną i Buddym McGirtem. Aktualny amerykański szkoleniowiec "Górala" ma za oceanem solidną markę, w przeszłości trenował Davida Tuę, Fernando Vargasa czy Andrzeja Gołotę (podobnie jak Colonna). Adamek zawsze w samych superlatywach wypowiada się o warsztacie Bloodwortha, twierdząc, że ten zmienił jego styl boksowania na lepsze, dzięki czemu wciąż możemy oglądać go w ringu w wysokiej dyspozycji, bowiem nie przyjmuje tylu uderzeń, co wcześniej.

Poczynaniami Szpilki kieruje Fiodor Łapin, jeden z najbardziej zapracowanych szkoleniowców w polskim boksie. 47-latek urodzony w Rosji wcześniej współpracował z kadrą polski, łączył boks z pracą w kopalni, a od 2003 roku jest głównym coachem zawodowej grupy Sferis Knockout Promotion. Przez te lata miał okazję prowadzić kariery wielu czołowych polskich bokserów, osiągał znaczące sukcesy z Krzysztofem Włodarczykiem, Rafałem Jackiewiczem, Grzegorzem Proksą, prowadził w mistrzowskich walkach Andrzeja Wawrzyka, Pawła Kołodzieja, Alberta Sosnowskiego, Łukasza Janika, opiekuje się także Dawidem Kosteckim.

Walka Adamek vs Szpilka to także konfrontacja szkoleniowa Fiodora Łapina z Rogerem Bloodworthem
Walka Adamek vs Szpilka to także konfrontacja szkoleniowa Fiodora Łapina z Rogerem Bloodworthem

Gala dostępna będzie w usłudze PPV za 40 złotych, jednak zupełnie za darmo szczegółową relację z całego wydarzenia przeprowadzi portal SportoweFakty.pl.

Komentarze (19)
Szymonn
4.11.2014
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Sama walka może być niewątpliwie ciekawa. Jednak po co propaguje się to jako pojedynek znakomitych bokserów. Pan Adamek już blisko zakończenia kariery, a w dodatku nie jest tak dobrym bokserem Czytaj całość
avatar
PYRA POZNAŃSKA
3.11.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Adamek wygra. 
avatar
Falubazu-Fanka
3.11.2014
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Wygra Adamek, jest bardziej doświadczony.
Ich 2 w jednym miejscu to już apogeum głupoty. 
avatar
Apator Fan
3.11.2014
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Nie lubię obydwu.Niech będzie remis. 
avatar
Siks
3.11.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Szkoda, że od "rogiego" zaczął się spadek Adamka... W wieku 30 kilku lat zmiana stylu boksu na amerykański zamiast trzymać się wypracowanego polskiego stylu przez Gmitruka lewy, lewy prosty, pr Czytaj całość