WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Chód na 50 km może zniknąć z igrzysk olimpijskich

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) może podjąć decyzję o usunięciu konkurencji chodu na 50 kilometrów z mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Getty Images / Henri Szwarc

Osiem złotych medali wielkich imprez w konkurencji chodu sportowego na dystansie 50 kilometrów zdobył Robert Korzeniowski. Po zakończeniu kariery na podium stawał choćby Grzegorz Sudoł. Czy mająca takie zasługi dyscyplina sportu wkrótce zostanie usunięta z programu igrzysk olimpijskich? To prawdopodobne.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) bardzo poważnie rozważa taki krok. Według informacji dziennika "New York Times" władze uważają, że chód na 50 kilometrów traci na popularności, a jego obecność na wielkich imprezach robi się kłopotliwa. 

"W tej konkurencji biorą udział tylko mężczyźni, a ponadto rywalizacja trwa bardzo długo, bo blisko cztery godziny. Międzynarodowy Komitet Olimpijski chce się rozwijać i trafiać do młodych ludzi. Ci nie interesują się chodem na 50 kilometrów, co potwierdza liczba kibiców na trasie oraz oglądalność telewizyjna" - czytamy.

IAAF nie chce usuwać z programu konkurencji na 20 kilometrów, która jest rozgrywana także wśród kobiet. Ponadto rozważa wydłużenie dystansu o 1,1 kilometra, by zbliżyć tę konkurencję do półmaratonu - donosi gazeta.

ZOBACZ WIDEO: Katarzyna Kiedrzynek: Trener reprezentacji mnie zszokował, łzy poleciały mi z oczu

Chodziarze nie godzą się z planami IAAF i już wystosowali petycję do władz światowej lekkoatletyki. "Konkurencja uosabia wiele olimpijskich wartości, przede wszystkim determinację i siłę woli, która pozwala wytrwać do mety mimo krańcowego zmęczenia" - napisano.

"Setki lekkoatletów uważa, że usunięcie tej konkurencji bez dyskusji ze sportowcami byłoby niesprawiedliwe. Ponadto wielu z nas już rozpoczęło przygotowania do startu na 50 km na igrzyskach olimpijskich w Tokio, niejednokrotnie byli w tym celu zmuszeni do wyrzeczeń - rezygnacji z pracy czy edukacji" - dodano.

Decyzja co do przyszłości chodu na 50 kilometrów zapadnie w piątek 14 kwietnia.

Czy chód na 50 kilometrów powinien zostać usunięty z programu igrzysk olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
"New York Times"

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • yes 0
  "Ci nie interesują się chodem na 50 kilometrów, co potwierdza liczba kibiców na trasie oraz oglądalność telewizyjna"" - źle to rokuje na przyszłość.
  Akapit pod Korzeniowskim jest dla mnie niezrozumiały. Chodzi o chód światowy, który obserwuję (również inne konkurencje) od ponad 50 lat.
  Maraton zmienił się trochę w przedstawienie. Chód nie jest łatwy w oglądaniu. Zawodnik może iść szybko niemal całą trasę i nagle go nie ma ;) Zasady "na oko" nie są jednoznaczne, zawody na 50 km. nie odbywają się za często a trzeba szykować się i trenować.
  Czytam, że zwraca się uwagę na brak kobiet w tej konkurencji. To dlatego dokładano przez lata kobietom: skok o tyczce, trójskok, rzut młotem, bieg na 400pł i 3 km przeszkody, przedłużano biegi do 1500 i dłużej - może coś pominąłem, chodzi jednak o trend...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)