WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Afera w Polskim Związku Curlingu. Ministerstwo cofnęło dotację

W Polskim Związku Curlingu może się wkrótce pojawić kurator. To efekt wielu nieprawidłowości, które ciągną się tam od niemal dziesięciu lat.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Getty Images / Han Myung-Gu / Na zdjęciu: rywalizacja w curlingu

Jak donosi portal "Weszło!", już w 2010 roku, w wyniku działań władz związku wykluczono z niego dziewięć z siedemnastu klubów członkowskich. Był to efekt wniosku o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w celu wyboru nowego zarządu PZC.

Kluby wyrzucono pod pretekstem nieopłacenia składki, która wynosiła 500 zł. W ich miejsce do związku przyjmowano nowych członków, m. in. kluby karate. Później doszło do kolejnego skandalu. PZC nie opłacił składki członkowskiej w europejskiej federacji curlingu (w wysokości ok. 6,5 tys. zł), przez co mistrz Polski nie mógł pojechać na mistrzostwa Europy. Tymczasem w 2010 roku Polski Związek Curlingu otrzymał państwowe dofinansowanie w wysokości 450 tys. zł.

O sprawie zrobiło się głośno i teraz konsekwencje mogą być bardzo daleko idące. - W Polskim Związku Curlingu mamy patologiczną sytuację. Jesteśmy na etapie przygotowywania wniosku o wprowadzenie tam kuratora. Będzie też zawiadomienie do organów ścigania z uwagi na nieprawidłowości, jakie wykryliśmy - przyznał minister sportu Witold Bańka.

To jednak nie koniec. Kurek z pieniędzmi dla PZC zostanie na razie zakręcony. - Na 2018 rok nie ma dotacji dla związku i nie będzie, jeśli nie dojdzie tam do całkowitego resetu kadrowego i wyprowadzenia obecnej sytuacji na prostą. Nie widzę jakiejkolwiek możliwości współpracy z osobami, które przez wiele lat funkcjonowały w PZC - zaznaczył Bańka.

ZOBACZ WIDEO: Jędrzej Dobrowolski: Rzuciłem się w dół jak wariat. Mój sport to ekstremum! [2/3]

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
weszlo.com / inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • yes 0
  będą następni?
  następne związki sportowe
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Krzysztof Karoń 0
  PO pierwsze to minister karząc cofaniem dotacji działa na szkodę sportu! Cofnięcie dotacji uderza w sportowców, a grupa pasożytująca na dyscyplinie ma się dobrze- wyślą kogoś kwestować za granicę i przeczekają do kolejnych wyborów. W PZŁucz (łucznictwo) przyjęto 30 klubów wbrew Statutowi, sfałszowano wybory Delegatów, nie wykonano decyzji ministra, nie wykluczono kolejnych 30 klubów-słupów tylko żeby wybory wygrać. Najlepsi zawodnicy nie powoływani są do kadry i na zawody pomimo , że chcą sfinansować soje starty(tylko związek ma prawo zgłaszać na zawody reprezentacyjne!). Jeszcze poprzedni minister wydał decyzję o bezwzględnym zwrocie nierozliczonych pieniędzy za sprzęt, a obecny minister po kilku latach umorzył ten obowiązek zwrotu stwierdzając, że wprawdzie były uchybienia i nieścisłości w rozliczeniu , ale umorzył.Sprzęt zakupiony dla zawodników reprezentujących Polskę na TWG nigdy do nich nie dotarł- strzelali z własnych mizernych łuków, maty strzeleckie -80 sztuk zakupione dla Związku-nie ma ich .Zgrupowania kadry zostały rozliczone , ale zawodnicy nieliczni na nich byli(niektórzy w tym samym czasie w dwóch miejscach na raz). O wszystkim minister został powiadomiony. W innych związkach jest podobnie.Zawodników wybitnych eliminuję się w sposób perfidny. Nastała intensywna dewastacja Polskiego sportu pod nadzorem organu nadzoru czyli ministerstwa.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×